BRATISLAVA – Najvýznamnejším výsledkom privatizácie v minulom roku z pohľadu príjmov je predaj Slovenských telekomunikácií. Najviac privatizačných rozhodnutí bolo vydaných v rezorte zdravotníctva. Spustila sa tiež privatizácia bánk a položili sa základy odštátnenia prirodzených monopolov. Vyplýva to z materiálu ministerstva privatizácie, ktorý má dnes prerokovať vláda.
Rezort zdravotníctva v roku 2000 takmer ukončil prvú etapu privatizácie zdravotníckych zariadení.
Ministerstvo privatizácie tak vydalo spolu 58 rozhodnutí o privatizácii častí zdravotníckych zariadení bezodplatným prevodom do vlastníctva obcí. Tieto rozhodnutia zahrnujú 80 výstupných jednotiek (samostatných zdravotných stredísk) s celkovou hodnotou majetku 145,347 milióna korún. Ďalšie rozhodnutia o privatizácii bezodplatným prevodom zdravotných stredísk na obce boli vydané v tomto roku.
Zároveň bolo vydaných 34 rozhodnutí o priamom predaji zdravotníckych zariadení alebo ich častí s celkovou hodnotou majetku 78,470 milióna korún. Ďalšie rozhodnutia o priamom predaji boli vydané v roku 2001 alebo sú v schvaľovacom procese. V niektorých prípadoch sa rieši zmena spôsobu privatizácie na bezodplatný prevod, ktorý sa v konkrétnych prípadoch javí ako vhodnejší. Za rezort zdravotníctva boli do privatizácie zaradené aj dva štátne podniky s dôležitou úlohou pre slovenské zdravotníctvo, a to Imuna Šarišské Michaľany a Medika Bratislava.
V januári tohto roka sa vláda priklonila sa k privatizácii Imuny priamym predajom celého majetku strategickému investorovi.
Z podniku Medika Bratislava mali podľa pôvodne schváleného postupu vstupovať do privatizácie dva odštepné závody Zvolen a Košice. Ekonomická situácia podniku sa natoľko zhoršila, že jeho privatizácia sa stala nemožnou a lepším riešením sa ukazuje zaradenie celého podniku do likvidácie. Tým možno zachovať ďalšie fungovanie aspoň tej časti, ktorá je najmenej postihnutá, a to odštepného závodu Zvolen.
Najviac za telekomunikácie
V rezorte dopravy, pôšt a telekomunikácií je hlavným výsledkom privatizácie v roku 2000 predaj časti majetkovej účasti štátu v spoločnosti Slovenské telekomunikácie. Ide zároveň o najvýznamnejší minuloročný predaj z pohľadu získaných príjmov. Nadobúdateľom sa stala spoločnosť Deutsche Telekom AG. Úhrnná cena pozostávala z kúpnej ceny 600 miliónov EUR za prevádzané akcie, ktorá predstavuje príjem štátu, a z ceny za upisované akcie 400 miliónov EUR, ktorá pripadla telekomunikáciám na navýšenie základného imania.
V oblasti dopravy rezonovali prípravy privatizácie 17 podnikov SAD. Z jednotlivých podnikov vzniknú akciové spoločnosti s rozdelením akcií na 49 percent, ktoré budú predané priamo, a 51 percent, ktoré zostanú vo vlastníctve štát. Priamy predaj akcií sa uskutoční na základe výberového konania a pri výbere nadobúdateľov sa bude prihliadať na výšku navrhnutých investícií a využitie odborného potenciálu manažmentu a zamestnancov. Časť kúpnej ceny sa uhradí investíciami do vozidlového parku. Základné privatizačné projekty podnikov SAD boli na ministerstvo privatizácie predložené v decembri minulého roka.
V rezorte financií bola rozhodujúca príprava privatizácie bánk s majetkovou účasťou FNM. Koncom roka výberová komisia vyhodnotila víťaza tendra o Slovenskú sporiteľnu. Stala sa ním spoločnosť Erste Bank der österreichischen Sparkassen AG, ktorá získala v banke podiel 87,18 percenta základného imania za kúpnu cenu 425 milióna EUR. Zároveň bolo vydané rozhodnutie o zachovaní majetkovej účasti štátu v sporiteľni vo výške desať percent plus jedna akcia.
Dnes o rozvodných podnikoch
Rezort hospodárstva sa venoval príprave privatizácie najlukratívnejších podnikov vo vlastníctve štátu, aby tak zabezpečil prostriedky na výplatu dlhopisov a zároveň dal základy fungujúcemu mechanizmu prirodzených monopolov. Zámer a postup privatizácie SPP vláda vzala na vedomie 12. júla 2000 a v prípade spoločnosti Transpetrol 13. septembra. V súčasnosti na výbere spôsobu predaja 49-pecentných podielov týchto podnikov pracujú privatizační poradcovia.
V rezorte sa tiež skončili práce na modeli transformácie elektroenergetiky a diskusií o spôsobe privatizácie časti majetku týchto podnikov. Zámer a postup privatizácie rozvodných podnikov a košickej teplárne bude dnes predmetom rokovania vlády.
Pre rezort pôdohospodárstva vyplynula z Plánu práce vlády SR na rok 2000 úloha predložiť návrh transformácie štátnych podnikov vodární a kanalizácií. Názory rezortu privatizácie a pôdohospodárstva na problematiku sa však značne rozchádzali. Zdĺhavé diskusie nakoniec odsunuli termín schválenia koncepcie vo vláde až na január tohto roka. Privatizácia sa uskutoční vkladom celého majetku štátnych podnikov do akciových spoločností a následným bezodplatným prevodom akcií na obce podľa počtu obyvateľov.
TOMÁŠ KURTANSKÝ