BRATISLAVA. SNS pohrozila odchodom z koalície pre Vojenskú spravodajskú službu, tvrdí predseda HZDS Vladimír Mečiar.
Práve HZDS v piatok nepodporilo v parlamente správu o Slovenskej informačnej službe (SIS). Tajné služby spôsobujú vo vládnej koalícii po roku vládnutia najviditeľnejšie pnutia.
„Pre Vojenské obranné spravodajstvo nie, pre Vojenskú spravodajskú službu áno,“ odpovedal Mečiar v televízii JOJ na otázku, či predseda SNS Ján Slota pohrozil odchodom z koalície. Dodal, že problém vzápätí riešili.
„Je pravda, že istý čas sme boli bez zástupcov SNS, ale potom od pol piatej sme sedeli a hlasovali všetci spoločne.“
Slota tvrdí, že žiadne hrozby odchodu z koalície neboli. „Povedali sme náš názor na niektorých úradníkov, ale neboli to veci, pre ktoré sa odchádza z koalície.“
Nespresnil, o ktorých úradníkov Vojenskej spravodajskej služby malo ísť. Poprel, že by mali výhrady k novému šéfovi vojenskej rozviedky Stanislavovi Petrencovi, naopak, toho SNS podporuje. Petrenec sa stal šéfom minulý týždeň a je už tretím riaditeľom Vojenskej spravodajskej služby za posledný rok a pol.
Mečiar tvrdí, že Robert Fico zatiaľ SNS nevyhovel.
Hovorkyňa vlády Silvia Glendová včera nezdvíhala telefón.
Aký problém má SNS s Vojenskou spravodajskou službou, nechceli komentovať politici SNS ani HZDS.
„Nekomentujem. Takéto informácie sa ani nekomentujú, ani nezverejňujú,“ povedal Rafael Rafaj z SNS.
Presnejší nebol ani blízky s spolupracovník predsedu HZDS Vladimíra Mečiara (na snímke SITA), ktorý tému otvoril, poslanec Ján Kovarčík. „K tejto veci sa nevyjadrujem.“
Jasnejší je spor HZDS o kontrolu Slovenskej informačnej služby.
„Toto vedenie Slovenskej informačnej služby nemá našu dôveru a nebudeme ho podporovať,“ povedal Mečiar v relácii Politika.sk televízie JOJ. Prekáža mu, že SIS dnes nikto nekontroluje, je to tajná služba, ktorá patrí Smeru.
„Nikto nevie, čo sa tam robí a produktivita je výrazne nižšia,“ povedal. Dodal, že pokiaľ „sme boli oklamaní v roku 2006 pri rozpočte, už nebudeme v roku 2007“.
HZDS chce, aby bol prijatý zákon, ktorý by sprísnil kontrolu SIS, „ľuďmi, ktorí budú rovnako v utajení, ale v iných štruktúrach“.
Po nástupe nového riaditeľa Jozefa Magalu, ktorého dosadil Smer, sa podľa neho dostali do SIS len ľudia blízki tejto strane.
HZDS vtedy navrhovalo za námestníka SIS Igora Urbana, ale Magala ho odmietol. Mečiar včera vyhlásil, že bude trvať na prijatí zákonov, ktoré umožnia SIS kontrolovať.
Stĺpček Petra Schutza
Šum z mušle
Nespokojnosti, ktorú šíria Vladimír Mečiar a údajne aj Ján Slota okolo tajných služieb, je detinské pripisovať politický význam. Je to len taký šum z mušle, príliv a odliv, týždeň za týždňom.
Na prahu druhého roka vlády HZDS ani SNS neurobia nič zapamätateľné, čím by nahnevali dominantného druha. Je priskoro. Ani keby Mečiar, ako má vo zvyku, našiel ráno na stole audiovizuálny dôkaz podopretý testom DNA, že do SIS sa infiltrovala al-Káida.
Nedôveru a ostražitosť k špeciálnym službám však treba zachovať i napriek tomu, že rovnaké city prechováva predseda HZDS. Neexistuje jediný argument na tvrdenie, že akosť ľudského materiálu, ktorý Smer rozsadzuje na posty, kam nedovidieť, je vyššia ako tretia (štvrtá) cenová skupina, čo úraduje v štátnej správe či v parlamente.
Hlboká reforma kontroly by bola nesmierne vítaná, avšak ad hoc spojenie opozície s minoritnou časťou koalície, čo je jediná cesta, sa tak skoro na program dňa nedostane. Jedna ploštica v Elektre by azda veci urýchlila.