Obyčajne sa opakuje ten istý scenár. Členská krajina, ktorá v Európskej únii preberá polročné predsedníctvo, veľkolepo predstaví novinárom svoje priority, ktoré si na šesť mesiacov dáva.
Na konci potom máločo z toho ostane hodné poznámky. Nemecké predsedníctvo, ktoré sa končí tento týždeň, je krikľavou výnimkou.
Ťažký začiatok
Nemci tentoraz nemali čo veľkolepo oznamovať. Zdedili úlohu, ktorú im nikto nezávidel a ani oni sami nemohli tvrdiť, že ju do pol roka splnia.
Mali oživiť euroústavu, ktorú medzičasom pochovali dve veľké členské krajiny (Holandsko a Francúzsko) a mali úniu vytiahnuť z ústavnej krízy, do ktorej sa po referendovom fiasku dostala. Nemecká kancelárka Angela Merkelová musela vyjednávať v zákulisí a potichu. O to veľkolepejšie jej vyšiel záver.
„Mali sme pocit, že to predsedníctvo trvalo dvanásť mesiacov,“ hodnotili pre agentúru DPA nemeckí diplomati v Bruseli. Najprv v marci slovo po slove vyjednávali text Berlínskej deklarácie, ktorú členské krajiny nakoniec prijali pri príležitosti 50. výročia Európskej únie.
Nepoužili tam síce slovko ústava, ale zhodli sa, že do roku 2009 musia prijať „nový spoločný základ“. Teda niečo, čo ústavu nahradí. To podľa diplomatov znamenalo dobré východisko pre júnový summit v Bruseli.
Tvrdohlavá Angela
Koncom marca mala únia malý summit, kde sa dohodli na spoločnom boji proti klimatickým zmenám. Podľa nemeckých diplomatov to bol základ pre summit G8 v Heiligendamme a tamojšiu dohodu ku klíme. A medzitým boli nespočetné neoficiálne rokovania a sondáže. Viacerí sa zhodujú, že kancelárka Angela Merkelová prejavila mimoriadnu dávku trpezlivosti, ale i tvrdosti, aby dosiahla dohodu.
Ešte ani na víkendovom summite v Bruseli nebolo jasné, či to bude stačiť. „Ja sám som mal chuť v noci z piatku na sobotu s tým skoncovať,“ povedal pre Spiegel Online luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorému nikto nemôže vyčítať málo eurooptimizmu.
Nakoniec sa 27 krajín EÚ dohodlo na novej zmluve, ktorá ústavu nahradí. Podľa Merkelovej je to dôležitý úspech. Ako počas stredajšej bilancie nemeckého predsedníctva povedala, zlyhanie by síce neznamenalo koniec Európy, ale malo by vážne dôsledky. Dohoda podľa nej zachovala podstatu zmluvy a hlavne zabránila „dvojrýchlostnej Európe“.
Predčasný vrchol kariéry?
Angela Merkelová začala nemecké predsedníctvo potichu, ale ukončila ho so všetkými ováciami. Europoslanci jej pripravili búrlivý potlesk, čo u nich nebýva zvykom, a chválili ju všetky frakcie. Magazín Der Spiegel písal dokonca o predčasnom vrchole kariéry nemeckej kancelárky a médiá ju po summite titulovali ako političku svetového formátu.
Je jasné, že dohoda z Bruselu nie je ideálna a je to opäť len kompromis kompromisov. A mnohí môžu tvrdiť, že to nestálo za to, keďže po summite sú Nemci a Poliaci na nože. A čo ešte čaká Portugalcov pri vyjednávaní podrobností zmluvy. Stačí si predstaviť, čo by Európu čakalo, ak by sa členské krajiny nedohodli.
Portugalské ambície
Portugalské ministerstvo zahraničia včera predstavilo svoje priority počas predsedníctva v EÚ, ktoré prevezme od 1. júla.
Doriešiť definitívnu podobu o zmluve, ktorá nahrádza zablokovanú euroústavu.
Podpora európskej perspektívy pre krajiny západného Balkánu.
Podpora Turecka v jeho integračných ambíciách. Odmietajú takzvané privilegované partnerstvo, lebo by to podľa Lisabonu nebolo fér k Ankare. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy má opačný názor.
Realizácia Schengenského priestoru (pripojenie na nových 9 členských krajín vrátane SR).
Podpora legálnej imigrácie.
(reuters, tasr)