Európa sa bojí ruských lietadiel

Európska únia vykázala zo svojich letísk ďalšie ruské aerolinky. Rusom to skomplikovalo dovolenky.

Niektoré ruské letecké spoločnosti nemôžu lietať do EÚ, pokiaľ neupravia technický stav lietadiel, ktorý bude zodpovedať normám únie.Niektoré ruské letecké spoločnosti nemôžu lietať do EÚ, pokiaľ neupravia technický stav lietadiel, ktorý bude zodpovedať normám únie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK/AP)

Ďalšie štyri ruské letecké spoločnosti nesmú od pondelka lietať do členských krajín Európskej únie. Ruské úrady zakázali európske destinácie spoločnostiam Kavminvodyavia, Avialinie Kubani, Jakutija a Avialinii 400. Podľa ministerstva dopravy Ruskej federácie musia najskôr uviesť svoje lietadlá do takého technického stavu, aby zodpovedali normám Európskej únie.

Pretože sa im to asi nepodarí uskutočniť počas niekoľkých dní, 20–tisíc ruských turistov, ktorí mali v lietadlách týchto firiem odletieť tento rok na letnú dovolenku, bude musieť zvoliť náhradnú dopravu, inú destináciu alebo zostať doma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z ciest do Európy sú vyradené nielen tieto ruské spoločnosti. Pre päť ďalších začali od pondelka platiť výrazné obmedzenia pri cestách do EÚ.

Aj keď v ich prípade nie je zákaz tak striktný, budú tiež musieť začať na svojich strojoch pracovať. Kontroly zistili závažné nedostatky aj u takých veľkých firiem ako Krasnodarské aerolínie, Uralské aerolínie či Gazpromavia.

Problémy s dovolenkou

Ruskí turisti, ktorí už majú kúpené letenky týchto spoločností, najprv prepadli panike. Správa ich zasiahla s už zbalenými kuframi niekoľko dní pred letnou turistickou sezónou. Spoločnosti ich mali dopraviť do Nemecka, na Cyprus, do Grécka či Španielska.

Ale šéfovia postihnutých firiem ich upokojujú, letecký park je údajne tvorený aj novšími strojmi.

SkryťVypnúť reklamu

A tak staré lietadlá, ktoré už majú aj na prvý pohľad odslúžené, budú bleskove nahradené novšími. Okrem toho vedenie firiem zdôrazňuje, že zákaz vôbec nemá nič spoločné s nedostatočnou bezpečnosťou lietadiel. „Chýbajúce lampičky alebo špinavý salón nemajú na bezpečnosť žiadny vplyv,“ vysvetlil šéf ruskej Federálnej agentúry pre leteckú dopravu Jevgenij Bačurin. Zároveň však priznal, že najčastejšie sa výčitky európskych špecialistov týkali bezpečnostných pásov, zabarikádovaných núdzových východov a všeobecne kultúry leteckej prepravy, ktorá je v Rusku nižšia ako v Európe.

Opatrná Európa

Tento rok vo februári už bol z európskych destinácií vyradený celý rad ruských leteckých spoločností, vrátane takých ako Tatarstan či Ruskoje nebo. Celý problém spočíva v dôkladných previerkach, ktoré vykonali špecialisti z európskej komisie pre dopravu v Rusku medzi rokmi 2004 a 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa nedostatkov bolo zaradených do 3. najvyššej kategórie, čo znamená, že priamo ohrozujú bezpečnosť letu. Vymenované firmy sa stretli s monohými výhradami a stav niektorých strojov, na ktorých sa v Rusku bežne lieta, vyvolal u Európanov doslova zdesenie.

Autor: Agentúra Epicentrum

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 231
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 979
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 991
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 951
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 821
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu