Záujemcov o nadobudnutie 49-percentného balíka akcií podnikov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) je už takmer 200 a v blízkom čase sa očakáva prekročenie tejto hranice. Uviedol to hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) Robert Merva s tým, že v súčasnosti sú už uzatvorené základné privatizačné projekty (ZPP) dvoch podnikov, SAD Poprad a Dunajská Streda. „Je to hlavne z toho dôvodu, že vo vlastníctve týchto dvoch podnikov SAD neboli strediská praktického vyučovania, ktorých vyňatie z majetku dopravných podnikov predpokladá novela školského zákona,“ vysvetlil Merva a dodal, že práve proces ich vyčleňovania brzdí uzatváranie ZPP, a tým odďaľuje transformáciu štátnych podnikov SAD na akciové spoločnosti. Stredísk praktického vyučovania je jedenásť a spadajú pod osem podnikov SAD.
Ďalší problém spôsobuje podľa riaditeľky odboru zakladateľských funkcií a privatizácie Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) Heleny Kavcovej fakt, na ktorý upozornil Protimonopolný úrad SR - autobusové zastávky a prístrešky sú v majetku obcí, a nie podnikov SAD. Keďže tieto slúžia nielen na vybavovanie cestujúcich, ale aj na prevádzkové účely, a nachádzajú sa na nich čerpacie stanice, prípadne dispečingy, bude problematické od nich vybavovanie odčleniť.
Aj napriek týmto skutočnostiam však H. Kavcová predpokladá, že na základe posúdenia návrhov jednotlivých záujemcov o podiely v SAD komisiou, zloženou z predstaviteľov ministerstiev, FNM a samotných podnikov, by sa prvý odpredaj 49-percentného podielu niektorého z podnikov SAD mohol uskutočniť začiatkom druhého polroku 2001. Odpredaj poslednej zo 17 akciových spoločností SAD by sa mal finalizovať do konca tohto roku.
Z 51 percent akcií SAD, ktoré ostanú v držbe FNM, sa pôvodne plánovalo deponovanie 34 percent na vyššie územné celky a opätovná privatizácia 17 percent. V tejto súvislosti však H. Kavcová nevylúčila možnosť, že budúcim akcionárom podnikov SAD sa na ďalší odpredaj ponúkne celých zvyšných 51 percent akcií. (tasr)