BRATISLAVA. Za najslabšie zreformované oblasti na Slovensku považuje Európska komisia výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie. Chýba nám v nich jasná stratégia a priority. Pokrok v realizácii národného programu reforiem ocenila, v jej rebríčku však stále nie sme na uspokojujúcej pozícii, píše v správe na roky 2006 - 2008, s ktorou sa už oboznámila slovenská vláda.
Slovensko by sa malo viac venovať aj zlepšovaniu zručností uchádzačov o prácu a celoživotnému vzdelávaniu. Komisia mu vyčíta aj nedostatky v politike zamestnanosti, ako aj v mikroekonomickej politike.
Dosiahnutý pokrok charakterizuje ako neurčitý, najmä pokiaľ ide o rešpektovanie záverov zasadania Európskej rady z marca 2006, ktoré sa mali zohľadniť v konkrétnych opatreniach.
Za silné slovenské stránky považuje komisia opatrenia na zlepšovanie podnikateľského prostredia a vytváranie informačnej spoločnosti. Ocenila aj rast zamestnanosti posilnený daňovými stimulmi, opatrenia pre mobilitu pracovných síl, isté zlepšenie služieb pre znevýhodnené skupiny, pokrok v reforme vysokoškolského vzdelávania a integráciu znevýhodnených detí do vzdelávacieho systému.
Komisia v správe odporúča Slovensku, aby prijalo národnú stratégiu výskumu, vývoja a inovácií so silným previazaním výskumných inštitúcií s podnikateľskou sférou, stratégiu celoživotného vzdelávania v súlade s potrebami trhu práce a aby doplnilo reformu vysokoškolského vzdelávania reformou základných a stredných škôl a vypracovalo plán na riešenie dlhodobej nezamestnanosti.