TREBIŠOV, MALČICE, KOŠICE.
Obyvatelia Trebišova aj včera odstraňovali škody spôsobené pondelkovou prietržou mračien. Silný vietor s krupobitím poškodil strechy, dolámal stromy. Voda zaplavila pivnice v približne sto domácnostiach. Búrka poškodila aj strechu na dome smútku, mestskej športovej hale a rodinných domoch. V mestskom parku zničila približne päťdesiat stromov. Na cintoríne vyvrátené a polámané stromy poškodili náhrobné kamene.
Pondelkový silný vietor strhol plechovú strechu budovy obchodného centra v Trebišove a mrštil ňou do obytného domu na Škultétyho ulici. „Myslela som si, že padá bytovka. Náraz bol veľmi silný,“ opisuje Katarína Tomášiková. Po náraze do obytného domu strechu odvialo na priľahlé parkovisko, kde zdemolovala štyri autá.
„Nevedeli sme čo skôr. Do bytu sa nám cez okná v obývačke a kuchyni valila voda. Manželka videla, ako nám na auto dopadla strecha,“ hovorí Pavol. Desať minút predtým svoju Škodu Fabiu zaparkoval.
V Trebišove došlo aj k výpadku elektriny. Kanalizácia nestačila odvádzať dažďovú vodu, ktorá na cestách stúpla až nad 30 cm.
„V súvislosti s búrkou sme nezaznamenali žiadne zranenia“, hovorí Vladimír Dvorový, námestník riaditeľa trebišovskej nemocnice.
„Po búrke až do polnoci trikrát zasadal krízový štáb. Na území mesta bola vyhlásená mimoriadna situácia,“ povedal hovorca mestkého úradu v Trebišove Rastislav Petrovič. Predbežný odhad škôd na mestskom majetku predstavje šesť miliónov korún, súkromníci škody zatiaľ nevyčíslili.
Vodu zo zaplavených objektov hasiči z Trebišova, Michaloviec a Kráľovského Chlmca odčerpávali do druhej hodiny v noci.
Búrka narobila obrovské škody aj poľnohospodárom v obci Malčice v Michalovskom okrese. Silný vietor a ľadovec doslova vymlátili úrodu repky na rozlohe 327 ha. Úplne zničil úrodu sóje na 166 ha. Poškodil polovicu úrody pšenice a jačmeňa. „Predpokladané škody sa pohybujú okolo 10 až 12 miliónov korún“, povedal Jozef Ondovčík z Agropotravinárskeho poľnohospodárskeho dvora v Malčiciach.
Počasie: iba návrat do normálu
Neobvykle vysoké teploty uplynulých dní vystriedalo citeľné ochladenie. Na mnohých miestach Slovenska ho sprevádzali búrky a silný nárazový vietor, niekde poklesla teplota aj o viac ako desať stupňov. Podľa meteorológov ide iba o návrat k bežnému júnovému počasiu.
„Extrémne boli skôr vysoké teploty v predchádzajúcich dňoch, v súčasnosti je počasie na úrovni dlhodobého normálu,“ hovorí Miriam Jarošová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Včera prešiel Slovenskom studený front, za ktorým začal na naše územie prúdiť chladnejší morský vzduch. Teplota sa pohybovala na úrovni 16 - 22 stupňov. Prichádzalo zároveň k zaujímavému javu, keď mnohé mestá hlavne na juhovýchode republiky mali v prvej polovici dňa podstatne vyššie teploty . Spôsobovalo to postupné premiešavanie chladného a teplého vzduchu. V priebehu dňa sa však začali teploty vyrovnávať.
Počasie s prehánkami a lokálnymi búrkami nás čaká aj v najbližších dňoch. Denné teploty sa budú pohybovať na úrovni 20 - 24 stupňov, nočné minimá by nemali klesnúť pod sedem stupňov. Chladnejšie môže byť na horách, kde môže denná teplota klesať pod 20 stupňov.
Príroda, zvieratá a ľudia by sa mali s teplotnými skokmi vyrovnať bez väčších problémov. Podľa Miroslava Sanigu z ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách si príroda dokonca počas ochladenia oddýchne.
„Tropické teploty predchádzajúcich dní neboli prirodzené a znamenali záťaž pre rastlinstvo aj zvieratá. Niektoré rastliny kvitnú tento rok s mesačným predstihom a prírodný kalendár už v podstate neplatí,“ dodal.
Týka sa to aj rastlín, ktoré kvitnú vo vysokých polohách. O mesiac skôr kvitne pamajorán či plesnivec alpínsky, s výrazným predstihom vyletela aj nová generácie letných motýľov.
(eta)
![]() V Košiciach búrka zaplavila v Dome pokojnej staroby na Južnej triede kancelárie a chodby . FOTO – ARCHÍV DPS |
Autor: kor , mpo