Kým pred pár rokmi bolo ešte nepredstaviteľné, aby armáde kdekoľvek na svete šéfovala žena, dnes je to už pomaly trend.
Najnovšie po „ženskej sile“ po vzore Česka či Argentíny siahol nepopulárny japonský premiér Šinzo Abe, keď jeho minister obrany Fumio Kjumo pre neuvážené slová musel rezignovať. Nahradí ho Juriko Koike, ktorá sa tak stane prvou japonskou ministerkou obrany.
Zachráni Abeho vládu?
Abe dúfa, že po sérii vládnych škandálov prinesie do najvyššej politiky svieži vzduch. Po tom, čo vlani v decembri rezignoval pre korupčný škandál minister reforiem a na jar spáchal samovraždu z tých istých dôvodov šéf rezortu poľnohospodárstva, si už ďalší škandál nemôže dovoliť. S rezignáciou sa Abe poponáhľal. Už o týždeň sa v Japonsku začína kampaň k voľbám do senátu a jeho vláda má zatiaľ neslávne vyhliadky.
Koike (54), ktorá bola doteraz premiérovou poradkyňou v otázkach národnej bezpečnosti, je v Japonsku veľmi populárna.
Dobré meno má aj v zahraničí, čo pre odchádzajúceho ministra Kjuma neplatilo. V minulosti sa s ním napríklad odmietol stretnúť americký viceprezident Dick Cheney pre jeho výroky o nesprávnosti vojny v Iraku.
Koike je odvčera prvou ministerkou nielen v Japonsku, ale aj v celom východoázijskom regióne. V Európe či Latinskej Amerike sú už ministerky obrany pomerne bežné. V Ázii velili armáde len v Indii a Bangladéši.
Predchádzajúci japonský minister obrany Fumio Kjumo odstúpil po tom, ako povedal, že zhodenie atómových bomb na Hirošimu a Nagasaki bolo v tom čase nevyhnutné.
Tabu po japonsky
Takéto slová sa Japoncom nepočúvajú ľahko, a preto sa musel aj po ospravedlnení z ministerstva spakovať. Rodák z Nagasaki sa bránil, že bombardovanie bolo nevyhnutné pre koniec 2. svetovej vojny a zabránilo invázii Sovietskeho zväzu do Japonska.
V krajine, ktorá sa stále nevysporiadala so svojou vojnovou minulosťou, porušil Kjumo dlhoročné tabu. Peking viní Tokio zo zavádzania v učebniciach o masakroch japonskej armády v Číne a Južná Kórea zase márne žiada kompenzácie pre ženy, z ktorých Japonci urobili sexuálne otrokyne.
Ministerky obrany
Anne-Grete Stroem Erichsenová: Nórsko,
bola primátorkou Bergenu, ministerkou je od roku 2005.
Nilda Garréová: Argentína,
v rokoch 1973-1976 sa zapájala do boja proti diktatúre, bola veľvyslankyňou vo Venezuele.
l Linda Murnieceová: Lotyšsko, pôsobila ako tajomníčka ministerstva vnútra, bola podpredsedníčkou strany Nová éra, ministerkou je od roku 2006.
Vlasta Parkanová: Česko,
od roku 1997 členka parlamentu za KDU-ČSL, post ministerky zastáva od januára 2007. Preslávila sa oslavnou pesničkou o americkom radare, ktorú darovala Georgeovi Bushovi počas jeho júnovej návštevy v Prahe.
![]() ![]() Juriko Koike nahradí Fumia Kjuma. FOTO – REUTERS |