GUATEMALA, BRATISLAVA. V tropickými lejakmi sužovanom hlavnom meste stredoamerickej Guatemaly včera slávnostne otvorili 119. zasadanie Medzinárodného olympijského výboru.
Najočakávanejší verdikt padne hneď v úvode. Celý dnešok si vrchnosť piatich kruhov vyhradila na voľbu dejiska XXII. zimných olympijských hier. V hodinových prezentáciách vyložia posledné tromfy dve európske zimné centrá a jedno ázijské vo vyžrebovanom poradí: Soči, Salzburg a Pjongčang. Výsledky hlasovania sa očakávajú po polnoci nášho času.
Voľby bez favorita
Odborníci sa zhodujú na jedinom – bude to tesný súboj. Tvrdí to aj predseda MOV Jacques Rogge a nemecký podpredseda Thomas Bach mu dáva za pravdu: „Voľba nemá favorita.“
„Pred šiestimi mesiacmi bol jasnou jednotkou Salzburg, ale medzičasom sa všeličo udialo,“ myslí si nórsky člen exekutívy Gerhard Heiberg, narážajúc najmä na dozvuky rakúskych dopingových škandálov na posledných dvoch ZOH a nedávnu pokutu milión dolárov, ktorú MOV naparil Rakúskemu olympijskému výboru. „Bude to rozhodovanie sŕdc,“ tvrdí Heiberg.
Na emócie hrajú všetci traja kandidáti. Je na to dôvod. Podľa Financial Times takmer 30 percent členov MOV sa ešte nerozhodlo, komu dá hlas. Aj v poslednej voľbe olympijského dejiska, keď šlo o letné OH 2012, zavážil posledný dojem: najlepší zanechal Londýn. O rady ľudí z jeho tímu sa zaujímali všetci traja kandidáti na ZOH 2014.
Podľa Blairových nôt
Britský denník The Independent tvrdí, že úspešnou Blairovou singapúrskou taktikou sa riadi najmä Soči, za ktorým nekompromisne a spontánne stojí ruský prezident Vladimir Putin. „Pred siedmimi týždňami som ešte lyžoval na Krasnej Poľane,“ prisahal včera šéfovi MOV v pätnásťminútovom monológu počas 35–minútového prijatia po prílete do Guatemaly.
Rogge mu venoval pero s poznámkou: „Aby ste mali čím podpisovať olympijské zákony.“ Rovnaký dar dostal prvý muž Južnej Kórey Roh Moo–hyun a rakúsky spolkový kancelár Adolf Gusenbauer.
Úžasné: čiernomorské letovisko sa zo zjavného outsidera cez pozíciu čierneho koňa za pár mesiacov prepracovalo až za favorita stávkových kancelárií. Na kurzovom lístku bwin malo Soči včera kurz 2,1, kým Pjongčang 2,7 a Salzburg až 3,5.
Tri rôzne ponuky
Veľmi zjednodušene: Salzburg je ponuka istoty, Pjongčang logiky a Soči exotiky.
Emócie cítiť aj tam, kde by stačil chladný kalkul. „Zimnej olympiáde dodáme to, čo jej naposledy chýbalo: pocit husej kože na telách jej účastníkov,“ sľúbil za Salzburg rakúsky kancelár Gusenbauer.
Rusi priviezli do Guatemaly na palube Ruslana 63 ton materiálu. Otvorili Ruský dom, ba postavili aj kryté miniklzisko s umelým ľadom. Členovia MOV dostali hneď odporúčanie vyhnúť sa akciám na ňom.
„My nemusíme predstavovať makety, my máme všetko v origináli,“ s iróniou komentoval fenomenálny nemecký sánkár Georg Hackl, ktorý lobuje za Salzburg - v prípade víťazstva by sa totiž sánkárske súťaže konali v nemeckom Königsee.
Zahraničné médiá odhadujú, že Soči dalo na volebnú kortešačku bezmála 40 miliónov dolárov. Podobne Pjongčang.
Kórejčania veria, že tentoraz o tri hlasy neprehrajú ako naposledy (s Vancouverom), ale – vyhrajú. „Ázia je v zimných športoch relatívne poddimenzovaná, ale má obrovský potenciál, ktorý prebudíme,“ tvrdí Kim Jin–sun, guvernér provincie Gang–won a dodáva: „Ak, pravdaže, dostaneme šancu.“ Kto ju dostane, sa uvidí dnes.
Procedúra voľby dejiska ZOH 2014
Medzinárodný olympijský výbor má momentálne 111 členov, piati však údajne dopredu avizovali, že budú chýbať.
Hlasovať bude iba 97 členov. Zásadne nevolí predseda MOV a voliť nesmú ani členovia z krajín, ktorých mestá kandidujú. V tomto prípade ani z Nemecka, lebo Salzburg počíta s tým, že dejiskom súťaží v sánkovaní, boboch a skeletone bude Königsee.
V 1. kole voľby nesmú hlasovať ôsmi: traja Rusi (Vitalij Smirnov, Šamil Tarpiščev, Aleksander Popov), dvaja Nemci (Thomas Bach, Walther Tröger), dvaja členovia z Kórejskej republiky (Kun Hee Lee, Jong Sun Park) a jeden Rakúšan (Leo Wallner).
Po vypadnutí vlastného kandidáta sa členom v ďalšom kole vracia volebné právo.
Víťazom sa stáva mesto, ktoré získa nadpolovičný počet hlasov.