Porodiť dievča v Indii nie je bezpodmienečne veľká výhra. Chlapci sú v tejto krajine už tradične uprednostňovaní. Preto ísť pred pôrodom na ultrazvuk, ktorý dokáže určiť pohlavie ešte nenarodeného dieťaťa, môže byť pre ženu ťažká skúška.
Ak ultrazvuk ukáže, že budúca matka čaká dievča, býva v mnohých prípadoch odsúdené na smrť skôr, ako sa narodí.
Dievčatá splachoval
Na klinike v Haryane neďaleko Dillí objavili minulý týždeň masový hrob nenarodených detí. Nelegálne potraty vykonával „lekár“ A. K. Singh, ktorý sa podľa rakúskeho denníka Die Presse priznal, že umelo prerušil viac ako tristo tehotenstiev. Do masového hrobu, ktorý vlastnoručne vykopal a rúrou ho spojil s nemocnicou, spláchol 260 nenarodených dievčat.
Lekárovi, ktorý v skutočnosti nie je lekárom, ale bývalým vojakom, pomáhala pri potratoch jeho manželka, kvalifikovaná zdravotná sestra. Singha pred týždňom zatkli a okrem iného ho obvinili z nelegálneho držania ultrazvukového prístroja.
Interrupcie vykonávané na základe určenia pohlavia plodu sú v Indii od roku 1994 zakázané. Ani lekári podľa zákona nesmú ultrazvuk na určenie pohlavia zneužívať. Napriek tomu nie sú potraty ničím výnimočným. Odhaduje sa, že každoročne ich podstúpia tisícky žien len preto, že čakajú dievča. Za posledných 20 rokov odstránili podľa BBC desať miliónov nenarodených dievčat.
Bremeno rodiny
Dievčatá sú pre indické rodiny zvyčajne len finančou záťažou. Ak im rodina nezabezpečí bohaté veno, nevydajú sa. Okrem toho si, často bez vzdelania, ťažšie hľadajú prácu a rodinu nemôžu finančne podporovať.
V oblasti Haryana, kde sa masový hrob našiel, to už však zašlo tak ďaleko, že je tam zrazu málo neviest. Ani tento fakt však počet potratov neznížil.
Otcovia pre svojich synov radšej kúpia nevestu v Nepále, a tá je potom zároveň slúžkou. Keď sa nepodarí nevestu kúpiť, majú viacerí bratia spoločnú manželku, ktorá im rodí synov.
Autor: Jana Hoffstädterová - Hoschek