Francúzi zásluhou nového ministra zahraničia Bernarda Kouchnera znovu obrátili pozornosť sveta na genocídu, ktorá prebieha v Sudáne.
Na parížskom stretnutí diplomatov z takmer 20 krajín, medzi ktorými nechýbali Čína, Spojené štáty či Egypt, sa hovorilo o zlyhaní medzinárodného spoločenstva a nutnosti začať rýchlo konať. „Ticho zabíja,“ povedal na konferencii francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. „Absencia rozhodnosti a reakcie je neakceptovateľná,“ citovala ho agentúra Reuters.
S rovnakým názorom vystúpila aj šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová. „Medzinárodné spoločenstvo nemôže byť naďalej pasívne. Musíme zdvojnásobiť našu snahu,“ vyhlásila Riceová. Tá sa so Sarkozym stretla po prvýkrát od jeho nástupu do funkcie.
Washington si od jej dvojdňovej návštevy sľubuje okrem iného aj upevnenie doteraz problematických vzťahov USA s Francúzskom, ktoré komplikoval odmietavý postoj Sarkozyho predchodcu Jacquesa Chiraca k spojeneckej invázii do Iraku.
Sudán stretnutie bojkotoval
Napriek účasti diplomatickej elity a šéfa OSN Pan Ki–muna v Paríži chýbali stoličky pre zástupcov Sudánu a Africkej únie (AÚ), ktorej jednotky by mali spolu s mierovými misiami OSN čoskoro cestovať do problematického regiónu.
Chartúm bojkotoval stretnutie pre názor, že len zbytočne duplikuje doterajšie snahy OSN a Africkej únie. Tá je skeptická v otázke zmyslu celej konferencie a cíti sa dotknutá, že ju Paríž vynechal z príprav na míting.
V Spojených štátoch je Darfúr naliehavou témou aj vďaka angažovanosti celebrít Georgea Clooneyho a Angeliny Jolie, Čína zase čelí pred OH 2008 v Pekingu tlaku na zlepšenie dodržiavania ľudských práv a v Sudáne je najväčším dodávateľom ropy. Francúzi doteraz vývoj v Darfúre sledovali z bezpečnej vzdialenosti svojej leteckej základne v Čade.
Sudán už dávnejšie súhlasil s rozmiestnením spoločných jednotiek OSN a AÚ na svojom území. Ide zhruba o 23–tisíc vojakov. To by mohlo zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu, ktoré si doteraz vyžiadalo vyše 200–tisíc obetí.