
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Pasažierov zvláštneho vlaku tvorila trojica našich najvyšších ústavných činiteľov – prezident, premiér a predseda parlamentu. Svorne sedeli vedľa seba v strednom špeciálnom vagóne.
Pri cestovaní najvyšších ústavných činiteľov sa zabezpečuje vždy zvýšená ochrana. Včera bola o to väčšia, že traja najvyšší cestovali spolu.
Podľa Františka Zemka, šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov, je pre úrad cesta vlakom najdrahšia. Do akcie totiž treba zapojiť omnoho viac bezpečnostných zložiek ako pri inom spôsobe cestovania.
Polícia musí zabezpečiť nástupnú a výstupnú stanicu a dostatočnú policajnú ochranu na každej stanici, v ktorej vlak stojí, medzi ochranné opatrenia patrí aj pyrotechnická prehliadka.
Schuster hovorí, že je zvyknutý cestovať vlakom a svoje zvyky meniť nebude. Možno aj preto Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení na jeho prepravu vychystala vlak, ktorý ho spolu s Mikulášom Dzurindom a Jozefom Migašom priviezol na valné zhromaždenie asociácie, kde diskutovali o nezamestnanosti na Slovensku.
Premiér a predseda vlády privítali možnosť cestovať spolu. „Je to vhodný spôsob cestovania, pretože sa budeme mať čas porozprávať,“ povedal Migaš. Pre zástupcu generálneho riaditeľa Železníc SR Ladislav Saxu, to koľko cesta stála, je tá posledná otázka, ktorú by si položil: lebo suma je neporovnateľná s tým, že mali príležitosť otvorene hovoriť s predstaviteľmi štátu o budúcej stratégii železníc.
„Každá železnica vlastní takéto salónne vozne. Vozeň so štátnym znakom slúži na prepravu ústavných činiteľov. Používa sa minimálne vtedy, ak cestuje minister,“ konštatuje Saxa. Prepraviť naraz troch najvyšších predstaviteľov štátu považuje za raritu a dobrú reklamu pre železnice.
Premiér, prezident i predseda parlamentu majú nárok na bezplatnú prepravu. Rudolf Schuster má navyše od železníc celoročný cestovný lístok do Košíc. Premiér Dzurinda je stále zamestnancom železníc, hoci bol z práce uvoľnený počas výkonu premiérskej funkcie.
(hr, eta)