Najskôr americký odvolací súd rozhodol, že bývalý poradca viceprezidenta Dicka Cheneyho a šéf jeho kancelárie Lewis Libby nemôže zostať na slobode počas odvolacieho procesu.
Prezident George Bush nečakal dlho a Libbymu síce neudelil milosť, ale v noci na včera znížil jeho trest iba na 250-tisícovú pokutu.
Súd pritom poslal Libbyho do väzenia na dva a pol roka za klamanie pod prísahou a bránenie výkonu spravodlivosti.
Privysoký trest
„Rešpektujem rozhodnutie poroty. No usúdil som, že trest Libbymu bol privysoký. Preto mením jeho trest, ktorý mu ukladal stráviť vo väzení 30 mesiacov,“ napísal vo svojom rozhodnutí Bush. Podľa neho je pokuta a jeho diskreditácia dostatočne vysokým trestom.
Libby bol hlavnou postavou v kauze prezradenia identity agentky CIA Valerie Plameovej. Vyšetrovatelia a médiá predpokladali, že vyzradením mena agentky sa vláda pomstila jej mužovi za kritiku prezidenta Busha
Podľa amerického vyšetrovateľa, ktorý pracoval na Libbyho prípade, je Bushov argument o pritvrdom treste absurdný.
„Libbyho odsúdili na základe tých istých zákonov ako ostatných kriminálnikov. Pre právny štát je kľúčové, že všetci občania sú si pred spravodlivosťou rovní,“ povedal John Fitzgerald.
Obhajcovia amerického prezidenta tvrdia, že Bush Libbyho vinu nezmazal. Stále je posledným predstaviteľom vlády odsúdeným za zločin od aféry Iran-Contra počas administratívy Ronalda Reagana.
Medzi demokratmi a v Plameovej rodine rozhodnutie okamžite vyvolalo vlnu nevôle.
Bush prepáčil zločin
„Na tejto vláde ma už nič neprekvapí,“ povedal televízii MSNBC Plameovej manžel Joseph Wilson, kritik vojny v Iraku. „Kongres by mal teraz vyšetriť, či sám prezident nebránil výkonu spravodlivosti,“ dodal v rozhovore pre The Santa Fe New Mexican.
Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová tvrdí, že Bush „prepáčil kriminálne správanie“. Libby nie je jediný z Bushovho tímu, ktorý sa topí v problémoch.
Hŕstka kongresmanov nedávno spustila petíciu za začatie procesu odvolania viceprezidenta Cheneyho, ktorý tiež figuruje v prípade vyzradenej agentky CIA.
Problémy má aj minister spravodlivosti Alberto Gonzales, ktorého odvolanie požaduje šéf demokratov Howard Dean. Gonzales sa mal previniť odvolaním nepohodlných prokurátorov.
Libby si mohol včera po dlhých mesiacoch obáv vydýchnuť. A spolu s ním aj konzervatívni novinári, ktorí stáli celý čas na jeho strane. Neokonzervatívec William Kristol, editor Weekly Standard, to označil ako „dobrú chvíľu pre prezidenta“.
Prezident sa rozhodol sám
Podľa zdrojov denníka Washington Post Bush urobil rozhodnutie viac–menej sám a neprijímal telefonáty od Libbyho známych.
„Povedali nám, aby sme sa držali bokom,“ uviedol nemenovaný Bushov a Libbyho texaský kamarát. Akú rolu v rozhodnutí zohral Cheney, nie je jasné.
Udeľovanie milosti a znižovanie nie je ničím výnimočným. Najznámejšie je azda, keď prezident Gerald Ford amnestoval exprezidenta Richarda Nixona. Kontroverzné milosti majú za sebou aj prezidenti Bush starší a Bill Clinton.
Na celom prípade je najparadoxnejšie to, že tí, čo nakoniec meno Plameovej tlači prezradili, neboli nikdy obvinení. Ukázalo sa, že Plameovej meno novinárom prezradil tajomník ministerstva zahraničia Richard Armitage. Prsty v tom celom mohol mať aj sám Bushov poradca Karl Rove.
Kliknite - obrázok zväčšíte.Autor: East Lansing, Michigan