Externisti školám zaplatia

To, čo sa nepodarilo vláde Mikuláša Dzurindu, presadila Ficova vláda. Niektorí externí študenti vysokých škôl za vzdelanie zaplatia priamo škole.

Mikolaj bol po schválení novely vysokoškolského zákona, ktorú mu poslanci dosť upravili, aj tak spokojný.Mikolaj bol po schválení novely vysokoškolského zákona, ktorú mu poslanci dosť upravili, aj tak spokojný. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Za štúdium na vysokej škole zaplatia externisti prijatí po 1. septembri 2007, ktorí sa nezmestia do limitu. Ten bude na každej škole odlišný. O výške poplatku rozhodne nariadením vláda.

Novela vysokoškolského zákona legalizuje vyberanie školného za externé štúdium a vytvára 4 druhy vysokoškolských študentov - denní, ktorí neplatia, neplatiaci externisti, platiaci externisti a externisti, za ktorých budú školám platiť ich budúci zamestnávatelia.

Nový typ externistov

O tom, aké odbory budú platiť, rozhodnú univerzity. Nový druh externistov, za ktorých platia firmy, sa do zákona dostal až ako pozmeňujúci návrh koaličných strán.

Podľa pôvodného návrhu ministerstva mali za štúdium platiť všetci externí študenti.

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) po kritike z HZDS od svojho zámeru nakoniec ustúpil.

Prešlo tiež, že školy nesmú mať viac externých ako den­ných študentov. Školy by tak teda mohli prijať maximálne toľko externých ako denných študentov.

Nebudú platiť všetci externisti

Mikolaj sa vraj na výslednej podobe novely dohodol s predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom už v nedeľu. Dohodu sa snažili aj verejne deklarovať - keď Mečiar prišiel do rokovacej sály, išiel rovno za ministrom a podal mu ruku.

Mečiar bol dohodnutý, ale Cabaj nie

Postoj Mečiarových poslancov nebol jasný ani včera doobeda.

Poslanec Tibor Cabaj totiž jasne vystúpil proti akémukoľvek školnému. Nakoniec novelu podporil.

„Pomáhame zrovnoprávniť prostredie v rámci vysokoškolského trhu. Verejné vysoké školy budú môcť spoplatňovať externú formu štúdia - ale až potom, keď vyčerpajú dotácie na bezplatnú formu štúdia,“ povedal Mikolaj.

Mikolaj chcel viac

Spoplatnenie externého štúdia umožní včera prijatá novela vysokoškolského zákona. Podpísať ju musí ešte prezident. Ak tak spraví, ako prví si legálne štúdium zaplatia študenti, ktorí nastúpia na vysokú školu v septembri 2008.

Minister chcel napríklad na úkor akademických senátov posilniť správne rady škôl. Časť koalície mala výhrady. Opozícia hovorila o obmedzení akademických slobôd a Mikolajovi vyčítala, že pre zmeny v externom štúdiu vznikne v školstve chaos. Po schválení novely povedal, že je spokojný na 90 percent.

Úvery pre univerzity

Ak novela vstúpi do platnosti, vysoké školy si budú môcť brať úvery, vytvárať spoločné pracoviská a spoločné študijné programy nielen s domácimi, ale i so zahraničnými školami.

Pedagógovia majú limity

Nespokojný je s tým, že pedagógovia majú naďalej limity, ktoré im bránia, aby sa stali „lietajúcimi učiteľmi“, ktorí prednášajú zároveň na niekoľkých školách. Pôvodná novela tomu mala zabrániť.

Opozícia novelu kritizovala. Podľa Ferdinanda Devínskeho z SDKÚ vnáša chaos do vysokých škôl. Navrhol, aby sa novela stiahla z rokovania a vrátila na dopracovanie.

„Rúca všetky piliere a oporné múry budovy, ktorá sa volá univerzita,“ tvrdil Devínsky pred poslancami.

Jeho stranícka kolegyňa Tatiana Rosová hovorila, že novela znižuje kvalitu štúdia a výber poplatkov umožní „ryžovanie“ v školstve.

Riziko korupcie

Za zlý prázdninový darček pre študentov označil novelu exminister školstva, dnes poslanec za KDH Martin Fronc. „Socialisti spoplatnili vysoké školstvo a oklamali pred voľbami voličov–študentov,“ povedal.

Podľa Daniela Lipšica z KDH zasa zmena zákona obmedzením počtu externých študentov zvýši riziko korupcie, keďže sa študenti budú viac snažiť dostať na denné štúdium.

Opozícia predložila niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ani jeden však neprešiel.

Nezhody okolo novely, ktoré sa nevyriešili na koaličnej rade, ale až rokovaniami pred hlasovaním a na poslednú chvíľu, boli podobné ako minulý týždeň pri Zákonníku práce.

Ani vtedy nebolo úplne jasné, aká bude výsledná podoba „zákona roka“.

Mikolaj si nezhody vysvetľuje parlamentným systémom. „Nedá sa nič robiť - musíme pánov poslancov presviedčať.“

Prehľad zmien

SPOPLATNENIE

Štát určí maximum, koľko externých odborov a študentov bude v akademickom roku na vysokých školách dotovať. Ďalších externých študentov bude môcť verejná vysoká škola spoplatniť. Najvyššiu sadzbu školného by malo stanoviť ministerstvo školstva.

ĎALŠIE POPLATKY

Študenti, ktorí študujú naraz viacero odborov, a študenti, ktorí prekročia štandardnú dĺžku štú­dia, by mali za štúdium zaplatiť.


PÔŽIČKY

Externí študenti budú môcť žia­dať o pôžičky zo Študentského pôžičkového fondu.

POČET EXTERNISTOV

Vysoká škola bude môcť v akademickom roku prijať na externé štúdium len toľko uchádzačov, koľko prijme na denné štúdium.

PLATNOSŤ

Väčšina bodov novely by mala začať platiť od 1. septembra tohto roka. Spoplatnenie externistov by malo byť možné až od školského roku 2008/2009, podrobnosti ešte podľa ministra školstva Jána Mikolaja určí vláda.

(čtk)
Stĺpček Petra Schutza
Štýlová novela

Vysokoškolská novela, ktorou sa v predvečer svojho sviatku obdarila koalícia, rozvíja tradíciu stresovej legislatívy, čo je základný štýlový prvok vládnutia. Spočíva v tom, že aj najdôležitejšie zákony sa v kľúčových paragrafoch dohadujú na poslednú chvíľu. Toto je ukážkový príklad: O spoplatnení-nespoplatnení externistov sa debatuje pol roka, k téme sa vyjadril už každý, kto chodil do školy, ale spôsob riešenia, čo prešiel v hlasovaní, vymysleli päť sekúnd pred záverečnou. V Elektre. Nikto neanalyzoval, nikto neoponoval.

Spomienka, ako bývalá opozícia, terajšia koalícia, vyčítala predchodcom, že nemá dopadové štúdie k reformám, je bezpredmetná. Akokoľvek by Mikolajova novela vyzerala, k reálnym slabinám slovenského vysokého učenia by nemala čo povedať. Kto niečo počul o ISI databáze (poradie svetových univerzít), má cez tento zákon jasne potvrdené, na čom viazne zlepšenie slovenského vysokého školstva. Na jeho absolventoch. „Lietajúci profesori“, ktorí môžu „lietať“ ďalej, by na slušnej americkej univerzite nedostali ani diplom bakalára.

Autor: text, video - Miroslav Kern

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 762
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 099
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 120
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu