BRATISLAVA. Pred štyrmi rokmi, keď sa na 115. zasadaní Medzinárodného olympijského výboru v Prahe volilo dejisko bielych Hier 2010, slávil triumf vancouverský projekt olympiády „medzi nebom a morom“. Teraz sú v hre až dva podobné. A jeden klasický, osvedčený, preverený – alpský. Zo siedmich kandidatúr vybrala exekutíva MOV pred rokom tri: ruské Soči, rakúsky Salzburg a juhokórejský Pjongčang. A zamotala všetkým hlavu.
Rozhodnutie o tom, komu odovzdá štafetu Vancouver a kde budú XXII. zimné olympijské hry, sa svet dozvie v stredu okolo polnoci nášho času. V Guatemale, kde zasadá MOV, bude v tom čase podvečer.
Aj papagáje v rozpakoch
„Toľko papagájov ako tu za pár dní som nevidel za celý život,“ tvrdil ruským novinárom skvelý krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko, ktorý do Guatemaly priletel už v pondelok na palube Ruslana s celou delegáciou najväčšieho „exota“ – čiernomorského letoviska Soči.
Papagája má táto stredoamerická republika dokonca aj v štátnom znaku. Vták s povesťou ukecaného tvora však vraj teraz iba bezradne krčí krídlami. Počúva toľko rôznych tipov na víťaza, že je v rozpakoch, ktorý „papagájovať“.
To tu ešte nebolo: americký server Around the Rings (Okolo kruhov), ktorý odborníci pokladajú za jeden z dvoch najdôveryhodnejších zdrojov analýz diania v olympijskom hnutí, ohlásil patovú situáciu. Od apríla evidoval na čele rebríčka Salzburg s 82 bodmi (zo 110 možných) pred Pjongčangom (75) a Soči (75). Koncom minulého týždňa zaktualizoval „power index“ a na základe posledných návštev v kandidátskych mestách a analýzy správy hodnotiacej komisie MOV dospel k stavu, akému sa v atletike hovorí „mŕtve preteky“: Pjongčang, Salzburg aj Soči po 83 bodov.
Salzburg: líder bez šancí?
Skúsenejší a na starom kontinente renonomovanejší nemecký Sport Inter, ktorý známkuje 18 kritérií, trvá na svojom: favorizuje Salzburg, za ním uvádza Pjongčang a s veľkým odstupom Soči.
Rakúsky kandidát bol favoritom aj pred štyrmi rokmi, ale vyhorel, vypadol už v prvom kole. Jeho prednosti sú rovnako nesporné ako vtedy, žiaden zo súperov nemôže zorganizovať olympiádu – obrazne – zajtra, ako Salzburg. Východiskovú pozíciu mu však zhoršil rakúsky dopingový škandál na posledných dvoch ZOH, ktorý vlastne stále neprehrmel: MOV naparil rakúskemu olympijskému výboru najvyššiu pokutu v histórii (milión dolárov), ale niektorí zo šiestich doživotne potrestaných športovcov sa odvolali na lausannský Športový arbitrážny dvor. Aj rakúske médiá sú značne skeptické v posudzovaní šancí Mozartovho rodiska.
Jazýčkom Putin? Sotva
Lídrovi pristriháva krídla aj fakt, že Rakúsko organizovalo zimnú olympiádu dvakrát, kým Južná Kórea či Rusko nikdy. Do finále sa dostali dvaja európski uchádzači a len jeden ázijský. To vôbec neznamená, že Pjongčang bude ťahať za kratší koniec. Pred štyrmi rokmi prehral s Vancouverom iba o tri hlasy. „Pjongčang je zlatá stredná cesta,“ myslí si náš olympijský šéf František Chmelár.
Včera doletel do Guatemaly kórejský prezident Roh Moo-hyun. Ruský prezident Vladimir Putin má ešte po ceste zastávku v Maine u Bushovcov. Chýbať nebude, pravdaže, ani rakúsky spolkový kancelár Adolf Gusenbauer.
Soči má najatraktívnejší projekt zimnej olympiády 2014, ale všetko z neho je len na papieri. Pľuščenko sa už týždeň učí reč, ktorú prednesie pred plénom MOV, no Rusi si viac ako od neho sľubujú od Putina. Podľa webovej stránky aktuell.ru ruský prezident vníma voľbu dejiska ZOH 2014 ako „skúšku vzťahov medzi východom a západom“, ale to je skôr slovník komentátorov než Kremľa.
„Nehovorím, že Putinova prítomnosť nemôže mať vplyv, ale určite nie rozhodujúci,“ uvažuje čestný člen MOV Slovák Vladimír Černušák. „Keď sa volilo dejisko letnej olympiády 2012, prišiel Paríž podporiť aj prezident Chirac, ale napokon vyhral Londýn, za ktorý orodoval Blair. Nemyslím si, že zavážilo, kto z nich je väčšia osobnosť.“
Šéfovia tipujú Kóreu
BRATISLAVA. Obaja predsedovia Slovenského olympijského výboru, čestný aj výkonný, sa zhodli v tipe na víťaza stredajších volieb dejiska zimnej olympiády 2014.
„Medzinárodný olympijský výbor si zrejme vyberie zlatú strednú cestu a Hry pririekne Pjongčangu,“ predpokladá šéf slovenských olympionikov František Chmelár.
Podobný názor má aj čestný člen MOV a čestný predseda SOV Vladimír Černušák. „Kórejský kandidát pred štyrmi rokmi prehral len veľmi tesne a medzitým neúrekom investoval do dobudovania zimného strediska,“ pripomína.
Chmelár odlieta do Guatemaly dnes – nie je síce členom MOV, ale spolu s pár ďalšími predsedami národných olympijských výborov ho pozval lausannský šéf Jacques Rogge. Bude jediným Slovákom v protokolárnom zozname účastníkov 119. zasadania. Osemdesiatpäťročný Černušák sa totiž rozhodol neriskovať dlhú cestu do Strednej Ameriky. Odkedy ho v roku 1981 zvolili do MOV, nemal absenciu – prišla po 34 zasadaniach v sérii.
„Slovenskí športovci dôverne poznajú rakúske zimné športoviská, takže by sa iste potešili voľbe Salzburgu. Obáva sa však, že vypadne už v prvom kole,“ tvrdí Chmelár.
„Naopak v Južnej Kórei z nich zatiaľ súťažil málokto, o Soči ani nehovoriac, veď drvivá väčšina tamojších športovísk je iba na papieri. Salzburg má všetko, čo má mať – okrem silnej podpory obyvateľov a kopy peňazí. Tých veľa nepotrebuje, no Rakúsko hostilo zimnú olympiádu už dvakrát a navyše, na posledných dvoch sa namočilo do dopingových afér.“
„Je to ešte čerstvé a môže to zapôsobiť,“ súhlasí Černušák. Podľa neho zaváži fakt, že minulá zimná olympiáda bola v Európe a najbližšia bude v Severnej Amerike: „Logika hovorí pre Áziu: zimné hry tam boli len dvakrát a v Kórejskej republike ešte nikdy.“
Podľa Chmelára má Soči výnimočné prírodné podmienky, príjemnú klímu, silnú podporu vlády a je ochotné vložiť do prípravy veľký balík peňazí, ale „zatiaľ nič nie je, všetko treba vybudovať“. Pjongčang je v predstihu vo výstavbe a má rovnako silnú domácu podporu vlády aj biznismenov. „Jedinou jeho nevýhodou je zjazdovka skromnejších parametrov, ako sme v Európe zvyknutí,“ myslí si slovenský olympijský šéf.
(mo)
Kde už boli ZOH?
Európa (13-krát): Chamonix (1924), St. Moritz (1928 a 1948), Garmisch-Partenkirchen (1936), Oslo (1952), Cortina d 'Ampezzo (1956), Innsbruck (1964 a 1976), Grenoble (1968), Sarajevo (1984), Albertville (1992), Lillehammer (1994), Turín (2006).
Amerika (6-krát): Lake Placid (1932 a 1980), Squaw Valley (1960), Calgary (1984), Salt Lake City (2002), Vancouver (uskutočnia sa tu najbližšie ZOH v r. 2010).
Ázia (2-krát):Sapporo (1972), Nagano (1998)
