BRATISLAVA – Vláda bude dnes diskutovať o zavedení poplatkov pre študentov vysokých škôl.
Ministerstvo školstva predkladá ako súčasť návrhu zákona o vysokých školách tri modely platenia za štúdium.
Prvý počíta s poplatkami za každý typ štúdia, druhý len za externé, v treťom modeli sa hovorí o bezplatnom štúdiu a študent by platil len za roky, ktoré strávi na vysokej škole navyše – napríklad za opakovanie ročníkov.
Minister školstva Milan Ftáčnik odporúča vláde zachovať bezplatné štúdium. Uvádza tri základné argumenty – negatívny postoj verejnosti voči poplatkom, nedostatočne rozbehnutý systém sociálnej podpory a fakt, že programové vyhlásenie súčasnej vlády so spoplatnením vysokého školstva nepočíta.
Je pravdepodobné, že vláda odhlasuje práve tento model ako najpriechodnejší v súčasnej politickej situácii. Postoj koaličných strán k poplatkom je veľmi rozdielny.
Podľa predstaviteľov akademickej obce by najvyhovujúcejším modelom bolo zavedenie poplatkov, ale len ak budú súčasťou celého systému viaczdrojového financovania. „Nevoláme po zavedení školného, ale po tom, aby bol zavedený systém, súčasťou ktorého bude aj školné,“ povedal prorektor UK v Bratislave Ivan Ostrovský.
Akademickí funkcionári podľa neho úplne odmietajú spoplatnenie len externistov ako nesystémové. „Bolo by to trestanie tých študentov, ktorí nemali to šťastie dostať sa na denné štúdium,“ povedal. Okrem toho by to mohlo zvádzať niektoré školy k zníženiu počtu denných študentov a preferovaniu externistov.
Tretí model – zachovanie bezplatného štúdia – podľa Ostrovského nerieši súčasný problém poplatkov na rôznych externých formách štúdia, ktoré prevádzkujú niektoré fakulty. Na nich nie je študent nijako chránený proti neúmernému zvyšovaniu poplatkov.
Aj v prípade zavedenia by sa školné nedotýkalo súčasných študentov. Vysokoškolský zákon by mal vstúpiť do platnosti 1. januára 2002, teda by sa týkal až prvákov prijatých na vysoké školy v školskom roku 2002/2003.
BARBORA MAROSZOVÁ
MODELY, O KTORÝCH BUDE VLÁDA HLASOVAŤ
1. Zavedenie poplatkov
– plné školné bude platiť asi tretina študentov, tretina znížené, tretina nebude platiť, zároveň tretina peňazí vybraných na poplatkoch pôjde do štipendijného fondu.
– podľa predbežných odhadov by vysoké školy získali 800 miliónov korún ročne
2. Poplatky budú platiť len študenti externého štúdia
– predbežný odhad peňazí pre vysoké školy – asi 450 miliónov korún ročne.
3. Bezplatné štúdium, poplatky budú platiť len študenti, ktorí študujú dlhšie, ako je zákonom stanovená dĺžka
– predbežný odhad zisku pre vysoké školy – 118 miliónov korún ročne. (mar)