KOŠICE. Stovky hrobov s množstvom šperkov, keramiky, častí odevov i bežných predmetov, ktoré používali obyvatelia Košíc v stredoveku, základy doposiaľ neznámych stavieb a ďalšie vzácne nálezy s mimoriadnou výpovednou hodnotou objavili v okolí Dómu sv. Alžbety a Kaplnky sv. Michala v rámci výskumu pracovníci Archeologického ústavu SAV v Nitre.
„Je to biele miesto na archeologickej mape stredovekých Košíc, ktoré boli podľa doterajších nálezov jedným z najbohatších a najvýznamnejších miest severného Uhorska. Kopeme v srdci historického jadra, ktoré doposiaľ nebolo zmapované,“ hovorí odborník na stredovek, archeológ Mário Bielich.
Náhoda
Na kamenné základy budovy a ľudské kosti narazili vlani na jar stavbári pri výkopových prácach budúcej nádrže úžitkovej vody pre neďalekú fontánu. Archeológovia boli prekvapení. Netušili, že práve tu naďabia robotníci na kostnicu.
Odvtedy preskúmali severnú časť parčíka i priestor medzi Urbanovou vežou a gotickou katedrálou. Teraz odkrývajú minulosť Košíc medzi dómom a kaplnkou. „V stredoveku bol okolo pôvodného kostola cintorín. Našli sme aj jeho múry, ktoré sa v rôznych etapách posúvali,“ vysvetľuje Bielich.
K zaujímavostiam patria aj základy prístavby kaplnky zo začiatku 16. storočia a sakristie, ktorú premiestnili do južnej časti. „Tieto stavby boli síce známe, ale nikto ich zatiaľ nezameral a nezdokumentoval.“ Novinkou a veľkou neznámou aj pre archeológov je krypta, ktorú našli v juhovýchodnej časti, i východný vstup do osária. K najatraktívnejším nálezom patria zlaté, strieborné a bronzové šperky a zvyšky odevov, prešívané zlatom, ktoré sa zachovali vďaka ílovitej pôde, gotické poháre.
Prekvapenia
Pre archeológa má však najväčší význam nádoba z 15. a 16. storočia. Neznámy autor do nej otlačil vedutu zatiaľ neznámeho mesta. „Verím, že identifikácia podľa hradieb, brán, kostola a ďalších stavieb potvrdí, že sú to Košice,“ povedal Bielich. Väčšinu hrobov bez akejkoľvek výbavy našli pri cintorínskom múre, hroby s rôznymi predmetmi ležia bližšie ku kaplnke. „Aj to svedčí o sociálnej štruktúre obyvateľstva. Zámožnejších ľudí pochovávali v bezprostrednej blízkosti kaplnky, niektorí sa doslova dotýkali jej základov či múrov. Nemajetní mali miesto na okraji cintorína.“
Budúcnosť
Unikátne stredoveké pohrebisko a stredoveká zástavba na mieste dnešného parku by po skončení výskumu mali byť sprístupnené verejnosti. Vzácne nálezy by mohli byť vystavené v podzemí zrekonštruovanej Kaplnky sv. Michala, základy stredovekých stavieb a cintorínskych múrov by mali byť naznačené v novej dlažbe, slávnu minulosť by mal oživiť moderný informačný systém. Mesto chystá aj nové osvetlenie katedrály. Podľa primátora Františka Knapíka rekonštrukcia priestoru medzi dómom a kaplnkou by mala byť hotová koncom septembra, keď má svätý Michal svoj sviatok.
Kopať začali aj v Bojnej
Unikátne nálezy spustili výskum v Bojnej. Archeológovia by najradšej našli kostol¶.
BOJNÁ. V Bojnej sa začal tento týždeň systematický archeologický výskum hradiska z obdobia Nitrianskeho kniežatstva, ktoré bolo v období pred Veľkou Moravou.
Začali kopať na mieste, kde obyvateľ Bojnej našiel pred časom unikátne archeologické nálezy ako plakety či zvony z 8. až 9. storočia.
Systematický výskum je dlhodobý vedecký projekt, ktorý sa na Slovensku desaťročia nerobil. „Slovenská archeológia naň nemala prostriedky, čo je tragédia nášho vedného odboru. Robíme len záchranné vykopávky na území budúcich stavieb. Systematický výskum robíme teraz naozaj po dlhom čase,“ povedal Karol Pieta z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Bádatelia použili georadary a magnetometre, aby zistili, kde by sa v zemi mohli nachádzať stavebné alebo iné štruktúry a vymedzili plochu hradiska na výskum. „Napriek všetkým moderným metódam nevieme, čo nájdeme. Môžu to byť predmety, no najradšej by sme našli stavbu. Na základe nálezov pozostatkov prenosného oltára či zvonov by sme radi našli kostol,“ povedal archeológ.
Bojnianske hradisko sa nachádza hlboko v lese, sedem kilometrov od obce. „Jeho postavenie muselo mať logiku. Asi súviselo s cestou z Považia do Ponitria a mohlo znamenať jej kontrolu. Stalo sa významným obchodným a politickým centrom,“ predpokladá Pieta. Nálezy budú vystavené v Bojnej. (bej)