BRATISLAVA. Jacques Rogge to vzal zhurta. Svoj projekt olympijských hier pre mlaď vo veku 14 - 18 rokov zaradil už na program budúcotýždňového 119. zasadania Medzinárodného olympijského výboru v hlavnom meste Guatemaly.
„Všetko nasvedčuje tomu, že návrh získa podporu,“ odhaduje slovenský čestný člen MOV Vladimír Černušák. Ak mu predpoveď vyjde, už v roku 2010 zažije svet dve olympiády: zimnú dospelých a letnú mládeže. O ďalšie dva roky naopak: juniorskú zimnú a seniorskú letnú.
Žiadne vlajky ani hymny
Rogge ešte ako kontinentálny šéf uviedol do života Európske olympijské dni mládeže (neskôr premenované na festivaly), a len čo ho zvolili na čelo MOV, začal pripravovať pôdu na zrod svetových Olympijských hier mládeže.
Návrh, ktorý predložil, je podľa Černušáka veľmi podrobný. Prísne obmedzuje počty. Letné hry za účasti maximálne 3200 športovcov a 800 funkcionárov (vrátane trénerov, lekárov, masérov a pod.) budú trvať 12 dní, zimné s účasťou 970 + 580 len deväť. Mlaď má súťažiť v troch vekových kategóriách: 14 - 15 r., 15 - 16 r. a 17 - 18 r.
Rogge si želá „čisto olympijské prostredie“, preto počas vyhlasovania víťazov nezavejú štátne vlajky a nezaznejú štátne hymny - na stožiar bude stúpať vlajka s piatimi kruhmi a znieť olympijská hymna.
Usporiadateľa premiérových letných mini-OH vyberú na zasadaní v predvečer budúcoročných olympijských hier v Pekingu. Olympijský prezident tvrdí, že pár ponúk už dostal (napríklad z Moskvy a zo Singapúru), hoci kandidátsky proces logicky vyhlásia až po schválení projektu.
Prvá absencia po 25 rokoch
Na Roggeho pozvanie letí do Guatemaly šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár. Osemdesiatpäťročný Černušák, prvý a jediný Slovák v najvyššom orgáne olympizmu, ostane doma: „Od roku 1981, keď ma zvolili, budem po prvý raz chýbať. Netrúfam si na dlhú a komplikovanú cestu.“
Nestor slovenskej telovýchovy všetky materiály na zasadanie dôkladne preštudoval. „Najviac pozornosti bude, prirodzene, pútať voľba dejiska zimných olympijských hier 2014, v ktorej sa stretne trio silných kandidátov: kórejský Pjongčang, rakúsky Salzburg a ruské Soči,“ tvrdí. „Veľkú diskusiu však čakám aj o programe Hier.“
Perspektíva: 25 + tri
Exekutíva navrhuje schváliť zámer, podľa ktorého by na letných olympiádach bolo 25 základných športov - a k nim by sa vždy na konkrétne OH pridávali ďalšie, maximálne tri. O rok v Pekingu bude na programe ešte 28 odvetví, ale v Londýne 2012 len 26.
Stalo sa to v dôsledku anomálie platnej reguly, podľa ktorej na vyradenie športu stačí nadpolovičná väčšina hlasov, ale na zaradenie treba dvojtretinovú. Nadpolovičnou väčšinou členovia MOV predvlani vyradili bejzbal aj softbal, ale žiadnymi inými športami ich nenahradili, lebo ani jeden z navrhovatných nezískal dvojtretinovú podporu.
V Guatemale chce olympijské plénum podmienky zjednotiť: na jedno aj druhé by mala stačiť nadpolovičná väčšina.
Rozhodujúce kolo boja športov o miesto na olympijskom slnku zrejme príde na rad po pekinskej olympiáde - až vtedy by sa malo konkrétne rozhodnúť, ktoré športy budú tvoriť „jadro“ oných dvadsaťpäť „základných“.
Čo bude riešiť MOV
zvolí dejisko XXII. zimných olympijských hier (kandidáti: Pjongčang, Salzburg, Soči)
schváli projekt Olympijských hier mládeže
preberie filozofiu zaraďovania športov do programu OH
odobrí základnú tému Olympijského kongresu 2009 v Kodani: Olympijské hnutie a spoločnosť
prijme štyroch nových členov (o.i. za dubajského šejka vydatú jordánsku princeznú Hayu, šéfku Medzinárodnej jazdeckej federácie)
tretine členov predĺži mandát na ďalšie osemročné obdobie (exekutíva navrhuje znovuzvoliť bez výnimky všetkých)
posúdi návrh, aby členovia exekutívy po uplynutí dvoch štvorročných mandátov nemuseli dva roky čakať, kým znova budú môcť do nej kandidovať (uľavilo by sa Bubkovi, Faselovi, Oswaldovi či Raňovi)