Ministerka práce Viera Tomanová (na snímke SITA) pred dvomi týždňami zvolala tlačovú konferenciu, aby oznámila, že má hotovú „viac ako tisícstranovú“ právnu analýzu. Za 1,4 milióna korún bez DPH si ministerka nechala zanalyzovať dosahy jej návrhov na dôchodkové sporenie. Viditeľným výsledkom je dvanásť strán, v ktorých právnici pripúšťajú možné problémy pri znížení odvodov do sporivého piliera. Ministerka si ju vysvetľuje ako potvrdenie legálnosti takejto možnosti, politická a odborná opozícia naopak.
Dvanásť strán analýzy sa objavilo aj na webe ministerstva. SME sa zaujímalo o jej zvyšok a požiadalo ministerstvo, aby ju dalo aspoň v jeho priestoroch k nahliadnutiu. Nedalo sa. Najprv hovorkyňa Alexandra Gogová argumentovala, že by nám čítanie analýzy trvalo príliš dlho. Nasledovalo vysvetlenie, že nie sme právnici a aj tak by sme tomu teda nerozumeli. Opakované žiadosti o návštevu miestnosti, kde je uložená viac ako tisícstranová analýza sa skončili minulý týždeň verdiktom hovorkyne: „Dnes už celkom isto nie.“
Z tisíc na dvesto
Zhovorčivejší bol právnik Martin Krechňák, ktorého kancelária analýzu vypracovala. Povedal, že nijakých tisíc strán jeho kancelária pre ministerstvo nevypracovala. Niekoľko sto strán tvoria právne judikáty aj materiály, „z ktorých jeho kancelária čerpala“. Ministerstvu poslal v elektronickej forme spolu približne 200 strán.
Z dvesto na osemdesiat
Včera už bola analýza znova tenšia. Gogová priznala, že analýza „určite nemá tisíc strán“. Na ďalšie otázky nasledovalo vysvetlenie, ktoré ubralo aj z dvesto strán, o ktorých hovoril advokát.
„Asi aj zvyšných osemdesiat strán analýzy postupne zverejníme na internete,“ povedala včera hovorkyňa ministerstva. Tisíc strán, o ktorých ministerka hovorila, nebola podľa nej samotná právna analýza, ale všetky materiály súvisiace s jej prípravou. Neúspešná bola aj opätovná žiadosť o návštevu ministerstva, kde by sme si pozreli viac ako dvanásť strán zverejnených na internete. „Dnes určite nie, pani ministerka nie je na ministerstve,“ vysvetlila Gogová, prečo nemôžeme analýzu vidieť.
„V najbližších dňoch bude na internete.“ Ministerstvo vraj robí všetko preto, aby bola čo najskôr na internete. „Nie je tajná, nie je problém ju ukázať,“ a následne nás so všetkým týkajúcim sa právnej analýzy odkázala na advokáta.
Stĺpček Petra Schutza
Top secret analýza
V labyrinte záhad, čo obklopujú právnu analýzu o úskaliach zásahov do dôchodkového sporenia, sa Viera Tomanová zamotáva tak presvedčivo, až sa vnucuje podozrenie, že zakrýva niečo nepekné a naťahuje čas.
Ak nemáme zľaviť z viery, že v sociálnom rezorte sociálnej vlády je vylúčené, aby sa neefektívne minula čo i len koruna, tak celý opus právnej firmy Krechňák & Partners by mal byť vyložený na internet obratom. Či má strán tisíc, osemdesiat, alebo dvesto. Nejako sa už prelúskame.
Ak sa dopustíme odvážneho predpokladu, že Ficova vláda má aj silné stránky, tak tvrdenie, že transparentnosť a informačná otvorenosť medzi ne patrí, by sa už rovnalo profesionálnemu znemožneniu. Predsavzatie k prvým narodeninám, že vykonajú nápravu, spečatené rýchlym činom, by azda pribrzdilo kuvikov, ktorí rozširujú, že za rok tejto vlády sa „úroveň demokracie umenšila“ a spôsobuje „škody v morálnej oblasti“. Alebo majú pravdu?