Baníci sa držia tradičného „zdar Boh“

Povolenie na reportáž v Bani Dolina pri Veľkom Krtíši prišlo e–mailom po piatich dňoch od žiadosti: „Na fáranie stačí, keď sa ohlásite dva dni vopred a oznámite nám počet fárajúcich a údaje o veľkosti oblečenia a číslo gumených čižiem, aby sme vám vopred

Baníci sa po bani pohybujú vláčikom alebo peši.Baníci sa po bani pohybujú vláčikom alebo peši. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

vedeli pripraviť výstroj.“ Minulý rok dal štát na podporu baní na Slovensku takmer 274 milión korún. Finančnú pomoc dostali Hornonitrianske bane Prievidza, Baňa Dolina vo Veľkom Krtíši, Rudné bane v Banskej Bystrici a baňa Záhorie (v súčasnosti baňa Čáry). Všetky bane na našom území sú pritom súkromné, okrem štátneho podniku Rudné bane. Uhoľné baníctvo možno podľa ministerstva hospodárstva podporovať v súlade s nariadením EÚ o štátnej pomoci uhoľnému priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povolenie na reportáž v Bani Dolina pri Veľkom Krtíši prišlo e–mailom po piatich dňoch od žiadosti: „Na fáranie stačí, keď sa ohlásite dva dni vopred a oznámite nám počet fárajúcich a údaje o veľkosti oblečenia a číslo gumených čižiem, aby sme vám vopred vedeli pripraviť výstroj.“

SkryťVypnúť reklamu


Baňa, v ktorej sa priemyselne ťaží uhlie už šesťdesiat rokov, mala byť zatvorená v roku 2004. Dostala však súhlas na predĺženie ťažby. Už tri roky sa teda pripravuje na útlm a likvidáciu. V jej priestoroch a okolí to aj tak vyzerá. Budovy a okolie pôsobia ošarpaným, neudržiavaným dojmom. Do ničoho sa už neinvestuje. Drahé záchranárske prístroje pred hlodavcami „ochraňujú“ mačky. V bani sa však naďalej ťaží. Ak vláda schváli návrh ministerstva hospodárstva, mala by sa ťažba predĺžiť o ďalšie dva roky.

Zdar Boh

Po absolvovaní záchranárskeho kurzu fasujeme baterku, dýchací prístroj a vstupuje do útrob kopca.

Spolu s nami fára aj generálny riaditeľ Andrej Šterbinský a jeho zástupca pre stratégiu Branislav Mojžiš. Pri našej návšteve sa práve vyskytla mechanická chyba, ktorá ich vraj núti fárať s nami. Chodba, v ktorej sa v súčasnosti ťaží, je vzdialená od vchodu približne 900 metrov. Baníci k miestu ťažby prídu pešo, alebo sa odvezú baníckym vláčikom. Baníci hneď rozoznali, že sme cudzí. Prezrádza nás pozdrav „Dobrý deň“. Baníci sa držia tradičného „zdar Boh“.

SkryťVypnúť reklamu

Tma, blato, vlhkosť

Hneď na začiatku sme o jednu ilúziu ľahší. V bani nie je žiadne osvetlenie. Je tma ako v rohu. Vidíte len tam, kam si baterkou zasvietite. Svetlá sa nachádzajú výnimočne len na niektorých miestach. Stabilné osvetlenie sa neoplatí. Ťažba pokročí každý deň pár metrov. Svetlá by sa museli niekoľkokrát prekladať a posúvať. Hoci je baňa v útlme, pracuje sa v nej v troch zmenách.

Teplota vnútri sa vďaka systému prúdenia vzduchu pohybuje celý rok okolo dvadsiatich stupňov. Vlhkosť dosahuje okolo 80 percent.

V chodbách občas narazíte na podzemnú vodu. Nohy sa šmýkajú v blate, čo len umocňuje stiesnený pocit cudzinca.

Generálny riaditeľ zisťuje situáciu a vydáva pokyny. Baníci sa snažia, chybu čo najrýchlejšie opraviť. Sú platení aj od množstva vyťaženého uhlia. Vidieť, že sú zohraným tímom. „Tak ako v kolektívnom športe platí, že jednotlivec nič sám nedokáže, to isté platí aj v bani,“ hovorí Mojžiš.

SkryťVypnúť reklamu

Chyba je po chvíli opravená. Začína sa ťažiť. Kombajn naberá uhlie medzi dvoma vyhĺbenými tunelmi. Za ním sa chodba prirodzene zavaľuje.

Po hodine a pol sa vraciame na vzduch. Baňa sa nám však pripomenie ešte večer. Uhoľný prach stále odoláva mydlu a vode.

Adrenalínová práca

Keď sa Baňa Dolina zatvorí, o prácu príde približne dvesto ľudí. Šterbinský sa o nich nebojí. Sú to podľa neho ľudia, ktorí sú naučení pracovať v ťažkých podmienkach. „Tí, čo robiť chcú, nebudú mať problém nájsť si prácu.“

Mojžiš si však myslí, že práca pri páse automobilky mnohých z nich baviť nebude. „V bani každý deň zažijete niečo nové, vždy musíte byť v strehu. Nič sa neopakuje.“


A čo budú robiť manažéri firmy? Oddychovať, spisovať históriu bane. Rysuje sa im aj práca pri ťažbe v bani na Záhorí.

SkryťVypnúť reklamu

Baňa sa dá ešte priemyselne využiť

Ťažba sa má predĺžiť

V pripomienkovom konaní sa v súčasnosti nachádza návrh ministerstva hospodárstva na predĺženie ťažby v Bani Dolina do roku 2009. Likvidačné práce by mali pokračovať ešte ďalší rok.

Ak vláda schváli tento návrh, bude to už druhé predĺženie ťažby. Generálny riaditeľ Bane Dolina Andrej Šterbinský tvrdí, že v bani sa ešte nachádzajú zvyšky uhlia, ktoré sa dajú pri likvidačných a útlmových prácach vyťažiť. Predĺženie ťažby nebude mať podľa neho nijaké dodatočné finančné nároky na štátny rozpočet a schválené dotácie.

Súhlasí s ním aj Magdaléna Hlavatá z ministerstva hospodárstva. „Naopak, likvidačné práce povrchových objektov, oproti pôvodne schválenej verzii v konečnom dôsledku zlacnejú, lebo budú čiastočne hradené z prevádzkových prostriedkov,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálne dôvody sa pominuli

Bývalá vláda predĺžila ťažbu aj pre sociálne dôvody. Ak by baňa prepustila vyše dvesto ľudí, mohlo to mať negatívny dosah na nezamestnanosť a sociálnu situáciu vo Veľkom Krtíši. Táto oblasť je na popredných miestach v nezamestnanosti.

V súčasnosti sa toho generálny riaditeľ Šterbinský neobáva. Ministerstvo hospodárstva tiež tvrdí, že v súčasnosti je väčšia pravdepodobnosť vytvárania nových pracovných miest aj vo veľkokrtíšskom regióne.

Priestory a okolie bane sa podľa Šterbinského budú dať ďalej využiť, pričom nehrozia ani ekologické nehody. Priestory a okolie bane sú vraj vhodné a pripravené na takzvané hnedé investície. Dajú sa teda využiť. „Nikde sa tu nenašla kontaminovaná pôda, nejaké ekologické havárie, škody by tu nemali hroziť,“ povedal Šterbinský.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom môžu byť banské vody, ktoré boli z podzemia odčerpané, aby sa ložisko mohlo odťažiť. Aj po ukončení ťažby ostane ešte v okolí bane nevyťažené uhlie. Obnovenie ťažby však podľa Mojžiša neprichádza do úvahy, keďže práce sú už nastavené na útlm a likvidáciu.

Ako sa dostať k baníctvu? Napríklad byť potomkom kniežaťa

Na Slovensku už neprebieha výučba baníkov na učilištiach. Manažérom Bane Dolina to neprekáža. Pripravujú sa na jej zatvorenie.

V súčasnosti pri nástupe vyžadujú len dobrý zdravotný stav. Po prijatí zamestnanec hneď nejde fárať. Absolvuje školenie a začína od nenáročných prác. V Bani Dolina sú zaradení baníci do niekoľkých pracovísk. Ekonomicky sú samostatné. Každé má určené mzdy, stará sa o svoje náklady. Podľa výsledkov sú ľudia platení. Každý mesiac vedúci pracoviska rozdelí ľudí na jednotlivé práce. Baníci sa tak pri činnostiach striedajú.

SkryťVypnúť reklamu


Pri rozhovore riaditeľ bane Andrej Šterbinský pridáva perličku. K baníctvu sa dostal náhodou. Nebyť komunistického režimu, pravdepodobne by do bane robiť nešiel. Jeho rodičia pochádzajú z významných rodov. Komunisti im zobrali majetok a robili problémy pri štúdiu na vysokej škole. Tvrdí, že predkovia z maminej strany pochádzajú z rodiny, ktorá bola pri vzniku Maďarska. „Náš predchodca bol jedným z kniežat, čo do Panónie prišli s Arpádom (náčelník hlavného staromaďarského kmeňa, pozn. redakcie),“ povedal Šterbinský.

(vf)

Dolina

V bani sa priemyselne ťaží hnedé uhlie od roku 1947. Dodnes sa vyťažilo vyše 36 miliónov ton. V rokoch najvyššej ťažby v bani pracovalo viac ako 2-tisíc pracovníkov

Najvyššia ťažba bola v r. 1988. Ten rok sa vyťažilo 1,044 milióna ton uhlia.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2006:

  • Počet zamestnancov: 202.

  • Zisk: 3,329 milióna korún.

  • Priemerný zárobok: 19 089 korún.

  • Ťažba: 146–tisíc ton uhlia.

  • Najväčší odberateľ: Elektrárne Nováky.

  • Ďalší odberatelia: zvolenská tepláreň a maloodberatelia.

  • Celkové náklady na útlm banskej činnosti za obdobie 2002 až 2006: 176 milión korún.

  • Sociálne náklady na obdobie 2007 až 2013: 32,8 milióna korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu