
Bulharská ministerka zahraničných vecí dáva colným úradníkom svoj pas na grécko-bulharských hraniciach, ktoré včera medzi prvými prekročila bez víz. FOTO - REUTERS
omachonas ju sprevádzali desiatky občanov a bulharská televízia to vysielala v priamom prenose. „Tento čin je vyjadrením silnej politickej dôvery reformám v tejto krajine,“ komentovala Michajlovová rozhodnutie EÚ zrušiť pre Bulharsko vízovú povinnosť. „Sloboda pohybu je jedným zo základných práv každého človeka a je to niečo, čo dáva Bulharom sebadôveru ako Európanom,“ povedala. „Zrušenie víz sa môže stať odrazovým mostíkom pri prijímaní Bulharska do EÚ,“ uviedol v tejto súvislosti bulharský hlavný vyjednávač s EÚ Vladimir Kisjov.
Vízová povinnosť, ktorá predtým obmedzovala voľný pohyb Bulharov do EÚ, podnietila v Bulharsku dokonca i pouličné protesty. Sofia sa dožadovala zrušenia víz už dávno, tvrdiac, že podmienkam bezvízového styku už vyhovela.
V parlamente sa diskutovalo o tom, že Sofia by mala prehodnotiť svoju účasť v Pakte stability pre Balkán, ktorý vznikol z iniciatívy EÚ. Vízová povinnosť predstavovala pre Bulharov dlhé rady pred veľvyslanectvami a tiež pocit neuznania medzi predstaviteľmi európskej pätnástky.
O zrušení vízovej povinnosti pre Bulharsko rozhodla Rada ministrov EÚ minulý rok v decembri a neskôr ju schválil Európsky parlament. Európska únia schválila v marci tzv. biely zoznam krajín, ktoré nepotrebujú na vstup do EÚ víza. Na zozname sa ocitlo Slovensko, Bulharsko a podmienečne Rumunsko. Prípad Rumunska EÚ prehodnotí ešte raz v júni, dokedy Rada ministrov EP vypracuje správu, v ktorej zhodnotí opatrenia, ktoré Rumunsko proti ilegálnej imigrácii a na sprísnenie hraničnej kontroly podniklo.
(čtk, r)