Nový návrh by to umožnil najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, a iba vtedy, ak by človek prestal pracovať.
BRATISLAVA. Podmienky nároku na predčasný dôchodok sa majú sprísniť.
Ministerstvo práce navrhuje, aby predčasný dôchodok človek mohol získať, iba ak si platil dôchodkové poistenie najmenej 15 rokov, čo je o 5 viac, ako treba v súčasnosti. To by nemusel byť problém, pretože väčšina ľudí na dôchodky prispieva oveľa dlhšie.
Zároveň by však žiadateľovi museli do dôchodkového veku chýbať najviac dva roky, takže napríklad muž by mal nárok iba od svojich 60 rokov.
Navyše by už nemohol pracovať. Predčasný dôchodok by bol teda určený iba budúcim nezamestnaným.
Ak by predčasný dôchodca začal vykonávať nejakú zárobkovú činnosť, dôchodok by mu jednoducho prestali vyplácať, kým by neprestal pracovať. Aj toto obdobie by sa mu však zohľadnilo vo výške dôchodku.
Príliš lákal
Predčasný dôchodok platí od 1. januára 2004. Vtedajší minister práce Ľudovít Kaník ním chcel ľuďom umožniť, aby sa sami rozhodli, kedy odísť do dôchodku. Na jeho návrh parlament zrušil aj zásadu „dôchodok alebo zárobok“, čím sa ľuďom umožnilo zarábať popri dôchodku, a tak si ho zvýšiť.
Dnes ministerstvo hovorí, že predčasný dôchodok bol určený ľuďom v preddôchodkovom veku, ktorí „sú ťažko uplatniteľní na trhu práce“.
„Prax ukázala, že tento účel naplnený nebol a vo väčšine prípadov sa predčasný dôchodok stal atraktívnou alternatívou,“ doplnkom k zárobku, odôvodňuje návrh. Tým sa vraj „výrazne eliminovali účinky významného reformného kroku, a to predĺženia dôchodkového veku, čo negatívne ovplyvňuje hospodárenie Sociálnej poisťovne“, píše ministerstvo.
„Jeho účelom je teda zabezpečiť poistenca, ktorý nemá žiadny príjem a je odkázaný na tento dôchodok,“ píše ministerstvo.
Radšej nech pracujú
Podpredsedníčka SMK Klára Sárközy s tým nemôže súhlasiť, a to najmä preto, že by sa zmenili pravidlá počas hry, dokonca by sa podľa nej dalo hovoriť o retroaktivite. Že by nebolo možné popri predčasnom dôchodku zarábať, by podľa nej najviac postihlo ľudí, ktorí „sú na tom najhoršie“.
Peter Goliaš z INEKO – Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy pripomína, že zamestnanosť starších ľudí je na Slovensku stále nízka, a to aj v medzinárodnom porovnaní. „Preto je správne obmedziť ich predčasný odchod na dôchodok.“
Opatrenie by podľa neho súčasne pomohlo „odľahčiť finančnú záťaž Sociálnej poisťovne spôsobenú predlžovaním života, ako aj prílišnou štedrosťou pri vyplácaní dôchodkov“.
Sárközy si myslí, že je nešťastné „takto plátať diery“ v takzvanom prvom, priebežnom pilieri dôchodkového zabezpečenia, ktorý štátna poisťovňa spravuje.
Tí, ktorí už predčasný dôchodok poberajú, by síce pracovať mohli, ale zato by opäť museli platiť poistné na nemocenské poistenie. Od 1. augusta minulého roka to nemusia robiť.