Je to jeden z mála dní, keď množstvo reštaurácií a obchodov úplne zavrie svoje brány. „Dnes máme zatvorené, aby naši zamestnanci mohli byť s rodinou a mohli tak osláviť sviatok našej krásnej vlasti,“ hlási oznam aj na dverách môjho obľúbeného bufetu.
A bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate, hlavné námestia v noci osvetlia ohňostroje. Jedno či ste v osemtisícovom Greenville či miliónovom Detroite. Ak máte chuť na vlastný ohňostroj, Deň nezávislosti je azda jediná príležitosť, keď vám ho polícia prepáči aj bez povolenia. No na druhý deň sú rovnako ako na Silvestra u nás televízie plné správ o najrôznejších zraneniach. Jedna z najväčších tragédií v Michigane sa tento rok stala v mestečku s príznačným názvom Independence Township (Okres nezávislosti). Dvaja bratia sa ťažko zranili, keď si v byte vyrábali vlastný ohňostroj.
Deň nezávislosti je ukážkou nezlomného patriotizmu Američanov. A ten sa u každého prejavuje inak. Niekto má napríklad slabosť pre americkú zástavu na obrovskom stožiari pred svojím domom. Napríklad miliardár Donald Trump sa nedávno dostal do sporu s floridskými úradmi, lebo jeho megazástava zatemnila celú ulicu.
Ďalší radi prejavujú lásku k vlasti nosením zbrane. Čím v praxi podporujú druhý dodatok k americkej ústave (hovorí o neodňateľnom práve vlastniť a nosiť zbraň). Často nezostanú iba pre jednom revolveri.
„Doma mám celú izbu zapratanú pištoľami a puškami,“ hovorí môj spolubývajúci Alex. A aký by to bol patriot, keby nevolil Republikánsku stranu. Najlepšie sa vlastenectvo prejaví kombináciou všetkých troch prejavov, tvrdia konzervatívci.
Teraz však bez sarkazmu, so zástavou či bez nej, Američania majú byť 4. júla na čo hrdí. Pred 231 rokmi otcovia národa urobili zo Spojených štátov prvú významnú kolóniu, ktorá zvrhla koloniálnu nadvládu.
Autor: dopisovateľ SME zo Spojených štátov