V reprezentačných sálach Nitrianskej galérie je vystavený príbeh výtvarnej Skupiny A-R (avance-retard), ktorá sa začala formovať v prostredí slovenskej alternatívnej umeleckej scény koncom sedemdesiatych rokov.
Túto skupinu tvoria umelci, ktorých nespája vopred vytýčená programová línia – manifest. A-R je voľné združenie, v ktorom pôsobia autori s rôznymi názormi a pohľadmi na svet - Klára Bočkayová, Milan Bočkay, Ladislav Čarný, Daniel Fischer, Vladimír Kordoš, Otis Laubert, Igor Minárik, Marian Meško, Marián Mudroch, Dezider Tóth. Väčšina členov skupiny je spätá so štúdiom na Strednej škole umeleckého priemyslu, kde ich názorovo formoval ich pedagóg Rudolf Fila.
Autori výstavnej koncepcie Barbara Bodorová a Peter Zajac vytvorili veľmi podrobnú mapu, ktorá môže na prvý pohľad pôsobiť mätúco, no nie je to tak. Pokúsili sa pretlmočiť príbeh etablovaných umelcov slovenskej výtvarnej scény a výsledkom je, že výstava pôsobí ako vizuálna kniha. Poskytuje prehľad, informácie, súvislosti.
Prehliadka je sprievodcom slovenským obrazom, inštaláciou, sochou, ale aj detailným prierezom tvorby členov A - R. Poskytuje návštevníkovi historický materiál prepojený s tvorbou jednotlivých členov skupiny, obraz kultúrneho kontextu obdobia konca šesťdesiatych rokov až po súčasnosť tak, ako ho vidia členovia združenia.
Príbeh skupiny sa prezentuje v časových obdobiach, a to na základe rôznych vnútorných činiteľov príznačných pre toto združenie. Dokumentujú sa tu rozličné aktivity umelcov: výtvarné pokusy (pôsobenie učiteľov R. Filu, S. Schwartza, V. Ciglera), 1. otvorený ateliér (1970), prvé neoficiálne spoločné výstavy v Ústave technickej kybernetiky v Bratislave a účelovom zariadení SAV v Smoleniciach v rokoch 1978 - 1979, Majstrovstvá v Posunoch (80. roky), výtvarno-hudobné aktivity s I. Zeljenkom a R. Bergerom, výstava v ateliéri Igora Minárika v roku 1983, výstava Igora Kalného či výstavy v rámci Snopkových Dotykov a stretnutí v 80. rokoch. Plynulo pokračuje prehliadka ďalej prináša ukážky obálok Zuzany Bartošovej v Slovenských pohľadoch cez výstavy v Mariánke koncom 80. rokov až po výstavy Skupiny A-R v zahraničí.
Sila tejto výstavy spočíva v tom, že na jednej strane sa prezentujú osobnosti umelcov, na strane druhej ich programovo nespája nijaký spoločný menovateľ. Cez autorské diela vystavujúcich možno vidieť spoločné aktivity, ktoré ich zbližujú a zároveň odlišujú.
Skupina svojimi výtvarnými aktivitami deklarovala túžbu po výtvarnej slobode. Výstava je dôkazom, že jej ciele sa naplnili.
Autor: Ľudmila Poláčková (Autorka študuje kunshistóriu)