BRATISLAVA. Rómovia sú podľa svojich zástupcov aj ľudí, ktorí ich komunitu dobre poznajú, oveľa spokojnejší s Ficovou ako s Dzurindovými vládami. Populárny je podľa nich najmä šéf Smeru. Aktuálne výskumy na túto tému však neexistujú.
Sociologička Elena Kriglerová hovorí, že už prieskum pred minuloročnými voľbami naznačoval, že Rómovia silno inklinujú k Robertovi Ficovi. „Počas dlhého obdobia Dzurindových vlád sa negatívny vplyv reforiem dotkol práve Rómov,“ hovorí. Ficov úspech je podľa analytičky podobný ako u väčšinovej populácie, aj Rómovia sú často naklonení populizmu. „Čitateľnosť politiky Smeru zrejme nie je u Rómov veľká. Nevidia dlhodobé dosahy na ekonomiku, ale iba dôchodcovské tisíckorunáčky.“
Kriglerová pripomína, že Rómovia inklinujú k politickým stranám podobne ako celá spoločnosť – rovnako sa napríklad odkláňali od Mečiara a aj ich účasť vo voľbách v rokoch 1998 a 2002 bola podobná ako u majoritnej populácie.
Ficachcú aj rómski lídri
Vládna koalícia je obľúbená aj medzi rómskymi politikmi. Predseda jedinej dnes zaregistrovanej rómskej strany Alexander Patkoló je spokojný. „Sociálny program vlády vnímame pozitívne, pretože sa týka aj Rómov,“ povedal šéf Rómskej inteligencie Slovenska.
Ku konkrétnemu riešeniu rómskych problémov bol však kritickejší a povedal, že nijakú mimoriadnu zmenu zatiaľ nevidí. Tvrdí, že má dobré kontakty na Smer i HZDS a potvrdil, že sa jeho strana zrejme pokúsi dostať do parlamentu svojich ľudí na kandidátke niektorej z vládnych strán. „Smer je nám asi najbližší.“ Patkoló v minulosti kandidoval na nezvoliteľnom mieste za HZDS aj HZD.
Ladislav Fízik z občianskeho združenia Parlament Rómov Slovenska zasa podpísal dohodu o spolupráci so SNS. Jej predseda Ján Slota pritom neraz rómsku komunitu uráža. Fízik ale tvrdí, že táto vláda je oveľa prijateľnejšia ako predchádzajúca, „lebo je sociálna“. Neoficiálne vraj rokoval aj so Smerom a HZDS.
„Rómovia vnímajú, že sa sem vrátili civilizačné hodnoty – sociálna solidarita a spravodlivosť,“ myslí si podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Potvrdil, že Smer sa pred voľbami na nich zvlášť nezameral.
Preferencie nie sú známe
Sociológ, ktorý sa zaoberá prieskumami verejnej mienky, hovorí, že bežné prieskumy popularity strán či politikov Rómov skoro nezasahujú. „K tým, čo žijú na okraji spoločnosti sa nedá dostať, a tí, čo sú integrovaní, sa často k svojej národnosti nehlásia,“ povedal pod podmienkou, že zostane v anonymite. Niektorí Rómovia z uzavretých komunít vraj anketárom naznačovali, že za odpovede chcú odmenu.
Pollák: Fico je veľmi populárny
Aktivista občianskeho združenia Novárómska generáciaPETER POLLÁK hovorí, že Smer teraz
u Rómov víťazí.
Majú Rómovia bližšie k Ficovi ako k Dzurindovi?
„Ľavicová vláda má mať bližšie k Rómom. Jej politika je namierená k sociálne slabým skupinám. Táto vláda má teoreticky svojou politikou k Rómom bližšie, ale situácia sa zmenila len opticky. Prínos Dzurindovej, a zatiaľ ani Ficovej vlády, nebol konkrétny.“
Počas volieb ste sa pohybovali medzi Rómami. Zamerali sa nanich strany, predovšetkým Smer?
„Rómovia sa sami hlásili k spolupráci so Smerom, ktorý má v komunite vysokú podporu pre deklarovanú ľavicovú politiku. Špeciálnu snahu o získavanie hlasov však Smer nevyvíjal.“
Kto sa o ich hlasy snažil?
„Skôr to boli malé strany – HZD, ale aj Slobodné fórum.“
Prekonávajú sympatie Rómov k Ficovi ich niekdajšie sympatie k Mečiarovi?
„Keď bol Mečiar na výslní, bolo to podobné. Sympatie Rómov k Mečiarovi v predchádzajúcich voľbách boli obrovské. Klesali tak, ako klesali sympatie majoritnej spoločnosti. Obľuba Fica má zatiaľ stúpajúcu tendenciu. Ak by sa v najbližšom čase konali voľby, Smer by u Rómov určite vyhral.“
Akí sú Rómovia voliči? Mohli by sa, ak by Fico neplnil, čo sľubuje, od neho okamžite odvrátiť?
„Rómovia, ako aj iní voliči, dokážu byť vďační. Dokážu však aj rýchlo zmeniť názor.“
Na čo sú Rómovia u politikov najviac citliví?
„Pri oficiálnej protirómskej politike, by sa priazeň stratila okamžite. No aj vtedy, ak by túto skupinu znevýhodňovali alebo diskriminovali. To však Ficovi v najbližšom čase asi nehrozí.“