Najväčšia krajina sveta chce byť ešte väčšia. Ruská expedícia sa v utorok vrátila z arktickej výpravy so „senzačným objavom“. Ruské hranice by sa mali posunúť na sever a Moskve by tak pripadla oblasť s veľkosťou Francúzska, Nemecka a Talianska dokopy. Až 1,2 milióna štvorcových kilometrov.
Ruskí oceánológovia tvrdia, že kontinentálny šelf Ruska pokračuje pod vodou až na severný pól. Šelf je príbrežná oblasť mora, nie hlbšia ako 200 metrov, ktorá sa ešte považuje za súčasť pevniny. Dvojmesačná expedícia na atómovom ľadoborci Rossija podľa murmanskej agentúry B-port navyše vyrátala, že na spornom území sú obrovské zásoby ropy a plynu.
Podľa ruských médií by mal teraz expertný tím do roku 2009 vypracovať štúdiu, aby presvedčil OSN, že šelf Severného ľadového oceánu je predĺžením Sibírskej kontinentálnej dosky, a teda časť územia okolo severného pólu patrí Rusku.
Podľa medzinárodného práva však táto časť Zeme nepatrí žiadnemu z okolitých štátov, ani Rusku, USA, Kanade či Nórsku.
Rusko argumentuje konvenciou OSN o morskom práve z roku 1982. Podľa nej síce výsostné vody krajiny siahajú len do vzdialenosti 12 míl od pobrežia, výsostné ekonomické záujmy však môže štát uplatňovať aj v oblasti svojho šelfu až do 200 míl od pobrežia. Moskva chce dokázať, že zemská kôra v arktických oblastiach je kontinentálneho typu.
„Úprimne povedané, je to čudné,“ povedal pre Guardian Sergej Priamikov, šéf ruského Arktického a antarktického výskumého ústavu. Podľa neho by rovnako mohli argumentovať aj Kanaďania a nárokovať si napríklad na celé územie Ruska.