BRATISLAVA. Rómov to podľa sociológov ťahá ku Smeru, no najsilnejšia vládna strana záujem o ich komunitu príliš nejaví. Jej možno najviditeľnejším krokom je minulotýždňové odvolanie Kláry Orgovánovej z miesta splnomocnenkyne pre rómsku komunitu.
Už keď vláda pripravovala svoje programové vyhlásenie, 40 mimovládnych organizácií jej pripomenulo, aby nezabudla na rómsku problematiku.
„Prijal nás podpredseda vlády aj ministri zdravotníctva, školstva, sociálnych a zahraničných vecí,“ hovorí Peter Pollák z Novej rómskej generácie, ktorá výzvu podnietila. Ocenil, že niektoré návrhy sa v programe vlády objavili , no „zatiaľ to vyzerá, že deklarované sľuby nie sú naplnené.“
Upozornenia mimovládok
Vláda v programovom vyhlásení tvrdí, že Rómovia sú jej prioritou a sľubuje na riešenie tohto problému viac peňazí. V skutočnosti sú niektoré programy ohrozené, napríklad 602 terénnych sociálnych pracovníkov má zmluvy do konca roka a nevedia, čo s nimi bude ďalej.
Mimovládne organizácie vo svojej výzve upozornili, že zlepšenie nepríde bez dočasných vyrovnávacích opatrení, vyzvali vládu, aby pokračovala vo výstavbe nájomných bytov, podporovala zamestnávateľov Rómov, terénnu sociálnu prácu, asistentov učiteľov a nulté ročníky na školách, zlepšila integráciu detí do škôl.
Pod výzvu sa podpísala aj Nadácia M. Šimečku. Jej aktivista Laco Oravec hovorí, že na rozdiel od minulej vlády táto silnejšie deklaruje snahu riešiť veci, no v skutočnosti sa „stále len hľadá v rómskej problematike a nie je stále jasná jej koncepcia“. Vláda podľa neho len udržiava to, čo už existuje.
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič odmieta obvinenia, že po roku nemá výsledky. Pracovná skupina pripravuje návrh novely antidiskriminačného zákona, ktorý by zaviedol dočasné vyrovnávacie opatrenia.
V pracovnej skupine je aj Oravec. Podľa neho je správne, ak táto možnosť bude konečne legálna, no záležať vraj bude na ministroch, či ju využijú.
Návrh má byť hotový na jeseň, Čaplovič hovorí, že pôjde o opatrenia v sociálnej oblasti a vzdelávaní, ale nebudú sa poskytovať na etnickom, ale na sociálnom princípe.
„Budú to dočasné opatrenia, ktoré platia dovtedy, kým človeka nedotiahneme na štartovaciu čiaru, ako majú ostatní. Potom už nemôžeme každého držať za ruku.“ V auguste predloží stratégiu riešenia rómskej problematiky do roku 2015.
Zámery podpredsedu vlády
Čaplovič už rok hovorí, že treba zaviesť povinný posledný ročník škôlky. Ministerstvo školstva s týmto návrhom prišlo, ale vláda v koncepcii školstva nakoniec uprednostnila možnosť preplácať rodičom poplatky za posledný ročník škôlky. Je to lacnejšie a podľa ministra aj motivujúcejšie.
Povinný posledný ročník sa podľa Čaploviča objaví tento rok v zákone o výchove a vzdelávaní. Pre Rómov dokonca chce povinnú škôlku od štyroch rokov. Chce viac podporovať učilištia v rómskych regiónoch a rozšíriť ponuku internátnych škôl.
Čaplovič chce pracovať aj s integrovanými Rómami, ktorí sa k národnosti nehlásia. So splnomocnenkyňou pre rómske komunity prehodnotia názov a úlohy úradu. Keďže dočasné vyrovnávacie opatrenia sa nebudú týkať len Rómov, úrad si má všímať ľudí v núdzi všeobecne.
Nepomáhajme len Rómom
Vláda má novú splnomocnenkyňu pre rómske komunity ANINU BOTOŠOVÚ.
Aké sú vaše priority?
„Každý má svoje priority, ale tu ich definuje vláda. Prioritou je určite vzdelávanie. A musíme osloviť aj majoritu, aby pochopila, že keď pomôžeme tejto skupine obyvateľstva, pomôžeme v prvom rade majoritnej spoločnosti.“
Ako chcete pracovať s väčšinovým obyvateľstvom?
„Táto spoločnosť je absolútne necitlivo pripravená na akékoľvek riešenie rómskej problematiky, preto je dôležité, aby médiá dávali priestor aj odborníkom, určite chcem mať mediálny odbor.“
Súhlasíte s podpredsedom vlády aj v tom, že bývanie je poslednouprioritou?
„Je to politik a má právo povedať, čo uzná za vhodné, ja budem hovoriť v odbornej rovine, kde platí, že jedno bez druhého nemôže existovať. Ak riešime vzdelávanie, nemôžu deti bývať v chatrčiach bez elektriny. Ak je v obci rodina v rovnakej pozícii ako rómska, aj tej treba pomôcť. Ak pomôžeme aj inému občanovi v hmotnej núdzi, dosiahneme začlenienie Rómov do občianskej spoločnosti.“
Budete tak splnomocnenkyňou pre rómske komunity?
„Aj sociálne dávky a dotácie na školské pomôcky dostávajú deti, ktorých rodičia sú v núdzi, hoci ide najmä o Rómov. Ak použijeme atlas komunít, môžeme povedať, že pomáhame občanovi, ktorý žije v prostredí, kde sú najmä Rómovia. Nástroje treba vhodne vybrať, aby neiritovali väčšinovú spoločnosť.“
Sú obavy, že podľahnete tlaku rómskych lídrov.
„Nátlak v úrade nebude môcť existovať, ale ak budú mať rozumné návrhy, neviem, prečo by som ich nevypočula.“