Niektoré prímorské reštaurácie v Kennebunkporte na východnom pobreží Spojených štátov síce preložili svoje menu do ruštiny, amerického prezidenta a jeho ruského hosťa Vladimira Putina však dnes čaká oveľa ťažšie menu než morské raky, také obľúbené v americkom štáte Maine, kde má Bush senior letnú vilu.
Priateľsky naladení rivali
Problémov, ktoré Busha aj Putina rozdeľujú, je neúrekom. Kremeľ sa nevie zmieriť s americkým plánom postaviť protiraketovú základňu v strednej Európe, Washington neustále dráždi Moskvu kritikou za upadajúci stav demokracie v Rusku a k tomu všetkému majú obidvaja úplne opačný názor na Kosovo, o ktorého osude sa teraz rozhoduje v Bezpečnostnej rade OSN.
Niekedy to vyzerá akoby medzi nimi znovu vypukla nová studená vojna. Aspoň rétorika ruského prezidenta Vladimira Putina ju neraz pripomína.
Oddychový prezidentský „summit“ Kennebunkporte to má vyvrátiť. „Prezidenti, ktorých krajiny by sa nachádzali na pokraji novej studenej vojny, sa predsa nepozývajú na svoje rodinné ranče či jachty svojich rodičov,“ citovala agentúra AFP hovorcu Kremľa Dmitrija Peška, ktorý narážal na fakt, že s Putinom synovi pomôže aj Bush senior, ktorý ho vezme na jachtu.
Ruský prezident krátko pred včerajším odletom do Spojených štátov vyhlásil, že sa teší „na teplé a priateľské“ rozhovory.
Vzťahy medzi Bushom a Putinom sú síce rezervované, vždy, keď sa stretnú, však nešetria priateľskými gestami.
Keď pred dvomi rokmi hostil Putin amerického prezidenta v Moskve, novinári sa až divili, s akou žoviálnosťou prenechal ruský prezident Bushovi šoférovanie vo veteráne Volga.
Tichý „summit“
Napriek uvoľnenej atmosfére letného sídla, ktoré okúsili aj zavraždený izraelský premiér Jicchak Rabin či poľský exprezident Lech Walesa, ťažko od neformálneho summitu čakať nejaký pokrok. Napríklad, ako dúfajú kosovskí Albánci, že sa Bushovi podarí Putina presvedčiť o výhodách nezávislého Kosova.
Skutočnosť, že obidvaja prezidenti si na stretnutie zobrali len dvoch poradcov, novinári budú mať minimálny priestor na otázky a Biely dom dookola opakuje, že nejde o žiadny summit, ale len „schôdzku“, dopredu schladzuje veľké očakávania.
Minimálne sa aspoň ráta s tým, že sa Bush konečne vyjadrí k prekvapivej ponuke Moskvy spoločného radaru v Azerbajdžane.
Unavený Bush čerpal sily pred Putinom na rodinnej rybačke
Najprv si hodinu a pol zajazdil na bicykli, a potom nasadol na tatkovu loď Fidelity III. Prezident George Bush (na snímke Reuters dole) si síce pestuje imiž texaského kovboja, no raz začas zavíta aj do letného domu svojho otca v Kennebunkporte, v štáte Maine.
Vo vile na atlantickom pobreží, kraji morských rakov, odvčera hostí ruského prezidenta. Skôr ako ho včera privítal, so svojou rodinou naplno relaxoval.
Posledné týždne mu nepriali, Kremeľ naňho nadával pre protiraketový dáždnik, ktorý chce postaviť v strednej Európe, krvavé násilie v Iraku sa nekončí a prehráva aj doma. Minulý týždeň mu Kongres pochoval imigračnú reformu. Cez víkend už však viditeľne oddýchnutý pózoval na rybačke so šiltovku s obrázkom jeho psa Barneyho. Náladu mu nepokazilo ani to, keď jeho dcéra Barbara ulovila väčšiu rybu než on.
Na ruskú návštevu sa pripravovali aj miestne reštaurácie, ktoré po dlhých rokoch preložili svoje morské menu aj do ruštiny. Do reštaurácií však lídri nepôjdu, najedia sa z kuchyne Bushovcov.
(bo)
|