Prezident Bush v stredu tretíkrát použil prezidentské veto. Keď to predošlé sa týkalo harmonogramu stiahnutia amerických vojsk z Iraku, to posledné súviselo s výskumom embryonálnych kmeňových buniek. Bush vetoval federálne financovanie ich výskumu už druhýkrát.
Ide najmä o ideologické gesto. Výskum je aj v Spojených štátoch v plnom prúde, hoci financovaný len zo súkromných zdrojov alebo fondov jednotlivých štátov.
Je to však ďalší z prípadov, keď v Bielom dome na seba narazili náboženstvo, veda a politika.
Prezident Bush opäť zopakoval svoju túžbu, aby sa na výskum používali metódy, ktoré neznamenajú zničenie živých ľudských embryí. Podľa neho zákon schválený Kongresom prekročil etickú líniu.
„Zničiť ľudský život pre záchranu druhého nie je etické a nie je to naša jediná možnosť,“ povedal prezident.
Kmeňové bunky sú schopné stať sa akoukoľvek bunkou ľudského tela, a preto sú sľubnou formou liečby mnohých chorôb vrátane rakoviny, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby, cukrovky a iných.
Aby podporil svoju predstavu výskumu, bolo s Bushom v Bielom dome 18-ročné dievča (obaja na snímke SITA/AP), ktoré efektívne liečili alternatívnou terapiou s kmeňovými bunkami.
Výskum pokračuje ďalej
Zákon pritom v Kongrese prešiel aj hlasmi republikánov. Na prehlasovanie veta sa však potrebný počet hlasov získať nepodarí.
Napriek tomu demokrati plánujú o legislatívnej úprave rokovať. Pôjde predsa o dôležitú otázku nadchádzajúcich volieb a väčšina Američanov s Bushom nesúhlasí.
Odmietnutý zákon by umožnil federálne financovanie výskumu zmrazených embryonálnych buniek inak určených na zničenie v zdravotníckych zariadeniach. Vedu však prezidentov krok zastaviť nemôže.
Podľa vyjadrenia Seana Tiptona, predsedu Koalície pre pokrok vo výskume medicíny pre USA Today napríklad Národný inštitút zdravia robí obdobný výskum už 20 rokov.
Najväčším zdrojom financovania výskumu je Kalifornský inštitút regeneratívnej medicíny.
Od neho putujú peniaze na 136 grantov pre univerzity a výskumné inštitúcie v celkovej hodnote 208 miliónov dolárov. Zákon totiž nebráni financovaniu výskumu zo súkromných zdrojov respektíve z rozpočtov jednotlivých štátov.
Autor: Braňo Ondrášik East Lansing, Michigan