BRATISLAVA. Vyše 20 vyhlášok, ktoré idú do najmenších detailov, navrhlo ministerstvo zdravotníctva, aby bolo možné vykonávať nový zákon o ochrane verejného zdravia.
Predpisuje napríklad, že v závodnej, či školskej jedálni, alebo v reštaurácii sa riad musí umyť vo vode s teplotou najmenej 45 °C a potom opláchnuť tečúcou vodou. Ak sa to robí ručne, teplota vody musí byť najmenej 50, ak strojom, tak 80 stupňov. Dôvodom je ochrana pred choroboplodnými mikroorganizmami.
Zákon parlament prijal vo štvrtok. V nariadeniach sú podľa hovorkyne Ústredného úradu verejného zdravotníctva Veroniky Wiedermannovej také povinnosti, ktoré jednotlivci a organizácie už majú a vo väčšine prípadov dodržiavajú. Po novom sa len spresňujú a zlaďujú s európskym právom a nebudú vraj znamenať „finančnú, pracovnú a inú nadmernú záťaž“.
Právnik Radoslav Procházka uznáva, že v mnohých oblastiach nemožno aplikovať neformálne pravidlá. Pri teplote vody na ručné opláchnutie riadu, by si trúfal „spoľahnúť sa na zdravý rozum“. Hovorí, že je známe, že čím sú prísnejšie pravidlá, tým menej je pravdepodobné, že sa nimi ľudia budú riadiť.
Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci pripúšťa, že legislatíva únie nemá najlepšiu povesť.
V predbežnom návrhu jednej nedávnej správy píše, že „zbytočná a nepomerná administratívna záťaž, ktorú na občanov a podniky často kladú predpisy Európskej únie, ovplyvňuje povesť a podrýva účinnosť a vierohodnosť európskej legislatívy“.
Upravujú pracovné polohy
Ochrana verejného zdravia si vyžaduje úpravu životných či pracovných podmienok. Kým zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia je z väčšej časti všeobecný, jeho vykonávacie predpisy zachádzajú do najmenších detailov.
Napríklad pri práci v sede je optimálne, keď muž má dosku pracovného stola 22 až 31 a žena 21 až 30 centimetrov nad sedadlom, ktoré je 40 plus-mínus 5 centimetrov nad podlahou. Cez uhol predklonu trupu či hlavy sú zasa vymedzené neprijateľné a „podmienene prijateľné“ pracovné polohy. V neprijateľných sa nesmie odpracovať viac ako 30, v podmienečných viac ako 160 minút z osemhodinovej zmeny.
„Na takéto sprostosti určite nie je čas, a je to len ďalšie poleno pod nohy v slovenskom podnikaní,“ povedal nedávno Pavol, ktorý podniká v nábytkárstve.
(joč)