Austrálske plávanie čelilo včera dobrej i zlej správe. Dvojnásobná olympijská medailistka na prsiarskych tratiach Brooke Hansonová, ktorú zasiahol vo vode elektrický prúd, sa po deväťdňovej nútenej prestávke konečne vrátila do bazéna. V rovnaký deň však sedemnásobný majster sveta Michael Klim oznámil, že končí kariéru.
Peking ho nezlomil
A to sú o rok v Pekingu olympijské hry a Klim sa mohol stať prvým Austrálčanom, ktorý by štartoval na štyroch olympiádach. „Ja by som to bral, znie to lákavo, ale už nie som ochotný robiť pre plávanie toľko, čo v minulosti,“ vysvetlil austrálskym médiám dôvod svojho odchodu najlepší plavec sveta v roku 1998.
Pre austrálske plávanie, ktoré večne súperí s Amerikou o post svetovej jednotky, je to ďalšia jóbovka. Vlani rovnaké slová vypustil z úst aj najúspešnejší austrálsky plavec histórie Ian Thorpe.
Radil mu Thorpe
Práve Thorpe Klimovi radil, či skončiť, alebo nie. „Vysvetlil mi, že keď nie je srdce na správnom mieste, nemá zmysel pokračovať. Vraj, ak by som skutočne chcel vydržať až do olympiády, tak teraz o tom nepremýšľam a trénujem. Je mi jasné, že prídu okamihy, keď svoje súčasné rozhodnutie budem ľutovať, ale už som si vybral. Práve preto som sa radil s Ianom. On už tieto týždne pochybností má za sebou,“ vysvetľoval bývalý svetový rekordér na 100 m voľný spôsob i 100 m motýlik pre denník Sydney Morning Herald.
Rodák z poľskej Gdynie si v bazéne vyplával takmer všetko. Len individuálne olympijské zlato mu v bohatej medailovej zbierke chýba. Napriek tomu trvá na konci kariéry.
Prednosť vraj dostane jeho melbournská rodina – tasmánska manželka a bývalá modelka Lindy a malá dcérka Stella, ktorú mu porodila v januári minulého roku. Krátko nato sa Michael oženil.
„Možno to znie trochu arogantne, pripúšťam. Niekto by za možnosť štartovať na olympiáde dal všetko na svete, ale ja už po tom toľko netúžim. Hoci si stále myslím, že s kvalifikáciou do Pekingu by som veľa problémov nemal,“ vraví holohlavý Klim.
Budúcnosť zatiaľ tají
Čím sa po trinástich rokoch v austrálskej reprezentácii bude 29–ročný plavec v najbližších mesiacoch zaoberať, zatiaľ neprezradil. „Nechám si to ako malé tajomstvo,“ vyhlásil.
Klim, ktorého poľskí rodičia žili postupne v Kanade, Indii i Nemecku, skúšal v detstve i tenis, no napokon pri ňom a úspešne zostala len sestra Anna. Uňho vyhralo plávanie.
Olympijský titul len zo štafety
Za Austráliu plával už na Hrách Commonweathu v rokoch 1994 a s nádejou na zisk olympijského zlata letel už do Atlanty 1996. Vo svetových tabuľkách na 200 m voľný spôsob viedol, no psychický tlak v devätnástich nezvládol. Vypadol v semifinále. Bronz z polohovej štafety na 4 x 100 metrov bol slabou náplasťou.
O štyri roky neskôr v Sydney bol skúsenejší. Dva roky predtým na domácom svetovom šampionáte v Perthe si vyplával sedem medailí, z toho štyri zlaté. Na sto metrov motýlik nastupoval ako úradujúci svetový rekordér, no aj tak nevyhral. Skončil až druhý, osemnásť stotín sekundy za Švédom Larsom Frölanderom. „Jasné, že ma to mrzelo a dlho, ale spávať som preto mohol. Dal som do toho všetko, v bazéne nespravil žiadnu chybu, no Švéd bol rýchlejší. S tým sa nedá nič robiť,“ vysvetľoval.
Zlatú medailu si vybojoval, no „len“ v štafete na 4 x 100 metrov voľný spôsob, keď na prvom úseku vzal časom 48,18 Rusovi Popovovi svetový rekord a austrálske kvarteto v cieli konečne pokorilo dlho nezdolaných Američanov.
Aténske nádeje odvial chrbát
O štyri roky neskôr v Aténach už v individuálnom finále neplával. Po troch operáciách chrbta bol rád, že dostal šancu plávať ako člen striebornej polohovej štafety.
Klim sa nevzdával. V roku 2005 na MS v kanadskom Montreale nechýbal, no individuálnym maximom bolo až 11. miesto na krauliarskej stovke. Keď tohto roku na MS doma v Melbourne chýbal, fanúšikovia verili, že sa ešte vráti, no Michael už v sebe nenašiel dosť motivácie.
Vizitka M. Klima
Narodený: 13. augusta 1977 v Gdynii
Výška, váha: 191 cm/81 kg
Klub: Southern Bay
Úspechy: sedemnásobný majster sveta, šesťnásobný olympijský medailista (2 – 3 – 1), svetový rekordér na 100 m motýlik a 100 m voľný spôsob. Kým prvý mu vydržal 5 rokov (v Barcelone 2003 mu ho vzal Ukrajinec Serdinov, o druhý ho hneď na druhý deň obral Holanďan Pieter van den Hoogenband).
Záľuby: tenis, počítačové hry, jazyky
Prezývka: Lumpy