Rys a losos sú opäť tu. Ich návrat do národného parku Česko-saské Švajčiarsko sa stal ústrednou témou filmu, ktorého iniciátorkou sa stala pani Margita Herz. Hoci myšlienka natočiť film Návrat lososa a rysa (Comeback für Lachs und Luchs) skrsla v jej hlave už v čase, keď začala pracovať pre Saskú krajinnú nadáciu prírody a životného prostredia, produkcia filmu sa zrealizovala až v roku 2004.
"Oboznámiť ľudí s tematikou ochrany životného prostredia je vo všeobecnosti veľmi náročné a časopisy, ktoré sa zaoberajú touto problematikou, ju nedokážu priblížiť v dostatočnej miere," povzdychne si pani Herz. "Preto sa mi filmové spracovanie zdalo tou najvhodnejšou formou ako v širokej verejnosti vzbudiť záujem o prírodu a životné prostredie a zároveň spopularizovať Národný park Česko-saské Švajčiarsko.
Natočiť film nie je jednoduché
Najdôležitejšou a zároveň i najnáročnejšou úlohou bolo nájsť vhodného scenáristu a tím filmových odborníkov. Hoci som musela prvý tím prepustiť, s režisérom Davidom Menzhausenom a so scenáristkou Dr. Caroline Möhring sme hneď našli spoločnú reč." Na otázku, o čom tento film je, nám pani Herz s úsmevom odpovie: "Film má vyznieť ako pozvanie na návštevu jedinečného kultúrno-prírodného komplexu Česko-saské Švajčiarsko. Nezameniteľné obrazy približujú geologický vývoj vzniku, rôznorodosť druhov a pôsobenie človeka v uplynulých stáročiach v tejto oblasti, ktorá je od roku 1990 chránená. Film zároveň poukazuje na konflikty medzi domácim obyvateľstvom a turistami. Zatiaľ čo turisti sa tešia, že v tomto národnom parku je povolené používať ako dopravné prostriedky motorové vozidlá, domáci sa búria. Krásy prírody chcú totiž ponúknuť iným bez toho, aby sa im škodilo. A prečo práve názov losos a rys? - znela naša ďalšia otázka. "Tento názov má vyjadrovať ochranársku prácu na tomto území. Zatiaľ čo navrátenie lososa do tejto oblasti prebiehalo umelo a stálo niekoľko stotisíc eur, rys sa sem vďaka zlepšeniu prírodných podmienok vrátil bez zásahu človeka." Filmová prezentácia národného parku si vyžiadala nemalé finančné prostriedky. "Náklady na film sa vyšplhali až do výšky stotisíc eur. Osemdesiat percent z nich uhradila DBU. Pôvodných sedem hodín čistého filmového materiálu sme nakoniec zredukovali na 45 minút štandardného vysielacieho formátu. Natáčanie jednotlivých živočíšnych a rastlinných druhov by bolo veľmi náročné, preto sme odkúpili osemminútový príspevok od MDR, ktorý okrem iného zachytával i plachého a ťažko spozorovateľného rysa. Keďže natáčanie filmu bolo náročné, a to nie len po stránke finančnej, snažili sme sa, aby bolo výsledné dielo dlhodobo aktuálne. Nadčasovosť filmu sme dosiahli tým, že sme do neho nezakomponovali rozhovory s politickými činiteľmi."
Film si divákov našiel
Odpoveď sme dostali i na otázku, ako vyzerala spolupráca s médiami. "Problémy sa vyskytli hlavne pri spolupráci s verejnoprávnou spoločnosťou MDR, ktorá nám bola ochotná poskytnúť len dva vysielacie termíny. Aby film videlo čo najviac ľudí, ponúkli sme ho bezplatne súkromným regionálnym televíziám, ktoré sa našej ponuke potešili a film vysielajú v trojhodinových cykloch. Premiéra filmu bola už v júli 2004 počas letného filmového festivalu Bayerischer Naturfilmfestival a bol dokonca nominovaný na ocenenie Enviromental Communication Award. Doteraz ho videlo asi pätnásť miliónov televíznych divákov a vysielal ho i prvý a druhý program Českej televízie. Je však dostupný i na DVD, a to hneď v niekoľkých jazykoch vrátané češtiny. Možno si ho kúpiť v centre národného parku v Bad Schandau alebo jednoducho cez internet na stránke nasej organizácie www.lanu.de. Dúfame, že touto cestou si náš film získa ešte väčšie množstvo divákov a podnieti ich, aby zveľaďovali životné prostredie."
Ivana Krajčiová, Natália Šefčíková, Veronika Barancová