KÁHIRA. Tímu medzinárodných vedcov sa podarilo identifikovať múmiu kráľovnej Hatšepsut, najznámejšej panovníčky starého Egypta.
Oznámil to včera na tlačovej konferencii generálny tajomník egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky Zahí Havás. „Sme si na sto percent istí, že múmia je Hatšepsut,“ vyhlásil.
Ide o jedno z dvoch ženských tiel, ktoré v roku 1903 objavil britský archeológ Howard Carter v Údolí kráľov pri juhoegyptskom Luxore. Múmia bola dosiaľ považovaná za pozostatky Hatšepsutinej dojky, pretože ležala v obyčajnej hrobke. Podrobne ju začali skúmať až v roku 1989.
Objavená vďaka chrupu
Odborníci použili na identifikáciu pomocou DNA stoličku nájdenú v takzvanej kanope, pohrebnej nádobe obsahujúcej niektoré orgány múmie. Jedna niesla Hatšepsutino meno. Zub jasne zodpovedal tomu, ktorý chýbal v čeľusti múmie.
Snímky počítačovej tomografie, ktorá umožňuje zobrazenie vnútra ľudského tela, preukázali, že Hatšepsut bola asi 45– až 60–ročná obézna žena s nezdravým chrupom. Bola chorá na rakovinu. Pozostatky faraónky ukryli do jednoduchej hrobky pravdepodobne preto, aby ich nik nemohol nájsť.
Faraónka z vlastnej vôle
Hatšepsut po smrti manžela Thutmosa II. nastúpila na trón ako poručníčka následníka trónu Thutmosa III., svojho nevlastného syna. Na egyptskom tróne sa jej však zapáčilo natoľko, že ho viac neopustila. Thutmosovi III. sa to, prirodzene, nepáčilo, a preto sa po jej smrti snažil vymazať jej pamiatku z dejín.
O tom, že by jedna zo spomínaných dvoch múmií mohla patriť Hatšepsut, už v minulosti uvažovalo niekoľko egyptológov. Americká egyptologička Elizabeth Thomasová pred mnohými rokmi vyhlásila, že jedna z dvoch ženských múmií z malého hrobu je Hatšepsut. Svoje tvrdenie opierala o skutočnosť, že jej pravá ruka položená na hrudníku symbolizuje príslušnosť ku kráľovskému rodu.
Havás, ktorý včera objav zverejnil, však v minulosti Thomasovej názory spochybňoval. „Neverím, že táto múmia je Hatšepsut. Má príliš veľké, tučné telo s obrovskými, ovisnutými prsami a pozícia jej ruky nie je presvedčivým dôkazom, že patrila do kráľovského rodu,“ napísal.
Hatšepsut
Dcéra faraóna Thutmosa I. z 18. dynastie.
Vládla v r. 1479 - 1458 pred n. l.
Mala väčšiu moc ako Kleopatra.
Obliekala sa ako muž, nosila bradu.
Podnietila rozvoj obchodu, vied a umenia.
Chrám Hatšepsut na západnom brehu Nílu patrí k významným pamiatkam v Egypte.
|
Autor: lum