Podozrenie z korupcie pri prenájme švédsko-britských bojových lietadiel Jas-39 Gripen rozvíril politické vody v Maďarsku. Nedávno absolvovalo podobný škandál aj Česko.
Autorom investigatívnej reportáže švédskej televízie SVT sa vtedy podarilo skrytou kamerou nakrútiť bývalého ministra zahraničia Jana Kavana, ktorý otvorene hovoril o korupcii pri prenájme lietadiel pre Prahu.
Druhá reportáž SVT, odvysielaná pred dvomi týždňami, naznačovala možnosť korupcie aj v prípade prenájmu Gripenov do Maďarska. Hlavným hrdinom reportáže bol opäť vplyvný rakúsky lobista Alfons Mensdorff-Pouilly.
Provízia: milióny dolárov
Za svoje služby v Maďarsku pre výrobcu Gripenov, britsko-švédske konzorcium BAE Systems-SAAB mal na základe zverejnených dokumentov získať províziu osem miliónov dolárov. Podľa reportáže mohla ísť časť týchto peňazí na úplatky pre maďarských politikov.
Maďarsko sa rozhodlo pre prenájom 14 starších viacúčelových bojových lietadiel Gripen počas vlády premiéra Viktora Orbána v roku 2001. Rozhodnutie všetkých prekvapilo. Krátko predtým totiž vládne kruhy hovorili o tom, že naopak uprednostňujú americké stíhacie bombardéry F-16.
Vtedajšia opozícia zmluvu kritizovala. Švédske stroje totiž neboli kompatibilné s NATO a nemohli by v rámci misií aliancie plniť úlohy mimo Maďarska.
Nová sociálno-liberálna vláda v roku 2002 vyhlásila, že dohodu o prenájme Gripenov vypovie. Keď zistila, že by musela platiť vysoké penále, dohodla aspoň zmenu zmluvy.
Novšie, ale drahšie
Maďarsko podľa novej verzie dostalo modernejšie stroje s lepšou elektronikou podľa požiadaviek NATO, ktoré mu po desaťročnom lízingu zostanú. Zaplatí však za ne o pätinu vyššiu cenu.
Nie je zatiaľ jasné, či sa podozrenie z korupcie týka transakcie z roku 2001 alebo 2003. Alebo oboch. Parlamentné strany však chcú v nebývalej zhode zriadiť vyšetrovací výbor, ktorý by kauzu prešetril. Nakoniec sa dohodli aj na tom, že bude skúmať oba prípady.
Vlastnú komisiu sľúbila zriadiť aj vláda. „Ide o také peniaze, aké si ani nedokážeme predstaviť. Pre ich tisícinu by v Maďarsku politikovi stiahli kožu z chrbta, ak by vysvitlo, že o nich nerozhodol správne,“ vyhlásil premiér Ferenc Gyurcsány.
Gripeny v Maďarsku
Dnes chránia našich južných susedov stíhačky MIG–29 získané v rámci splátok ruského dlhu. Postupne ich vyraďujú z aktívnej služby.
Od druhej polovice deväťdesiatych rokov sa v Maďarsku uvažuje o nákupe 24 Gripenov, neskôr sa rozhoduje medzi menším počtom amerických F-16 či Gripenov.
Rok 2001 – prvá zmluva, Maďarsko si prenajme na desať rokov 14 použitých Gripenov za 160 miliárd forintov.
Rok 2003 – nová zmluva, Maďarsko dostane na lízing modernejšie stroje, zaplatí však 210 miliárd forintov plus ďalšie desiatky miliárd za americkú výzbroj.
Marec 2006 - do Maďarska priletí prvých päť Gripenov, posledné by mali doraziť do konca tohto roka.