Súčasné počasie naďalej praje vývoju a intenzívnemu rozmnožovaniu vošiek. Opätovne preto upozorňujeme na ochranu proti nim, a to najmä v plodinách, v ktorých spôsobujú pravidelné a vysoké hospodárske škody, či už priamo na znížení množstva a kvality úrody, alebo na zdravotnom stave rastlín prenášaním mnohých vírusových ochorení. Ide hlavne o slivkoviny, broskyne, papriku a kapustovú zeleninu.
Pestovateľom jabloní v najteplejších oblastiach Slovenska (okresy Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky, Galanta a Šaľa a okresy s nimi susediace - Pezinok, Senec, Trnava, Nitra, Levice, ako aj Trebišov) pripomíname ochranu proti podkopáčikom, najmä proti podkopáčikovi špirálovému.
Všeobecne nastáva čas ošetrenia proti podkopáčikom približne o 10 dní skôr, ako proti obaľovačom. V minulej správe bol uvedený termín po 18. júni, takže v prípade vynechania ošetrenia je najvyšší čas tak urobiť.
V čase rojenia imág sa aplikujú prípravky Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 EC alebo Talstar 10 EC a na začiatku kladenia vajíčok sa používajú prípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC alebo Rimon 10 EC.
Aktuálne je tiež ošetrovanie proti plesni zemiakovej na rajčiakoch. Postrek je potrebný najmä v lokalitách s intenzívnejšími zrážkami (nad 40 milimetrov za posledné dva týždne). Na zásahy sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Cuproxat SC, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP a Kocide 2000 a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ a Ridomil Gold Plus 42,5 WP. Výber prípravku a termín ošetrenia je potrebné zladiť so zberom prvých plodov.
I keď je ešte zavčasu, blíži sa aj termín ošetrovania proti druhej generácii obaľovačov na ovocných stromoch. Prvé je ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému, za ním nasleduje zásah proti obaľovačovi broskyňovému a posledné je ošetrenie proti obaľovačovi jablčnému.
Presný termín postrekov však ešte nie je známy, ale podľa vlaňajších údajov začiatok sezóny ošetrovania bol v najteplejších oblastiach od 15. do 18. júla. Vzhľadom na skorší vývin vegetácie približne o 14 dní, možno predpokladať, že tento rok sa začne s ošetrovaním proti druhej generácii obaľovača slivkového začiatkom júla.
Stanislav Barok