s oceňovaným predstavením Sclavi, ktoré vzniklo pred vyše dvoma rokmi a v Žiline bude mať slovenskú premiéru.
Na začiatku bol nápad jedného z hercov Roberta Nižníka: vyberme sa na východné Slovensko. Zrodila sa inšpirácia, ktorú tvorcovia v spolupráci so svetoznámou ukrajinskou performerkou a speváčkou Marianou Sadovskou zhmotnili v scénickej kompozícii s podtitulom Emigrantova píseň. „Je to príbeh človeka, ktorý sa vracia do rodnej krajiny, a nie je akceptovaný,“ hovorí pre SME režisér inscenácie Viliam Dočolomanský.
Inšpiračným zdrojom jeho súboru s medzinárodným hereckým obsadením sa okrem starých rusínskych piesní a originálnych listov slovenských vysťahovalcov do Ameriky stal aj Čapkov Hordubal. „Východné Slovensko nás navnadilo podobne ako pri inscenácii o Lorcovi Andalúzia. Hordubal bol pre nás zasa akousi trampolínou, odrážali sme sa od jeho sugestívnych vnútorných monológov,“ dopĺňa režisér.
Netradičné pouličné
Prím na žilinskom festivale, ktorý potrvá do pondelka, hrajú aj pouličné divadlá, ktoré chcú divákom ponúknuť netradičné stretnutia vo verejných priestoroch. Na programe sú dve desiatky predstavení zo štyroch krajín strednej Európy - české divadlá Kvelb, Kufr, maďarské divadlo Maskara či poľský Theatr Biuro Podrozy. Z domácich súborov sa predstavujú mestské a bábkové divadlo, ohňová Mauna Kea, improvizátori 3T, z iných miest Slovenska Teatro Tatro, Túlavé divadlo, trenčianske Hudobné divadlo, Vrbovskí víťazi a napokon projekt Zlet s hudobno-tanečnou hrou Mareka Piačka a Moniky Hornej.