Centrum voľného času v Starej Turej naplánovalo na leto projekt Nech sa deti netúlajú. Pre nezáujem sa nekoná. Riaditeľka Viera Tepličková hovorí, že táto situácia sa v lete opakuje. "Je síce pravda, že je tu dosť nezamestnaných a rodičia pozerajú na každú korunu, no mnohí v krčme minú viac, ako by dali za tábor. Pre nedostatok záujmu nebudú týždňové tábory ani prímestský v Belušských Slatinách," hovorí.
Letné tábory dnes organizujú cestovné kancelárie, centrá voľného času i neziskové organizácie. Cena za týždenný tábor na Slovensku môže byť aj okolo päťtisíc korún, prímorské pobyty sú ešte drahšie. Napriek tomu sa väčšine darí.
Deti žiadajú dobrý servis
"O letné tábory majú deti stále záujem, len sa menia ich aktivity, vyžadujú viac pohodlia, väčší komfort, tenisové kurty," hovorí majiteľka cestovnej kancelárie pre dieťa a jeho rodičov Majáčik Soňa Štróblová, ktorá má s tábormi trinásťročné skúsenosti. "Ak si chcete udržať klientelu, treba kopírovať aj u detí štandard ako pre dospelých," hovorí. Viac táborov zabezpečuje cestovka na Slovensku, ale vypredajú sa aj tie pri mori. Zo slovenských lokalít najviac láka Orava, prioritou sú možnosti na kúpanie.
Podobné skúsenosti majú aj v cestovnej kancelárii pre deti a mládež CEVARM, ktorá má šestnásťročné korene. Momentálne ponúkajú trinásť druhov táborov doma aj v zahraničí.
Na športové tábory Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta Bratislavy, ktoré sa konajú v rekreačných zónach mesta, stávali rodičia kedysi dlhé rady, hovorí Peter Blaho, vedúci oddelenia športu a propagácie. Športové prázdniny sú síce obľúbené aj naďalej, ale uprednostňujú ich deti od 7 do 11 rokov, štrnásťročných tínedžerov v nich stretnete len ojedinele. Kapacita je 60 detí v týždňovom turnuse. Stoja 1100 Sk, v tom sú aj obedy a doprava vlastným autobusom. "Ide o vyskúšané tábory, ktoré sa nám osvedčujú, neexperimentujeme," hovorí vedúci.
Aj Centrum voľného času Junior v Bojniciach deti využívajú naplno, ba stáva sa, že jeho denné tábory navštevujú aj prázdninujúce deti z iných miest, ktoré sú u starých rodičov. Centrum tento rok ponúka päť druhov táborov, ponuka je bohatšia o breakový a šachový. Rodičia za týždeň zaplatia 600 Sk.
Z dobrých táborov sa nechcú vrátiť
Dlhoročný organizátor detských táborov Trnavčan Zdeněk Friedrich hovorí, že dobrý tábor je taký, do ktorého sa deti rady vracajú a pri odchode ronia slzy za kamarátmi a spomienkami. Alebo keď niekdajší účastník chce robiť vedúceho.
Podľa Bratislavčana Petra Haruma, autora projektu tabory.sk, treba prihliadať na kvalitu programu, ale predovšetkým na tím vedúcich. Dnes sa v táboroch často využívajú hry, ktoré vyzerajú dobre a deťom sa páčia, ale veľakrát sa v nich nepresadia deti so slabším sebavedomím. Preto je dôležité nezabúdať na individuálny prístup, ktorý môžu zabezpečiť len sociálne a emocionálne vyspelí vedúci s veľkou dávkou empatie.
Aký je vhodný vek?
Organizátori letných táborov ponúkajú rodičom pobyty pre deti od piatich do osemnástich rokov. Podľa bratislavskej psychologičky Dagmar Kopčanovej sa nedá jednoznačne povedať, ktorý vek je pre dieťa na samostatný letný pobyt najvhodnejší. "Je to individuálne. Približne v ôsmich rokoch, asi po ukončení tretieho ročníka, deti začínajú viac túžiť po spoločnosti svojich kamarátov, dobrodružných hrách, prekvapeniach, súťažiach," hovorí psychologička. Zaradenie mladších detí do letného tábora môže, ale nemusí byť problém. "Rodič by mal prihliadať na individuálne odlišnosti dieťaťa. Niektoré je smelé, sebavedomé a schopné nastúpiť do letného tábora už v šiestich rokoch. Iné, o ktoré sa rodičia prehnane úzkostlivo starali, môže byť plačlivé, nezrelé a sociálne nepripravené začleniť sa do kolektívu neznámych detí ešte aj napríklad ako desaťročné."
Ak ide dieťa do tábora prvýkrát, mal by trvať kratšie, ideálny je týždenný. Dlhšie sú vhodnejšie pre deti na druhom stupni základnej školy.
Ak má dieťa voči táboru averziu a nechce tam ísť, netreba ho podľa psychologičky Kopčanovej nútiť, najmä ak už malo aj zlú osobnú skúsenosť. "Je vhodné si s ním o tom pohovoriť, zistiť, v čom je hlavný problém. Niekedy tábor odmieta preto, že ťažšie nadväzuje sociálny kontakt a do tábora nejde jeho dobrý kamarát. Dospelí často podceňujú reakcie detí a snažia sa im vnucovať svoje názory. Dieťa má však prázdniny na to, aby ich prežilo príjemne, a nie aby sa niekde trápilo a smútilo," zdôrazňuje psychologička.
Jedenásťročný Marek Žigo chodí do letných táborov pravidelne, výnimkou nebude ani tento rok. Je síce diagnostikovaný ako celiatik, ale aj tak pôjde onedlho na desať dní do tábora na Richňavu pre deti s bezlepkovou diétou. "Ja tam chodím rád, mám tam kamošov, teším sa. Bavia ma súťaže, vždy niečo vyhrám, to sa mi ráta. Ale aj výlety mám rád. No najväčšiu zábavu zažívame pri nočných hrách," hovorí Marek. Netrpí odlúčenosťou od rodičov, smoklia vraj tí, čo sú bez nich prvýkrát. "Aspoň si oddýchnem, ja aj naši."
Prázdniny - čas aj pre rodinu
Aj keď majú deti k táborom dobrý vzťah, cez prázdniny by mali stráviť čas aj s rodinou. "Program letných prázdnin treba plánovať tak, aby dieťa malo možnosť prežiť ich podstatnú časť so svojimi rodičmi a určitú časť so starými rodičmi, zdôrazňuje psychologička Dagmar Kopčanová.
"Dôležité, a to aj u starších detí, je najmä to, aby prežili deň naplnený bohatými a pozitívnymi zážitkami, aby spoznali nové veci, prežili úspech z výhry v rodinnom zápolení, športovom zápase a podobne," hovorí psychologička.