BRATISLAVA - V prvom kole by sa do Európskej únie mal dostať čo najväčší počet kandidátskych krajín z regiónu strednej a východnej Európy, tvrdí medzinárodná ratingová agentúra Fitch IBCA. S týmto názorom podľa Fitch súhlasia aj predstavitelia únie, ako aj uchádzači o budúce členstvo. Okrem toho, že postupné prijímanie by mohlo spôsobiť problémy vo vzájomných ekonomických vzťahoch medzi prijatými a neprijatými krajinami, pomalé rozširovanie únie by mohlo priebežne strácať podporu verejnosti.
Fitch verí, že prvá skupina krajín môže byť prijatá do únie už v roku 2004, čo je rok volieb do Európskeho parlamentu. Agentúra zároveň nevylúčila, že tento termín bude odsunutý až na nasledujúci rok, prípadne aj na neskôr. Vstup druhej skupiny sa asi uskutoční až s niekoľkoročným posunom, keďže členské štáty a inštitúcie únie si budú musieť zvyknúť na realitu novej väčšej Európskej únie. Aj z tohto dôvodu si ratingová agentúra myslí, že prvá skupina bude čo najväčšia.
Podľa Fitch IBCA vstup do únie bude mať pre transformujúce sa krajiny svoje výhody aj nevýhody. Výhody zahŕňajú nárast politickej stability a uskutočnenie štrukturálnych ekonomických zmien, ktoré sa očakávajú od kandidátskych krajín. Okrem toho disciplína v oblasti ekonomickej politiky, ktorú vyžaduje únia, vytvorí prostredie vhodné na zvýšený prílev priamych zahraničných investícií.
Fitch dodáva, že členstvo v únii bude spojené s fiškálnymi nákladmi, ktorých výška bude závisieť aj od situácie v krajinách. Práve stav ekonomiky nových členov pri únii ovplyvní náklady a prínosy pre jednotlivé štáty, pričom nie všetci kandidáti budú vstupovať do únie s rovnakým hodnotením.
Aj keď priepasť medzi ratingom krajín strednej a východnej Európy a súčasnými členmi sa bude po vstupe zužovať, rovnaké hodnotenie pre starých a nových členov je otázkou vzdialenej budúcnosti. Dôvodom je veľký rozdiel medzi hrubým domácim produktom na obyvateľa v členských a kandidátskych krajinách, tvrdí Fitch. Ako však ratingová agentúra zdôraznila, vstup do únie bude mať podobne ako transformácia pozitívny vplyv na rating krajiny.
(gk, tasr)