Ak vo favele ochorie váš otec alebo vaše dieťa, a vy potrebujete drahé lieky, na ktoré nemáte, je to práve mladý narkotrafikant z vašej komunity, favely, ktorý vám na ne dá peniaze. Nie požičia, ale dá, a možno ešte zariadi, aby vám ich na motorke doviezli.
Dôležité maličkosti
Znie to naozaj paradoxne, ale pre milióny obyvateľov najchudobnejších štvrtí Brazílie, favelas, je to bežný fakt.
Ide síce len o gestá a maličkosti, ale je to oveľa viac, ako tejto najchudobnejšej a veľmi početnej vrstve v brazílskej spoločnosti dáva štát.
Ten sa v ich špinavej štvrti, kde žije 80–tisíc ľudí v Riu de Janeiro bez kanalizácie, pitnej vody a infraštruktúry, prezentuje inak. Represívnou a po zuby ozbrojenou policajnou zložkou, ktorá s dílermi drog bojuje na diaľku, a ich „zablúdené guľky“ majú na svedomí často nevinných civilistov vracajúcich sa z práce, či ich deti prichádzajúce zo školy.
Zlý imidž štátu a najmä mimoriadne ťažkú situáciu chce teraz zmeniť charizmatický ľavicový prezident Lula da Silva (na snímke SITA/AP), ktorého do prezidentského paláca vyniesli práve hlasy od tých najchudobnejších vrstiev. Do chudobných slumov plánuje investovať takmer dve miliardy dolárov.
„Došli sme k momentu, keď obyvatelia faviel v Riu de Janeiro pozerajú na sociálnu prácu narkotrafikantov lepšie ako na prácu polície,“ napísali miestne médiá. Vláda preto vyčlení 1,7 miliardy dolárov na „zlepšenie infraštruktúry a životných podmienok vo favelách v Riu de Janeiro a v Sao Paule“.
„Plán zrýchlenia rozvoja“, ktorý vláda predstavila už začiatkom roka, a suma, ktorú prezident ponúka ako pomoc, by mali reálne pomôcť dvom miliónom ľudí.
Mali by sa budovať kanalizácie, nové domy a cesty či dokonca lanovka. Podľa internetovej stránky neziskovej organizácie, ktorá monitoruje vývoj v chudobných komunitách, observatoriodefavelas.org.br, bolo v roku 1991 v Riu de Janeiro 384 faviel, dnes ich už je vyše 500. Zvýšil sa iba počet, nie však kvalita života v nich.
Len za posledné dva mesiace bolo počas policajných zásahov v rôznych favelách v Riu zastrelených už 43 ľudí, a ďalších 81 ich bolo zranených. Pri jednej policajnej operácii minulý týždeň na severe Ria zomrelo až 19 ľudí.
Každodenné násilie
Prestrelky medzi políciou a mladými narkotrafikantmi, ktorí riadia malý štát v štáte, sú vo veľkých mestách, ako je Rio de Janeiro, Fortaleza či Salvador de Bahia na dennom poriadku.
Prezident Ignácio Lula da Silva si najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva vo voľbách získal už dvakrát za sebou. Bude preto zaujímavé sledovať, či ho tentoraz neporazia práve mladí narkotrafikanti. Zatiaľ majú navrch.
Autor: Jan K. Myšľanov, spolupracovník SME