BRATISLAVA. Štvrtková veterná smršť spôsobila najväčšie škody v Bratislave a na Záhorí. Smerom na východ vietor slabol.
Zranený leží v umelom spánku
Bratislavská fakultná nemocnica prijala 15 zranených ľudí. „Jedného 36-ročného muža, mimoriadne ťažko zranil padajúci plech do zátylku. V súčasnosti je v umelom spánku, stále v ohrození života,“ povedala hovorkyňa nemocnice Rút Geržová.
Počas búrky a v noci po nej po celej krajine zasahovalo 371 hasičov, ktorí odstraňovali približne 800 spadnutých stromov, likvidovali zvyšky 30 striech a 12 stožiarov elektrického vedenia.
„Spod spadnutých stromov vyslobodili dve desiatky automobilov, na Prístavnom moste v Bratislave zasahovali pri zabezpečení prevráteného kamióna,“ povedala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Alena Bučeková.
Kamión mohol spadnúť z mosta
Kamión sa prevrátil pod náporom nárazového vetra a skončil na vonkajších zvodidlách. „Bola to dramatická situácia, ostatné kamióny mu museli urobiť clonu, aby ho vietor z mosta nezmietol,“ opisoval situáciu Marcel Jánošík z Národnej diaľničnej spoločnosti.
Čiastočne zablokovaná bola aj diaľnica D2 v smere z Malaciek do Bratislavy, kde popadali stromy. Podobná situácia bola aj na cestách nižších tried po celej krajine. „Napríklad v Martine padol stožiar verejného osvetlenia na vozovku, čím došlo k uzavretiu jedného jazdného pruhu,“ povedal Milan Hulej zo Slovenskej správy ciest.
Meškalo sa
V Bratislave padajúce stromy a konáre strhli na niektorých miestach trolejové vedenie a trolejbusy tak vyradili na hodinu z prevádzky.
Rýchlik Turiec z Bratislavy do Martina meškal 310 minút. „Cestujúci majú nárok na vrátenie 40-korunového príplatku iba v prípade IC rýchlika, ak mešká viac ako hodinu,“ povedala Zuzana Červená zo Železničnej spoločnosti. Rýchlik IC Gerlach z Viedne do Košíc vo štvrtok meškal 122 minút.
Vlaky meškali aj včera, až do 260 minút, podľa Dany Filovej zo ŽSR to však súviselo s technickou poruchou na stanici v Leopoldove.
Viedeň odkláňala lietadlá
Na bratislavskom letisku rýchlosť vetra dosiahla silu víchrice. „Lietadlá do Londýna a Paríža meškali dve hodiny, z Viedne, kde bola ešte horšia situácia, k nám presmerovali päť lietadiel,“ povedala hovorkyňa letiska Zora Kalousková.
Najmä na západnom Slovensku nastali aj masívne výpadky elektriny, najmä v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre a Dunajskej Strede.
„Zákaznícka linka v priebehu večera zaznamenala viac než 1900 avíz o poruchách a počet volajúcich prevýšil kapacitné možnosti linky,“ povedal Ján Orlovský zo Západoslovenskej energetiky.
Z vedenia za búrky lietali iskry
Smršť vo Veľkých Vozokanoch v Zlatomoravskom okrese poškodila viac ako dvadsať domov.
Z minúty na minútu tam zostala tma, spustil sa vietor, dážď a nad horizontom sa blýskalo.
„Zrazu sa zlomil najväčší konár starého gaštana, ktorý padol na auto. Ťahala som z neho moje deti. Strom postŕhal elektrické vedenie, ktoré začali iskriť. Všetci utekali do krčmy, kde sme ledva udržali dvere,“ povedala Katarína Kováčová.
Jedno z detí má škrabanec na pleci. Veroniku, ktorá práve išla zo skúšky súboru, silný vietor odhodil do jarku. Okolo padali krovy a lietali škridly. Ľudia mali plné oči prachu.
„Najväčšie škody sú na novostavbách, staré nízke domy náporu odolali,“ hovorí starší muž. „Strechu robili pred dvoma mesiacmi a už z nej kus chýba,“ povedal otec Slavomíra Havettu. Z ďalšieho domu odletela asi tretina strechy. Majiteľ predpokladá škodu do 300-tisíc.
V piatok ľudia v dedine opravovali strechy, zbierali konáre, upratovali škridly a vyzerali poisťovacích agentov. Stále nešla elektrina ani telefóny. Telefónne káble s niekoľkými stĺpmi ležali na zemi. V okolitých dedinách takú spúšť nemali.
(bej)
V okolitých krajinách boli aj obete na životoch.
Prudké búrky sa prehnali aj Nemeckom, Švajčiarskom, Rakúskom a Českom.
V Nemecku a Rakúsku prišli štyria ľudia o život, vo Švajčiarsku sa ťažko zranil jeden človek.
V nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko zabil človeka blesk, v Bádensku -Württembersku zahynul muž, keď sa na jeho auto zrútil stožiar. Meteorológovia napočítali len v tejto spolkovej krajine viac akoosemtisíc bleskov za deň. Víchrica dosahovala rýchlosť 131 km/h a vyvracala aj mohutné stromy. Malé potoky sa na niektorých miestach po prietrži mračien vylievali z korýt.
Vo všetkých spomenutých krajinách spôsobili búrky značné materiálne škody a takmer všade mali problémy s dopravou.
(čtk)
Za silu môže rozdiel teplôt
BRATISLAVA. Veternú smršť, ktorá sa vo štvrtok prehnala Slovenskom, spôsobil prechod studeného frontu, ktorý k nám dorazil z Rakúska a Moravy a včera sa presunul na Ukrajinu.
Vietor najsilnejšie udrel v Bratislave, kde jeho priemerná rýchlosť dosiahla silu víchrice. V nárazoch bol najsilnejší v Jaslovských Bohuniciach, kde dosiahol rýchlosť 36 m/s. Za víchricu považujú meteorológovia vietor, ktorý si viac ako 10 minút udrží rýchlosť nad 20 m/s.
Miriam Jarošová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu hovorí, že búrky s krúpmi a silným vetrom sú v lete bežné. „Štvrtková búrka bola zaujímavá tým, že prešla celým územím Slovenska. Studený front sa väčšinou rozpadáva,“ hovorí.
Ničivú silu búrky podľa nej spôsobili najmä vysoké teploty, ktoré jej predchádzali. „Ešte o piatej popoludní bolo v Bratislave 34 stupňov. O pol hodiny neskôr sme zaznamenali prechod studeného frontu a ochladenie až o 10 stupňov,“ hovorí Jarošová.
Len niekoľko hodín pred búrkou, dosiahli teploty na niektorých miestach Slovenska absolútne rekordy. V Hurbanove namerali 35,5 stupňa, čo je o 0,6 stupňa viac, ako bol doterajší rekord. „Zaznamenali sme najteplejší prvý letný deň od začiatku merania v roku 1871.“
Búrka v číslach
zasahovalo 371 hasičov
odstraňovali 800 spadnutých stromov
vietor strhol 30 striech
stromy zavalili 20 áut
vlaky meškali až 310 minút
lety odložili o 2 hodiny
bez elektriny ostalo najmenej 1900 domácností
v Bratislave hospitalizovali 15 ľudí
jeden človek bol ťažko zranený
škody sú za desiatky miliónov korún
(mp)