Okrem nich však existujú ďalšie dve zaujímavé skupiny ľudí snívajúcich o Bielom dome. Každá strana má aspoň jedného exota, na ktorom sa baví celá spoločnosť. Každá strana má aj osobnosť, o ktorej kandidatúre všetci špekulujú, ale ktorá zároveň tvrdí, že sa jej do volieb ani veľmi nechce.
V prvej skupine demokratom jednoznačne vládne bývalý aljašský senátor, ale aj newyorský extaxikár Mike Gravel. „Usáma bin Ládin bol taký šťastný, keď sme napadli Irak, musel sa mechriť v deke,“ znela jedna z jeho slávnych hlášok.
Ešte populárnejšie sú jeho videoklipy na YouTube. Televízni komentátori sa nevedeli zastaviť v dešifrovaní jeho posolstiev. Napríklad keď mlčky pozeral do kamery alebo si rozkladal oheň v lesíku. Ostatne, presvedčiť sa môžete aj sami.
U republikánov zase v podobnom duchu vyčnieva texaský kongresman Ron Paul, ktorého klipy sa tiež stali hitom YouTube. Paul nie je typický republikán a tohto pôvodným povolaním gynekológa v Kongrese radi prezývajú Dr. No. S demokratmi ho spája jedno, ich preferencie dosahujú maximálne percento - zostávajú v rámci štatistickej odchýlky.
Potom je tu druhá skupina, miláčikovia médií, ktorí v prieskumoch bodujú, ale nad ich kandidatúrou visia otázniky. Každý rozhovor s Alom Gorom sa musí začať otázkou, či predsa len nevstúpi do prezidentského súboja. Republikánskym Gorom je herec a exsenátor Fred Thompson. V jeho prípade sa však zdá, že už váhať prestal a kandidatúru oznámi. Veď v jednom prieskume predbehol aj Rudyho Giulianiho.
Autor: dopisovateľ SME zo Spojených štátov