V Česku sa opäť pretriasa kauza spolupráce hudobníkov s komunistickou tajnou službou ŠtB. Po Jaromírovi Nohavicovi minulosť dobehla aj českého speváka Václava Neckářa. Denník Lidové noviny napísal, že spolupracoval s ŠtB deväť rokov ako dôverník.
Zo zachovaných dokumentov vyplýva, že Neckář prinášal informácie z okolia svojej blízkej priateľky, speváčky Marty Kubišovej. Spolu spievali v skupine Golden Kids, jednej z najúspešnejších popových kapiel šesťdesiatych rokov.
Speváčka o jeho aktivitách ani netušila. „On bol dôverník? To som nevedela. Hovoriť sa mi o tom príliš nechce, som rada, že som to obdobie nejako prežila,“ povedala Lidovým novinám prekvapená Kubišová.
Ani Neckář o svojej spolupráci s ŠtB hovoriť nechce a odvoláva sa na zdravotné problémy – v roku 2002 utrpel mozgovú porážku. „Som rád, že môžem opäť spievať, na rozhovor sa však necítim,“ ospravedlňoval sa. Vraj mu robí problém udržať pri rozhovore koncentráciu.
Golden Kids vznikli v roku 1968 ako trio, okrem Neckářa a Kubišovej v ňom pôsobila Helena Vondráčková. Výborne rozbehnutú kapelu zničila nastupujúca normalizácia, presnejšie, podvrhnuté pornografické fotografie, ktoré údajne mala nafotiť Kubišová. Vtedy sa Neckář postavil na jej stranu.
Skupina sa rozpadla po tom, čo Marta Kubišová poslala zvyšnej dvojici list a v ňom vyzvala, aby pokračovali bez nej. Speváčka hitu jari 1968 - Modlitby pro Martu - dostala dištanc. Ten trval až do roku 1989.
Neckář založil skupinu Bacily a Vondráčková sa vydala na sólovú dráhu. Obaja pokračovali v úspešných speváckych kariérach a Kubišová sa pretĺkala na hranici životného minima, perzekvovaná zo strany komunistickej moci.
V súkromí ju však obaja podporovali. V druhej polovici 70. rokov spevák dokonca plánoval jej návrat na koncertné pódiá. Žiaľ, z dokumentov vyplýva, že hral na obe strany.
Eštebáci naverbovali Neckářa v roku 1978 pod krycím menom Bacil, odvodeným od názvu jeho sprievodnej skupiny. Spevák hitov Chrám svatého Víta, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě a Ša la la la li mal pôvodne donášať informácie na manažéra svojej kapely Hanuša Bunzela. Po tom, čo Bunzel podpísal spoluprácu, ŠtB sa podľa LN snažila využiť Neckářa ako zdroj informácií z hudobnej sféry.
V roku 1978 Neckář informoval eštebákov o stretnutí s manželom Kubišovej Janom Moravcom, ako aj o návšteve v ich byte, kde sa schádzali „pravicoví exponenti“ na čele s budúcim ministrom zahraničia Jiřím Dienstbierom.
Neckářova spolupráca trvala až do roku 1987, keď ŠtB uložila jeho spis – s tým, že informácie od hudobníka boli iba informatívneho charakteru a nemohli byť využité na rozpracovanie tematiky hudobníkov a spevákov.
Stĺpček Čo mám na srdci
Bacil
Odhalenie Lidových novín, že spevák Václav Neckář bol od roku 1978 spolupracovníkom ŠtB ako dôverník s krycím menom Bacil, ma neprekvapilo. Objavil sa predsa už v Cibulkových zoznamoch a bolo otázkou času, kedy sa z archívov vynoria podrobnosti, ktoré povedia, ako sa v tejto nejednoznačnej kategórii správal človek, ktorý ako jeden z mála spevákov na začiatku normalizácie vstúpil do KSČ.
Neckář bol pre eštebákov zaujímavým objektom. Mohli naňho pritlačiť pre niektoré osobné slabosti, ale predovšetkým preto, že jeho bývalou kolegyňou z Golden Kids bola chartistka Marta Kubišová. V jeho neprospech hovorí vlastnoručne podpísané vyhlásenie o mlčanlivosti, najmenej šestnásť schôdzok, ktoré mal so svojím riadiacim orgánom, konšpiračné schôdzky na festivale mládeže v Havane a ochota, s akou mal potrebu informovať, s ktorými „pravicovými exponentmi“ sa speváčka vo svojom byte schádza.
Kdo chce, nájde ospravedlnenie v tom, že Neckářove hlásenia pre eštebákov postupne prestali byť zaujímavé a v roku 1987 jeho spis uložili.
Nemienim ho nijako ospravedlňovať, ale zároveň sa pýtam, čo dnes asi robí jeho riadiaci dôstojník?
Jan Rejžek
Autor: peb