Medzi najrozšírenejšie osy patrí osa útočná a osička poľná. Osa patrí medzi hmyz žijúci sociálnym spôsobom v rojoch. Jej správanie silne ovplyvňujú feromóny. Zo spoločenstva prezimuje iba kráľovná, ktorá skoro na jar zakladá novú kolóniu. Osa sa živí uhľohydrátmi a inými substanciami z plodov, nektárom z kvetov, medovicou z vošiek a drobným hmyzom, preto sa zaraďuje medzi užitočný hmyz. Prečo ju vábia aj určité látky v strapcoch, to zatiaľ nie je celkom objasnené. Na nezrelých bobuliach môže nahryznúť pokožku a vyžrať ich dužinu.
Osami poškodené strapce sú ohrozené vznikom bakteriálnej a hubovitej hniloby. Už malé množstvo poranených bobúľ môže spôsobiť zoctovatenie vína alebo zelenú hnilobu. Prevencia a boj proti napadnutiu osami alebo osičkami nie je ľahká. Môžeme ich chytať do PET-fliaš s objemom 1 až 1,5 litra, v strede ktorých vypálime 4 až 6 otvorov s priemerom 2 centimetre. Takto upravené fľaše do tretiny naplníme roztokom ovocnej šťavy, octu, piva, muštu alebo inou aromatickou tekutinou. Najlepšie sa osvedčuje roztok pozostávajúci zo 60 decilitrov piva, 20 decilitrov vínneho octu, 20 decilitrov malinového sirupu a niekoľkých kvapiek zmáčadla. Vo fľašiach ho pravidelne dopĺňame. V zahraničí dostať hotové nádoby a roztoky ako lapače na osy a osičky.
Najlepším preventívnym opatrením je zabrániť osám a osičkám vytvoriť si hniezda v blízkosti viniča a vinohradu. Preto je potrebné kontrolovať všetky perspektívne miesta a staré stodoly aj povaly dôkladne utesniť. Ďalšou možnosťou je odchytiť kráľovnú v apríli až máji, keď si hľadá priestor na stavbu hniezda. Na tento účel sa môže použiť feromón heptyl-butyrátu vo vodnom roztoku.
Už vytvorené osie hniezda možno likvidovať počas nočného pokoja, no vždy treba použiť ochranný odev. Pri zásahu použijeme lampu s červeným svetlom, pretože hmyz ho nevidí. Túto prácu je však najlepšie prenechať hasičom. Používanie ochranných sietí, parazitov alebo sprejov v ochrane proti osám je ekonomicky náročné.
Peter Dráč
ILUSTRAČNÉ FOTO -archív