BANSKÁ ŠTIAVNICA. Baroková socha, ktorú ukradli spolu s ďalšími sochami zo štiavnickej Kalvárie v rokoch 1996 – 1998, bola v ponuke aukčnej spoločnosti Soga na jednej z posledných aukcií.
Spoznali ju odborníci pri náhodnom prehliadaní internetovej ponuky spoločnosti. Sochu tzv. posmievača, ktorá je vyhotovená takmer v životnej veľkosti, spoznali okamžite. Obyvateľka mesta podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie zo zločinu podielnictva.
Databáza ukradnutých pamiatok u nás chýba
„Na Slovensku chýba presná databáza kradnutých pamiatok, ktorá by mohla v tomto smere veľmi pomôcť. Zatiaľ nemáme inštitúciu, ktorá by bola schopná takúto databázu zostaviť a aktualizovať,“ povedal výkonný riaditeľ aukčnej spoločnosti Soga Ján Abelovský.
Zistiť pôvod niektorých diel je zložité. „Predávajúci síce podpisuje čestné vyhlásenie, že ich nadobudol legálne, no niekedy to nie je dostatočná záruka,“ dodal Abelovský. Ako príklad uviedol susedné Maďarsko, kde už takýto zoznam robia a pre predajcov starožitností či aukčné spoločnosti je veľkým prínosom. Soga odkúpila sochu od súkromnej osoby, ktorá však podľa Abelovského tiež zrejme netušila, že pochádza z krádeže. Vyvolávacia cena sochy bola stanovená na 150 tisíc korún.
Náhodný objav
Približne 20 sôch ukradli z kalvárie v rokoch 1996 – 1998. Dve z nich sa neskôr podarilo nájsť v bratislavských starožitníctvach, väčšinu z nich doteraz neobjavili.
Socha jedného zo šiestich posmievačov, ktorí obkolesovali zviazaného Ježiša, pochádzala z objektu tzv. žalára pod horným kostolom kalvárie. Hoci o autorstve sôch z kalvárie sa dodnes vedú dohady, mohla pochádzať z dielne popredného barokového sochára Dionýza Stanettiho.
Zástupkyňa hovorkyne krajskej polície v Banskej Bystrici Petra Babulicová povedala, že sochu zaistili a po ukončení vyšetrovania ju vrátia vlastníkovi.
V ďalšej fáze vyšetrovania sa bude preverovať, či niekto krádež úmyselne nezatajil, prípadne sa na nej nepodieľal. Páchateľa za krádeže sôch odsúdili už v roku 1998, väčšinu sôch sa však dodnes nepodarilo nájsť.
Na kalváriu sa originály nevrátia
Štiavnickú kalváriu Svetový pamiatkový fond v USA zaradil medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta. Kalváriu dostavali v roku 1751, je na nej 23 stavieb. Okrem zastavení je pozoruhodný aj dolný a horný kostol, či objekt väznice.
Ani po rekonštrukcii, ktorá sa odhaduje na 50- 60 miliónov korún, sa však už zrejme originály sôch na kalváriu nevrátia. Podľa riaditeľa Slovenského banského múzea Jozefa Labudu by sa mohli stať súčasťou expozícií Starého zámku.
Ani po rekonštrukcii kalvárie sa originály sôch na svoje pôvodné miesto nevrátia. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK |