Maďarská Celoštátna volebná komisia včera dlho očakávaným rozhodnutím umožnila hlasovať o základných pilieroch politiky vlády premiéra Ferenca Gyurcsánya (na snímke Reuters).
Voliči by mali rozhodnúť o školnom na vysokých školách, poplatkoch u lekára a za pobyt v nemocnici, o privatizácii nemocníc, možnosti predaja liekov aj mimo lekárne a o prednostnom práve rodinných fariem pri nákupe pôdy.
Referendum chcel Orbán
Záväzné referendum inicioval opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána. Ten reformy a opatrenia na stabilizáciu rozpočtu rozhodne odmieta. Fidesz teraz musí pod každú zo šiestich otázok referenda zozbierať 200-tisíc podpisov.
To preň nebude problém. Ak podpisy zozbiera a volebná komisia potvrdí ich pravosť, musí parlament referendum do 15 dní nariadiť a prezident ho do ďalších 15 dní vypíše.
Sporné dovčera zostávali prvé tri otázky ohľadom poplatkov v zdravotníctve a školného. Pôvodne ich volebná komisia odmietla. Podľa ústavy referendum nesmie rozhodovať o veciach, ktoré by mali zásadný vplyv na prijatý rozpočet.
Fidesz obvinil komisiu z nadržiavania vláde a odvolal sa k Ústavnému súdu. Ten výhrady komisie zmietol zo stola. Poplatky ani školné vraj rozpočet zásadne neovplyvnia a budú sa týkať až budúcich rozpočtov.
Referendum je v Maďarsku úspešné, ak sa pre jednu z ponúkaných možností vysloví viac ako 25 percent oprávnených voličov.
Premiér Gyurcsány už dopredu vyhlásil, že bude výsledky hlasovania akceptovať. Plánuje však veľmi intenzívnu kampaň, aby ľudí presvedčili o potrebnosti reforiem.
Výsledok referenda môže rozhodnúť o premiérovom osude. Fidesz tvrdí, že ak ľudia reformy odmietnu, stratí vláda definitívne legitimitu a musí odstúpiť. Porážka v hlasovaní tiež môže Gyurcsányových socialistov presvedčiť, aby sa nepopulárneho lídra zbavili.
Viac poisťovní ako jedna
Obe vládne strany, socialisti a liberáli vedení ministrom hospodárstva Jánosom Kókom, sa pritom v nedeľu konečne dohodli, ako bude vyzerať maďarský systém financovania zdravotníctva. Sporili sa o to, či zostane v krajine jedna zdravotná poisťovňa, ako chceli socialisti, alebo bude viac súperiacich súkromných poisťovní, ako žiadali liberáli.
Spor v podstate vyhrali socialisti. Formálne vznikne niekoľko poisťovní, súkromný kapitál v nich však bude môcť získať iba menšinový podiel. Poisťovne budú mať maximálne rok na získavanie klientov. Potom sa krajina rozdelí na toľko regiónov, koľko bude poisťovní, a každej pridelia jeden región. Kto sa do roka do niektorej poisťovne neprihlási, automaticky pripadne tej, v ktorej regióne býva.
Formálna konkurencia
Odborníci nový systém kritizujú, konkurencia v ňom vraj bude skôr formálna. „Komerčným poisťovniam sa asi neoplatí, aby sa doň zapojili,“ povedala denníku Népszabadság ekonómka Eszter Sinkóová.
Pre Fidesz je naopak aj toto priveľa. Zvažuje, že bude iniciovať referendum aj na záchranu jedinej poisťovne. Aj dovtedy vyzval poslanec Fideszu a minister zdravotníctva Orbánovej vlády István Mikola „všetky zdravotné inštitúcie, organizácie pacientov, lekárske aj lekárnické komory a všetkých prepustených lekárov a sestričky“ na odpor proti privatizácii zdravotníctva.