LONDÝN, BRATISLAVA. Obavy a pochybnosti o čistote športu sprevádzajú dnešný štart najslávnejších cyklistických pretekov sveta neďaleko londýnskeho Trafalgar Square. Počas nadchádzajúcich dvadsiatich dvoch dní a dvadsiatich etáp na Tour de France budú cyklisti počas vyše 3550 kilometrov bojovať nielen so súpermi, ale aj o dôveru fanúšikov.
Všetkých 189 jazdcov podpísalo antidopingovú dohodu, ktorú inicioval riaditeľ Tour Christian Prudhomme, v ktorej sa zaviazali, že v prípade dopingového nálezu prídu o ročný plat.
Všetci absolvovali krvné testy, no súčasný svet profesionálnej cyklistiky čelí toľkým aféram a dopingovým škandálom, že stratený kredit len ochotou riešiť problémy tak rýchlo naspäť nezíska.
Káuz bolo neúrekom
Káuz pred štartom 94. ročníka Tour bolo viac než dosť. Stále nie je známy vlaňajší šampión. Na Elyzejských poliach dekorovali Američana Floyda Landisa zo stajne Phonak, no po pozitívnom dopingovom náleze ho organizátori za víťaza už nepovažujú. Oficiálne ho však vavrínu nezbavili, keďže Landis čaká na arbitráž Amerického antidopingového výboru.
Vyšetruje sa i prípad čerstvého víťaza Giro d'Italia Danila Di Lucu. Na štarte nebude jeho taliansky kolega a víťaz 21 etáp Tour de France Alessandro Petacchi, hoci hviezdny špurtér do poslednej chvíle dúfal, že sa všetko vyjasní. Mimo je i kráľ vrchárov na Gire Leonardo Piepoli, tretí muž Gira Eddy Mazzoleni či nemecký pretekár Matthias Kessler.
Millar: Náprava potrvá roky
„Súčasná cyklistika je totálny chaos a bordel. A bude to ešte horšie, skôr, ako to pomaly začne byť lepšie,“ otvorene priznal v rozhovore pre BBC britský jazdec David Millar. Aj jeho prichytili pri užívaní EPO, no po odpykaní dvojročného trestu začal tvrdo bojovať za čistotu cyklistiky.
„Už pred štyridsiatimi rokmi pri dopingu prichytili Brita Tommyho Simpsona, no až teraz si kompetentní konečne priznali, že majú s dopingom problém. Je načase postaviť sa problému čelom,“ vraví 30-ročný škótsky jazdec, ktorý bude jedným z favoritov dnešného 7,9 km dlhého prológu v uliciach Londýna. Jeden už vyhral pred siedmimi rokmi.
Bez Armstronga i Riisa
Najlepší jazdec Tour z roku 1996 Bjarne Riis, ktorý dnes robí manažéra stajne CSC, s tímom na pretekoch radšej ani nebude. Dnes 43-ročný Dán sa v máji priznal, že v rokoch 1993 - 1998 užíval EPO a organizátori ho vymazali z listiny víťazov.
„Cítim, že nemám silu, aby som tímu pomohol. To, že som sa priznal, neľutujem. Bolo to najťažšie rozhodnutie môjho života,“ priznal pre portál bbc.co.uk.
Sedemnásobný víťaz Tour Lance Armstrong, ktorý už ukončil kariéru, tiež zostane doma. Problémy Tour mu však ľahostajné nie sú. „Nikdy nebudem patriť k tým, čo na súťaž hádžu špinu. Nie je to žiadna fraška či trik, ale stále mimoriadne ťažké preteky. Bez ohľadu na to, či niekto dopoval, alebo nie. Budem ich sledovať každý deň,“ vyhlásil pre cnn.com.
Niet veľkého favorita
Nájsť favorita Tour je ťažké aj pre odborníkov. Jedni favorizujú Kazacha Vinokurova, iní Nemca Klodena či Španielov Valverdeho, Pereira. Pereiro, vlani druhý muž Tour, ktorý sa po vynesení rozsudku nad Landisom asi dočká dodatočného triumfu.
Kým odkrútia prvé kilometre
Bez štartového čísla 1
V pelotóne chýba štartové číslo 1. Dres pre obhajcu si nik neoblečie. Minuloročný víťaz Floyd Landis mal pozitívny test. Kým nebude známy verdikt, nebude mať Tour oficiálneho víťaza. Najnižším číslom je jedenástka Oscara Pereira Sa, ktorý bol druhý.
Aj o lukratívne prémie
Celkový víťaz získa 450-tisíc eur. Prvý v etape po 8000 eur. Najaktívnejší v cieľoch a na prémiách, držiteľ zeleného dresu a vrchár má 25-tisíc eur. Za prvenstvo do 25 r. je 20-tisíc eur, toľko má aj cyklista s najbojovnejším duchom. Vyhlási ho špeciálna komisia. Víťazný tím dostane 50-tisíc eur.
Wiggins chce vyhrať dnešný prológ
Olympijský víťaz z roku 2004 v stíhacích pretekoch jednotlivcov na 4 km Angličan Bradley Wiggins (Cofidis) sa pred dnešným prológom sám favorizuje na možného víťaza. Dvadsaťsedemročný pretekár vyrastal v uliciach Londýna a chce využiť skutočnosť, že Tour po prvý raz v histórii odštartujú v anglickej metropole.
(r, sita)