BRATISLAVA. Koaliční poslanci z mandátového a imunitného výboru včera odhlasovali, že začnú disciplinárne konanie proti Štefanovi Kužmovi a Martinovi Padovi z SDKÚ pre ich výroky v parlamente na adresu premiéra Roberta Fica a ministra Roberta Kaliňáka.
„Vy jasne dávate najavo, keďže sú to rovnaké prípady, že by vám vyhovoval evidentne aj ten Hitlerov režim, tak ako vám vyhovuje Miloševičov režim,“ povedal v marci Kužma, keď Fico kritizoval niekdajší súhlas Dzurindovej vlády s preletmi lietadiel NATO do bývalej Juhoslávie.
Pado zasa v máji o novele zákona o polícii povedal, že Kaliňákov návrh krajinu vracia „do obdobia tvrdého boľševizmu, násilnej kolektivizácie, vyvlastňovania a znárodňovania – čo je, mimochodom, asi spoločná črta všetkých nominantov vlády za stranu Smer – a políciu do dôb neslávne známeho Beriju a KGB“.
Začala poslankyňa Smeru
Hlasovať, aby sa výbor výrokmi zaoberal, dala jeho predsedníčka Renáta Zmajkovičová zo Smeru. Povedala, že každý má právo na slobodu prejavu, ale vraj aj právo žiadať o vysvetlenie, ak „sa niekto prirovnáva k diktátorskému režimu“ a hovorila o „tvrdých invektívach“.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj mal iný názor. „Je to priamy príklad z praxe, prečo je imunita poslanca potrebná,“ povedal. „Mali by sme vzájomne strpieť takéto výroky, či už sme v koalícii alebo v opozícii.“ Argumentoval aj nálezom štrasburského súdu, že demokratická spoločnosť musí strpieť aj šokujúce názory.
Proti postupu výboru je aj poslanec HZDS Ján Kovarčík.
SNS a HZDS sa nedávno na rozdiel od Smeru postavili proti zrušeniu poslaneckej imunity. Včera ich poslanci napokon podporili Zmajkovičovú.
Dzurinda: Je to hanba
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda hovorí, že „Ficovi tečú nervy a tečú mu potokom“. Myslí si, že konanie výboru je zahanbujúce. „Nepovažujem za šťastné, že by mal niekto byť disciplinárne stíhaný za to, ako sa vyjadruje,“ povedal šéf KDH Pavol Hrušovský. Rovnako reagoval aj predseda SMK Pál Csáky.
Politológ Miroslav Kusý vec považuje za neslýchanú, absurdnú a za výsmech demokracie. „Zvlášť v situácii, keď je väčšina za to, že imunita na výroky by mala zostať.“ Pripomína, že podobné výroky sú v tomto parlamente obvyklé.
Výroky, za ktoré chcú potrestať poslancov
Rád by som oslovil pána ministra Kaliňáka, ale nie je tu. Ja viem, ja hovorím o Kaliňákovi. Novela zákona o Policajnom zbore, ktorú predložil pán minister Kaliňák, vracala túto krajinu do obdobia tvrdého boľševizmu, nechajte ma dohovoriť, prosím vás. Do obdobia tvrdého boľševizmu, násilnej kolektivizácie, vyvlastňovania a znárodňovania, čo je mimochodom asi spoločná črta všetkých nominantov vlády za stranu SMER a políciu špeciálne do dôb neslávne známeho Beriu a KGB.
Martin Pado, poslanec SDKÚ 17. mája 2007
Týmito slovami kritizoval novelu zákona o Policajnom zbore.
Ja si na rozdiel od vás však pána Churchila aj pána Roosevelta, ktorí tieto lietadlá poslali, vážim, lebo oni bojovali proti zločineckému režimu. Takisto spojenci poslali lietadlá proti režimu a tak isto ako Hitlerov režim zničili aj Miloševičov režim. Ale vy jasne dávate najavo, keďže sú to rovnaké prípady vám by vyhovoval aj ten Hitlerov režim, tak ako vám vyhovuje Miloševičov režim. Lebo lietadlá sa nesmú poslať, lebo čo keď trafia niekoho. Nie v tom rozdiel. Aj tie lietadlá z druhej svetrovej vojny zabili civilistov. Keď to tak odsudzujete, tak odsudzujete aj boj proti Hitlerovi.
Štefan Kužma, poslanec SDKÚ 27.marca 2007
Povedal to na adresu Fico a jeho slovám k otázke štatútu Kosova.
Pokuta za facku Baca Andrassymu
Parlamentný výbor už v minulosti dvakrát rozhodol o sankciách za nevhodné chovanie poslanca v Národnej rade. Raz za výrok, druhýkrát za facku.Sankcia od mandátového a imunitného výboru za výroky v parlamente by v prípade Štefana Kužmu a Martina Pada bola výnimočnou záležitosťou. Výbor síce môže udeliť sankciu aj za výroky, v praxi to ale urobil iba raz - keď Ján Cuper (HZDS) povedal v pléne Bélovi Bugárovi (SMK) „vy jeden Maďar sk...vený“.
Výbor mu vtedy prikázal aby sa ospravedlnil, inak mal zaplatiť pokutu 5-tisíc. Cuper sa neospravedlnil ani nezaplatil. Rovnakú pokutu výbor vyrúbil aj ďalšiemu poslancovi za HZDS Petrovi Bacovi (na snímke hore), ktorý dal na schôdzi facku Ľubomírovi Andrassymu (na snímke dole) z SDĽ.
Ani Baco, dnešný europoslanec, sa za svoj výrok neospravedlnil.
Andrassy dnes pracuje ako hovorca Petržalky.
(knm)
Kužma: Urobia si hanbu v celej Európe
Čo hovoríte na disciplinárne konanie, ktoré výbor odhlasoval pre vaše výroky?
„Keďže je to po mnohých mesiacoch a vezmem to v celkových súvislostiach, tak to považujem jednoznačne za snahu zastrašiť opozíciu.“
Myslíte si, že snaha trestať za výroky v parlamente ohrozuje demokraciu?
„Samozrejme. Slová o tom, že s vami môžem nesúhlasiť, ale urobím všetko pre to, aby ste mohli vyjadriť svoj názor, sú základným princípom demokracie. Nehovoriac o tom, že som výrokmi nikoho nenapadol. Na nikoho som nezaútočil, len som porovnal dva režimy, ktoré boli medzinárodne odsúdené.“
Čakáte trest?
„Neviem, ale ak si chcú urobiť hanbu v celej Európe, nech to urobia.“
Hovoríte o hanbe v Európe. Chcete to medializovať v zahraničí?
„Bude to medializované u nás, a ak si vládna koalícia myslí, že žijeme na pustom ostrove, že tu nie sú zahraniční reportéri a veľvyslanectvá, je to od nich naivné. Ja však nemienim bojovať proti našim súperom v zahraničí.“
Ak výbor prikáže, aby ste sa ospravedlnili, urobíte to?
„Musel by som sa mať za čo ospravedlniť. Ak si pozriete ten text, aj vy určite uznáte, že sa nemám za čo ospravedlniť.“
Pamätáte si, že by slovenský parlament niekoho potrestal za výroky?
„O takom niečom som nepočul. Nepočul som ani, že by bol podobný prípad inde v Európe. Treba si uvedomiť, že to bolo povedané v parlamentnej rozprave.“
Má to podľa vás niečo spoločné s debatou o zrušení imunuty?
„Myslím, že práve toto je ten kontext. Je to snaha dostať nás do polohy - radšej hlasujte proti zrušeniu imunity. Chcú nás zastrašiť. Nebáli sme sa komunistov, ani ich sa nebojíme.“
(knm)
Stĺpček Mariána Leška
Limity väčšiny
Podľa ústavy a rokovacieho poriadku NR SR je možné poslanca disciplinárne stíhať za jeho výroky. Nie je to však rozumné a ani žiaduce.
Tým, že mandátový a imunitný výbor začal konanie voči opozičným poslancom Kužmovi a Padovi, zvýznamnil a spopularizoval ich výroky. Koaličná väčšina výboru urobila z vyjadrení, ktoré odzneli v parlamente a nikto zvonku ich prakticky nezaznamenal, verejnú záležitosť. Tým sa zaslúžila o spropagovanie názorov poslancov Kužmu a Pada, čo nebolo z jej strany práve rozumné.
Konanie proti poslancom nie je žiaduce preto, lebo orgány, ktoré posudzujú, či člen parlamentu svojimi výrokmi niekoho urazil, nie sú nestranné. Ak zástupcovia väčšiny vo výbore a v pléne rozhodujú, či sa predstavitelia menšiny dopustili urážky, tak ich „odsudzujúci rozsudok“ nemá legitimitu. A bez nej je trest morálne pochybný.
Ak Kužma a Pado dostanú pokutu, tak tým dá koalícia najavo, že svoju väčšinu hodlá využiť i na to, aby limitovala slobodu prejavu v parlamente.