TREBIŠOV. Viac ako osemtisíc občanov Trebišova sa doteraz zapojilo do petičnej akcie proti umiestneniu tepelnej elektrárne v areáli cukrovaru na severe mesta. Aj keď časť hárkov odoslali minulý mesiac na Úrad vlády a odovzdali primátorovi mesta Vladimírovi Anďalovi, petičný výbor naďalej zbiera podpisy nespokojných Trebišovčanov.
„Utajovaný“ projekt
Trebišovčania sa vraj o projekte dozvedeli len z médií. Oficiálne informácie nemala údajne donedávna ani samospráva. Mesto však vydalo súhlas s lokalizáciou zdroja už 26. mája 2006. List podpísal bývalý primátor Dušan Poľacký. O zámere vedel aj obvodný úrad životného prostredia na základe rokovaní z 24. novembra 2006. Hotová je aj štúdia EIA o vplyve masívnej investície na životné prostredie
„Denne by sa malo v elektrárni spáliť približne 6750 ton uhlia, čo je päť vlakových súprav, a vyviezť asi 1500 ton popolčeka. Treba rátať s emisiami a hlukom. Sme presvedčení, že ani najmodernejšia technológia nedokáže zabrániť zhoršeniu kvality životného prostredia. Postaviť takýto zdroj priamo v meste nepovažujeme za vhodné riešenie,“ povedal člen petičného výboru Gejza Gore. Podľa jeho názoru je zámer aj v rozpore s územným plánom.
Mesto zvažuje referendum
O výstavbe elektrárne by malo rozhodnúť mestské zastupiteľstvo. Prostredníctvom Československej energetickej spoločnosti, ktorá za zámerom stojí, si boli poslanci pozrieť tepelné elektrárne v Českej republike. Väčšinu z nich návšteva presvedčila o výhodnosti projektu. Nové vedenie mesta na čele s primátorom Vladimírom Anďalom sa však k zámeru zatiaľ odmieta vyjadriť.
„Organizujeme verejné zhromaždenia. Počet podpisov na petičných hárkoch nepredstavuje ani polovicu oprávnených voličov. Chceme poznať mienku čo najširšej verejnosti,“ povedal pre SME hovorca Mestského úradu v Trebišove Rastislav Petrovič. Podľa neho nie je pravda, že výstavba elektrárne sa už nedá zvrátiť. „Nebránime sa ani referendu,“ povedal Petrovič.
Maďari: Ohrozíte tokajské vinice
BUDAPEŠŤ. Tepelná elektráreň v Trebišove by ohrozovala aj Tokajskú vínnu oblasť. Uvádza sa to v protestnom vyhlásení mestského úradu maďarského Sátoraljaújhelyu.
Zo 163–metrového komína by sa ročne do ovzdušia dostali až štyri milióny ton škodlivín, ktoré by sa pre prevládajúce vetry dostali práve na tokajské vinice v Maďarsku. Tie sú od roku 2001 zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
(tasr)