Zimná olympiáda bude pod palmami

To tu ešte nebolo: zimné Hry budú v prímorskom letovisku. Štyri hlasy v druhom kole voľby dejiska bielej olympiády 2014 rozhodli o víťazstve ruského Soči nad juhokórejským ...

Slávny ruský krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko (vpravo), tvár olympijskej kandidatúry Soči 2014 sa teší s členom ruskej delegácie.Slávny ruský krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko (vpravo), tvár olympijskej kandidatúry Soči 2014 sa teší s členom ruskej delegácie. (Zdroj: SITA)

To tu ešte nebolo: zimné Hry budú v prímorskom letovisku. Štyri hlasy v druhom kole voľby dejiska bielej olympiády 2014 rozhodli o víťazstve ruského Soči nad juhokórejským Pjongčangom.

GUATEMALA, BRATISLAVA. Krajina večnej jari, ako vravia bedekre o Guatemale, sa stala zasľúbenou pre Rusko a jeho populárnu letnú destináciu. Vlajka zimných olympiád, ktorú pred vyše pol storočím venovalo Oslo, sa v roku 2010 presťahuje z Vancouveru do Soči.

Keď presne pred rokom exekutíva Medzinárodného olympijského výboru zo siedmich kandidátov vybrala troch finalistov, bolo čiernomorské letovisko zjavným outsiderom. Začiatkom týždňa ho však už niektoré stávkové kancelárie tipovali za víťaza. Osemdesiat minút po polnoci zo stredy na štvrtok nášho času sa ukázalo, že predvídavo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dosť bolo Álp

Rakúsky Salzburg už po druhý raz vypadol ako prvý a juhokórejský Pjongčang rovnako ako pred štyrmi rokmi v Prahe vyhral prvé kolo, ale prehral v druhom. A zasa tesne: pred štyrmi rokmi o tri, teraz o štyri hlasy. Vtedy s Vancouverom, teraz so Soči.

Väčšina v MOV odmietla jedenásty raz v histórii situovať zimné Hry do Álp a tretí raz do Rakúska. Darmo salzburský primátor Heinz Schaden ubezpečoval, že u nich sa olympiáda môže začať zajtra. Po verdikte mu tvárou tiekli slzy.

"Hotové športoviská, ako sa ukázalo, sú pre MOV málo," pokrčil plecami pred kamerou ORF bývalý kráľ lyžiarskych svahov Franz Klammer. "Je to škoda pre Rakúsko, ale ešte väčšia pre olympijské hnutie," tvrdil kancelár Adolf Gusenbauer.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúšania odišli domov v presvedčení, že "keby šlo o šport", vyhrajú. Nemci sa naopak potešili. "Prehra Salzburgu vracia do hry Mníchov," napísal Die Welt. A odcitoval primátora Christiana Uhdeho: "Bolo by veľkolepé stať prvým mestom sveta, ktoré po letných usporiada aj zimné Hry."

Na rade je Kaukaz

Po vypadnutí Salzburgu stála otázka: Kaukaz alebo Diamantové hory? Európa či Ázia? Rusko či Južná Kórea?

Napokon rozhodli tí, ktorí v prvom kole volili Salzburg. Väčšina z nich v mihu z "klasiky" prešla na exotiku. Pjongčang získal v druhom kole oproti prvému o 11 hlasov viac, kým Soči až o sedemnásť.

Starý kontinent má v MOV prevahu: do druhého kola vstupovalo s hlasovacím právom 42 Európanov, 19 Afričanov, 18 Američanov a štyria členovia z Oceánie.

SkryťVypnúť reklamu

Došiel rad na Kaukaz a na Rusko, ktoré ešte nikdy nehostilo zimnú olympiádu, hoci jeho športovci, ak zarátame aj tých, ktorí reprezentovali bývalý Sovietsky zväz, získali v histórii ZOH najviac medailí. A to napriek tomu, že v Soči momentálne nie je ani jediné vyhovujúce športovisko, že celá ruská prezentácia boli obrazové animácie.

Kórejčanom nepomohol ani fenomenálny taliansky slalomár Alberto Tomba, ktorého vytiahli ako svoj tajný tromf. Dostatočne neoslovila ani nádej, že Hry pomôžu zjednoteniu dvoch Kóreí. Pjongčang sa práve prebúdzal a chladné aj hmlisté ráno predznamenalo náladu, ktorá v ňom zavládla. "Nenechajme sa znechutiť, prehrali sme so cťou," chlácholivo dvíhal zlomené srdcia krajanov guvernér Kwon Hyuk-seung.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký Putinov deň

V stredajších prezentáciách na 119. zasadaní MOV každý z troch finalistov mal v zostave hlavu svojho štátu. Najsilnejšie zapôsobil ruský prezident Vladimir Putin, ktorý rečnil pätnásť minút v angličtine a prejav zakončil pár vetami v ďalšom olympijskom jazyku - vo francúzštine. Garantoval o. i. investíciu vo výške 12 miliárd dolárov do prebudovania Soči na celoročné výletné centrum, čo umožňuje pôvabné horstvo Krasnej Poľany nad brehmi Čierneho mora.

"Putin na spôsob Tonyho Blaira spred dvoch rokoch v Singapure pri podpore kandidatúry Londýna na letné OH 2012 sa celou svojou váhou pričinil, že vyhral ruský kandidát," konštatoval Alain Lunzenfichter v prvom stručnom komentári v najrenomovanejšom športovom denníku sveta, francúzskom L Équipe, a dodal: "MOV zasa raz vybral mesto, ktoré malo najvyšší rozpočet, ale zároveň prináša aj najväčšie športové dedičstvo."

SkryťVypnúť reklamu

Čo rozhodlo

Rusko je okrem Švédska jediná svetová veľmoc v zimných športoch, ktorá ešte nikdy neorganizovala ZOH.

Soči malo za "kapitána" prezidenta Vladimira Putina.

Kaukaz je horstvo, v ktorom zimná olympiáda ešte nebola.

Sočská ponuka je vábivá: more a hory zároveň.

Sočania, Krasnodarci aj Rusi po olympiáde veľmi túžili.

Vláda sľúbila, že spoločne so súkromnými podnikateľmi investuje do projektu prestavby Soči a Krasnej Poľany 12 miliárd dolárov.

Gazprom nedávno avizoval záujem stať sa topsponzorom MOV.

Tak hlasovali

Mesto 1. kolo 2. kolo

Soči 34 51

Pjongčang 36 47

Salzburg 25 -

(Kandidovali aj kazašská metropola Almaty, gruzínske Boržomi, španielska Jaca a bulharská Sofia, ale MOV ich pred rokom nezaradil medzi trio finalistov.)

SkryťVypnúť reklamu

Dozvuky voľby

Je to pravdepodobne prvýkrát, keď ruský líder vo verejnom vystúpení hovoril po anglicky. (Britské BBC)

"Je to medzinárodné uznanie nového Ruska." (podpredseda ruskej vlády Aleksander Žukov)

"Otvárať ZOH 2014 by v zastúpení budúceho prezidenta mal Putin." (Irina Rodninová, legendárna ruská krasokorčuliarka)

"Zohľadňovali sme všetky aspekty. Aj sociálne." (Jacques Rogge, predseda MOV)

"Členovia MOV uprednostnili peniaze a moc pred športom a olympijskou ideou." (rakúsky štátny tajomník pre šport Reinhold Lopatka)

"ZOH 2014 sa uskutočnia pod Putinovou hviezdou." (taliansky denník Corriere della Sera)

Soči: príťažlivý, ale aj rizikový projekt Len čo dorazila zvesť o úspechu Soči, ekológovia spustili druhú vlnu kampane.

SkryťVypnúť reklamu

Olympijský šéf Jacques Rogge predčasom vyslovil názor, že olympiády by sa nemali vracať na miesta, kde už boli. "Hostiteľ na hrách získa najmä tým, že si výrazne zlepší infraštruktúru," pripomenul.

Soči si ju bude musieť zlepšiť tak, že ho úplne zmení. Čo je na jednej strane dobré, na druhej riskantné.

Rusko je svetové impérium zimného športu a je smutné, že ešte neorganizovalo zimné hry, ale fakt je, že po rozpade sovietskeho impéria ani nemalo kde. Pár horských centier stratilo rozpadom niekdajšieho ZSSR a viac ich nemalo. Muselo objaviť zabudnutú, schovávanú, ba istý čas pre Stalinovu daču aj zakázanú Krasnuju Poľanu.

Pod ňou leží Soči, a tak vznikol nápad, ktorý napokon zabral. "Je originálny," uznalo monacké knieža Albert. Ukrajinský skokan o žrdi Sergej Bubka si prisadil: "Fantastický projekt: jedinečná myšlienka organizovať zimné hry v bezprostrednej blízkosti mora a hôr."

SkryťVypnúť reklamu

Keďže ruský prezident Vladimir Putin, nadšený lyžiar, má tiež daču v pohorí, kde voľakedy Stalin, bolo len otázkou času, kedy ju podporí vehementnosťou jemu vlastnou. Len čo prehrmela kandidatúra Moskvy na letnú olympiádu, vzal ju za svoju a odvtedy ju presadzuje hlava-nehlava.

V stredu v Guatemale sľúbil olympijským šéfom všetko: kompaktnosť, komfort, ideálny sneh, 70 percentám športovcov päť minút chôdze na športoviská, dopravu bez zápch, okrem autostrády aj čosi na spôsob "alvegu", navyše "na pobreží príjemnú jeseň a v horách skutočnú zimu". Okrem toho 12 miliárd dolárov investícií od štátu a od súkromných podnikateľov.

"Je to unikátne miesto," tvrdil. To isté si myslia ochrancovia životného prostredia, len čo sa "zelení" dozvedeli guatemalský výrok, spustili druhú vlnu odporu. Projekt označili za barbarský a, ako píše webová stránka gazeta.ru, označili MOV za spoluzodpovedný za to, čo sa bude diať.

SkryťVypnúť reklamu

Olympizmus si vybral najpríťažlivejší, ale zároveň aj najrizikovejší z projektov. (mo)

Kde budú ZOH 2014

Horstvo: Kaukaz.

Poloha: východné pobrežie Čierneho mora a vrchy nad ním, približne 1500 km južne od Moskvy.

Obyvateľstvo: Soči 400-tisíc, Krasnodarský kraj 5,1 milióna, Rusko 143 miliónov.

Podpora kandidatúry: silná podpora 55 percent v Soči, resp. 54 percent v Rusku, podpora 24, resp. 26 percent, silná opozícia 7, resp. 4 perc., opozícia 7, resp. 4.

Športové tváre kandidatúry: Jevgenij Pľuščenko, Svetlana Žurovová, Irina Rodninová, Katarina Wittová (Nemecko), Steve Yzerman (Kanada), Lin Čen (Čína).

Podnebie: v predpokladanom termíne ZOH (7. - 23. február 2014) mierna zima s teplotami tesne pod bodom mrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Slogan: Brána do budúcnosti.

Projekt: vzniknú dve centrá s dvoma Olympijskými dedinami. Ľadové športy budú prebiehať na športoviskách, ktoré - podobne ako Olympijský štadión - vyrastú v Olympijskom parku 25 km od centra Soči (ľadové športy). Športy na snehu budú v horskej zóne Krasnaja Poľana nad mestom vzdialenej 49 km.

Rozpočet: organizačný 1,517 miliardy USD, investičný 8,8 miliardy USD.

Tipoval Pjongčang Ku kandidatúre patria aj emócie, tvrdí šéf Slovenského olympijského výboru FRANTIŠEK CHMELÁR, ktorý je na pozvanie predsedu MOV ako jediný našinec na zasadaní MOV v Guatemale.

Ste prekvapený?

"Ani nie. Nebolo to až také veľké prekvapenie. Soči malo veľmi dobrú prezentáciu. Aj Pjongčang."

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste tipovali práve Pjongčang - prečo nevyhral?

"Tipoval som Pjongčang, lebo tak velil rozum, ale držal som palce Soči. Jazýčkom na váhach mohli byť televízne spoločnosti - americkým by najviac vyhovovalo salzburské časové pásmo a najmenej kórejské. Tak sa možno zrodil kompromis."

Prečo ste držali palce Soči?

"Rusi predložili príťažlivý projekt a olympiádu veľmi chceli."

Aj vy si myslíte, že rozhodol Putin?

"Zavážil najmä obsah jeho veľmi dobre postaveného prejavu. Vyznel neformálne, úprimne. Presvedčil, že Rusko ako veľmoc zimných športov si už zaslúži byť aj hostiteľom zimných Hier a že to zvládne. Ako ukazuje tento príklad, ale aj Blairov vplyv na úspech kandidatúry Londýna na OH 2012, prítomnosť politikov vo chvíľach voľby je vážny faktor. Cítiť z nich nielen ich osobnú autoritu, ale aj autoritu krajiny."

SkryťVypnúť reklamu

Rakúšania sa ponosujú, že malé krajiny sú bez šancí, že rozhoduje politika a peniaze.

"Peniaze zohrávajú veľkú rolu. A Rakúšania ich veľa nemali. Napriek tomu však práve oni o nich najviac hovorili. Nemyslím si, že menšie krajiny sú na odpis. Majú šancu, ale musia mať takú podporu národa, akú mali Kórejčania a Rusi. A nesmú pôsobiť bohorovne."

Taký pocit ste mali zo Salzburčanov?

"Nielen ja. Salzburg si koledoval o vypadnutie hneď v prvom kole. Predstavil sa veľmi sucho, formálne a trošku aj povýšenecky."

Rakúšania tvrdia, že vecne.

"Vecne nestačí. V takýchto chvíľach sú potrebné aj vhodne využité emócie. Kandidatúra musí dať aj víziu. Kórejčania ju dali. Aj Rusi." (mo)

SkryťVypnúť reklamu

Stĺpček Mariána Šimu

Putinov džob

Tony Blair zbalil kufre a pôjde na Blízky východ. Aj Vladimir Putin ich v apríli zbalí. Možno pôjde tiež do rizika, no tam, kde to pozná. Kde má daču. Do hôr nad Soči, pre ktoré vybojoval zimnú olympiádu.

To je, pravdaže, špekulácia, ale fakt je, že bude, čo ešte nebolo. Medzinárodný olympijský výbor predostrel svojrázny príspevok ku globálnemu otepľovaniu: zimné hry zveril letovisku. Experti tvrdia, že Krasnaja Poľana dnes dáva väčšiu garanciu snehu než Alpy. Garantovať, že sa sočské animácie za sedem rokov zmenia na realitu, si netrúfajú. To by mohol Putin. Sú dve možnosti: buď sa postaví na čelo organizačného výboru, alebo právnici dokážu, že ruská ústava dovoľuje po pauze tretiu prezidentskú kandidatúru. To by v roku 2012 znova vládol Kremľu a za dva roky by dohnal, čo sa za štyri zameškalo.

SkryťVypnúť reklamu

V Rusku mala byť zimná olympiáda už dávno. Len keby už konečne z neho bol štát, pri ktorom by človek nemusel váhať, či mu niečo zveriť, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 339
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 900
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 179
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 681
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 326
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 711
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu