Kapustovú zeleninu môžu značne poškodiť listožravé húsenice. Ide najmä o mlynárika kapustového a moru kapustovú, zriedkavo aj o moru kelovú. Na malých plochách pomôže aj mechanická likvidácia nakladených vajíčok alebo zber húseníc. Proti mlynárikovi sú povolené prípravky Biobit WP a XL, Dimilin 48 SC a Nomolt 15 SC, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc.
V neskoršom štádiu mladých húseníc sú proti mlynárikovi a more súčasne povolené Decis EW 50 a Decis 25 Flow, Karate Zeon 5 SC, Pyrinex 25 ME, Spintor, Steward a Vaztak 10 EC a 10 SC. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc, pretože neničia významného prirodzeného nepriateľa trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens), ktorý poškodzuje vajíčka mnohých druhov motýľov.
Upozorňujeme aj na obaľovače na ovocných stromoch. V oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a v južných častiach okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, môžeme od 10. do 14. júla ošetriť proti druhej generácii obaľovača slivkového prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Zolone EC a Calypso 480 SC, ale iba vtedy, ak sme predtým nepoužili prípravky proti vyvíjajúcim sa húseniciam vo vajíčkach. V tom istom termíne možno zasiahnuť aj proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate Zeon 5 SC a Zolone EC.
V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce je vhodným termínom na tieto dve ošetrenia 13. až 18. júl. V ostatných lokalitách do nadmorskej výšky 600 metrov možno 13. až 16. júla ešte úspešne zasiahnuť proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. Ošetrenie proti druhej generácii obaľovača jablčného je pre najteplejšie oblasti aktuálne od 12. do 15. júla prípravkami proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.